Dokončenie kúpeľne s plastovými panelmi

Najlacnejší spôsob, ako urobiť krásne opravy v kúpeľni.


Kúpeľňa je vďaka svojmu účelu priestorom, ktorý si vyžaduje individuálny prístup pri výkone dokončovacích prác:

 • najprv, najčastejšie je takáto miestnosť malá, čo sa týka veľkosti a objemu, ale ani vetranie v nej neumožňuje, aby sa vzduch okamžite zbavil vodnej pary, s ktorou je nasýtený pri použití horúcej vody;
 • po druhé, obyčajne je to dosť veľa rôznych potrubí (kanalizačné stúpačky, vodovody), najmä ak je kúpeľňa spojená s toaletou;
 • po tretie, v malom priestore, okrem kúpeľne a umývadla, sa často inštaluje aj práčka, ako aj nádrž na špinavé prádlo.

Všetky tieto vlastnosti kúpeľne po dlhú dobu obmedzili zoznam materiálov použitých na jej dekoráciu. Presnejšie, materiál bol jeden - keramické dlaždice, ktoré nahradili omietku tri až štyri desaťročia, chránené pred vodou olejovými farbami.
Pokrok však nezostáva stáť, teraz môžete okrem dlaždíc použiť mozaiku, prírodný kameň alebo napríklad natrieť steny latexovou farbou odolnou voči vlhkosti.
Najlacnejšou a najrýchlejšou možnosťou sú plastové panely.

Výhody PVC panelov

Hlavnou výhodou plastových panelov, vďaka ktorým sú aj oceľ tak obľúbeným dokončovacím materiálom pre kúpeľne - to je ich odolnosť voči vlhkosti, PVC panely nie sú nielen mokré (a následne - a nie sú zdeformované), ale aj kvôli prítomnosti špeciálnych "zámkov", ktoré umožňujú ich pripojenie do jedného pevného plátna, neumožňujú prenikanie vlhkosti za ich rovinu. To znamená, že steny a strop, zakončené týmto materiálom, zostanú suché a nebudú vystavené rôznym plesniam a plesniam.
Druhou výhodou PVC panelov je ich náklady, Samozrejmosťou je určitá odchýlka v cenách (cena závisí od prítomnosti alebo neprítomnosti vzoru, od výrobcu, ako aj od počtu sprostredkovateľov, ktorí postupne zvyšujú cenu, až kým vás materiál nedostane od výrobcu), ale takmer vždy cena za 1 meter štvorcový panelu bude polovičná. dvakrát menej ako náklady na keramické obklady.
Okrem toho, inštalácia PVC panelov bude stáť oveľa lacnejšie ako kladenie dlaždíc.
Tretia cnosť je táto vec. ľahko sa montuje nezávisle na stenách a na strope, a to aj bez skúseností. Súčasne inštalácia trvá menej času ako kladenie dlaždíc.
Po štvrté - rôznych farieb, čo umožňuje vytvoriť akýkoľvek interiérový dizajn kúpeľne. Ak je to žiaduce, panely dvoch rôznych farieb (rovnakej hrúbky) môžu byť ukotvené vertikálne aj horizontálne.Piata cnosť je medzi stenou a plastovými panelmi. jednoduché zapojenie (ale je lepšie ho skryť v nehorľavom a vodotesnom boxe alebo potrubí).
Šiesty je trvanlivosť, Výrobcovia zaručujú trvanlivosť materiálu po dobu najmenej 15 rokov, a ako prax ukazuje, väčšina majiteľov robiť opravy v kúpeľni každých 10-15 rokov.
Po siedme, PVC panely sú ľahko narezané na prvky požadovanej dĺžky a šírky, takže "Fit" do miestnosti akejkoľvek konfigurácie, Zároveň je ľahké z nich vyrobiť krabicu, zatvárať rúry a stúpačky, ktoré idú z nižších do horných poschodí a prechádzajú cez vašu kúpeľňu.
Na ôsmych plastových paneloch sú vhodné pre konečnú úpravu strop kúpeľňa tak pre obloženie stien, Na rozdiel od keramických obkladačiek však nezáleží na počiatočnej plochosti povrchu stien a stropu (ako aj na prítomnosti alebo neprítomnosti omietky a farby), pretože panely sa montujú na latu od povrchu.
Deviate - PVC panely sa nebojí plesne a nie sú materiálom, na ktorom sa táto forma rád objavuje.
Desiaty - jednoduchosť čistenia v kúpeľni. Dbajte na pravidelné čistenie stien mierne navlhčenou handričkou bez použitia čistiacich prostriedkov. Na odstránenie ťažkých nečistôt je možné použiť umývacie prostriedky.


Jedenáste cnosti - PVC panely kolísanie teploty nie je hrozné v kúpeľni. Pri zahrievaní a ochladzovaní sa nedeformujú a nestrácajú svoj jas.

nedostatky

Bohužiaľ PVC panely nebudú slúžiť pre veky. ich obmedzená životnosť po dobu 15-25 rokov, po ktorých plasty, z ktorých sú vyrobené, „vyrastú“ a stanú sa krehkejšími. Zničenie jeho monolitického povrchu povedie k odpareniu škodlivých látok do kúpeľne.
Okrem toho, pretože plastové panely sú namontované na vodiacich koľajniciach, medzi nimi a stenou (alebo stropom) zostáva určitý priestor. V takýchto miestach závisí pevnosť celého plátna panelov iba od tuhosti a kvality samotných panelov. Preto pred náhodnými údermi sa môžu objaviť zárezy.
Ďalší nepríjemný moment sa prejavuje v prípade záplava susedia z najvyššieho poschodia. Vzhľadom k tomu, panely sa nezmoknú, a pri dokončovaní stropu sú zostavené do jedinej štruktúry, všetky vody, ktorá spadá pod nimi nebude mať prístup von. Preto sa sušenie podlahovej dosky a stien (od stropu, voda bude prúdiť ďalej dole) bude natiahnuť na veľmi dlhú dobu, počas ktorej bude mať forma čas objaviť sa pod panelmi a omietka (ak existuje) sa čiastočne odlupuje. Hoci z prednej strany (to znamená z vnútra kúpeľne), tento celý proces bude neviditeľný.

Možnosti panelov z PVC


Panely z PVC sú vyrobené z polyvinylchloridu tým, že tlačia zdrojový materiál, ktorý je v kvapalnom stave, cez špeciálny tvarovací otvor (táto metóda je tiež známa ako „extrúzia“). Výsledné vnútorné vzduchové medzery značne uľahčujú hmotnosť produktu, zatiaľ čo zvyšné bunky naplnené polyvinylchloridom slúžia ako druh rámu, čo dáva panelom tuhosť a pevnosť.
Vzhľad je ovplyvnený nielen výrobnou metódou, ale aj ich účelom, ako aj potrebou vytvoriť materiál vhodný na prepravu a inštaláciu v uzavretých priestoroch miestnosti.
Preto sú PVC panely (bez ohľadu na ich vonkajšie farby), vhodné na použitie v kúpeľni, k dispozícii v nasledujúcich veľkostiach:

 • šírka od 15 do 50 centimetrov;
 • dĺžka - 2,6 m, 2,7 m, 3 metre;
 • hrúbka - 8, 9, 10 mm.Vzhľad PVC panelu závisí od spôsobu nanášania farebného náteru počas jeho výroby:

 • čistý biely panel je prírodná farba PVC, takže na nich nie je žiadny povlak;
 • Lakovaný biely panel sa získa natretím lakom, ktorý mu dodáva extra lesk;
 • výrobok so vzorom je vytvorený tepelným prenosom, keď je na panel aplikovaný tepelný film so zodpovedajúcimi obrazmi;
 • „Mramorované“ panely - v tomto prípade sa kresba aplikuje pomocou špeciálneho hriadeľa, pri valcovaní na povrchu sa získa výsledok podobný typografickej tlači.

Čo si musíte myslieť vopred?

Po prvé, pred inštaláciou panelov, uistite sa, že na steny so špeciálnym základným náterom - aby sa zabránilo vzniku húb a plesní.
Po druhé, premýšľajte o tom, kde sa budú nachádzať závesy, háčiky, skrinky, elektrické zásuvky. Na týchto miestach je potrebné dodať ďalšie prúžky - potom na ne namontovať príslušenstvo a nábytok a nie na plast.
Po tretie, myslieť na izoláciu steny. Pre kúpeľňu pod plastom je najvhodnejší: extrudovaný polystyrén (penoplex) alebo fóliová izolácia na báze polyetylénu (napríklad penofol). Tieto dva ohrievače neabsorbujú vlhkosť.
Po štvrté, nezabudnite na ventiláciu. Pri kontakte teplého vlhkého vzduchu so studenými stenami, panely sa prelievajú, na nich sa vytvára kondenzácia. Ak chcete znížiť tento efekt dvoma spôsobmi - aby sa steny oteplili a znížila vlhkosť.
Aby ste znížili vlhkosť vzduchu, nezabudnite vykonať nútené vetranie. Umiestnite axiálny ventilátor do odvzdušňovacieho otvoru - urýchli odvádzanie vlhkého vzduchu z kúpeľne.

Montáž plastových panelov na steny a strop

1. Okrem samotných panelov budete potrebovať:

 • Nôž na strihanie panelov;
 • pravítko a ceruzka;
 • plastové alebo kovové vodidlá pre zariadenie laty. Drevená kúpeľňa by sa nemala používať - ​​v prípade vody medzi stenou a panelmi môžu napučať, čo povedie k deformácii čelia celej roviny steny;
 • samorezné skrutky;
 • skrutkovač alebo skrutkovač;
 • úroveň budovy;
 • konštrukčné zošívačky;
 • Okrajový plastový profil vhodnej farby vhodný pre zvolenú hrúbku PVC panelov.
2. Vodiace lišty pripevnite na steny vodorovne a na strop - kolmo na zvolený smer montáže panelov v krokoch po 50 cm. Na upevnenie vodidiel sa zvyčajne používajú skrutky. Extrémne vodidlá majú: pre stenu - v blízkosti podlahy a stropu, pre strop - okolo dvoch protiľahlých stien.
3. Nasaďte profil hrany U na strop a podlahu (na stenu) pomocou samorezných skrutiek (rozstup 25 cm). Tento profil skryje panel obloženia nepravidelností. Profil nie je pripevnený na samotnú stenu, ale na krajné vodidlá.
4. Podobne upevnite rohový profil určený na pripojenie panelov v rohoch miestnosti.
5. V miestach svietidiel, nábytku, háčikov a zásuviek musí byť prepravka posilnená ďalšími prvkami.
6. Dokončenie stropu plastovými panelmi by sa malo vykonať po obrátení na steny. Zároveň je lepšie nastaviť výšku stropu v dôsledku hrúbky vodiacich líšt alebo „premiestňovať ich“ z roviny stropu pomocou malých dosiek z rovnakého materiálu. Okraje stropných panelov musia byť uzavreté špeciálnymi montážnymi lištami, ktoré sú vzájomne prepojené rohmi.
7. Inštalácia môže začať od akéhokoľvek okraja steny alebo stropu. Najdôležitejšie je jemne priviesť okraj prvého panelu do profilu hrany. Pripevnite panel na vodiace lišty pomocou konštrukčnej zošívačky alebo skrutiek s podložkou.
8. Nezabudnite okamžite vytvoriť otvory pre lampy, zásuvky, rúry a vodiče.
9. Posledný panel musí byť zvyčajne narezaný na veľkosť (použite pílu s jemnými zubami). Urobte panel o 2 - 3 mm menej voľného miesta, aby ste ho mohli ľahšie zaviesť.

Loading...