Ako si vybrať skrutkovač?

Vyberáme najspoľahlivejší, najpohodlnejší a vysoko kvalitný nástroj.


Jednou zo základných potrieb moderného človeka je maximálna úspora času a úsilia pri výkone akejkoľvek práce. Usilujeme sa o automatizáciu všetkých možných operácií, ktoré nám technológia môže poskytnúť. Všetko by malo byť vykonané rýchlo, efektívne a s minimálnym úsilím od osoby. Aby sa však úlohy úspešne vyriešili, nebude možné urobiť bez vhodného nástroja, čo znamená, že problém voľby sa stáva jedným z hlavných.

Krútenie / krútenie rôznych spojovacích prostriedkov je jednou z najčastejších operácií, ktoré sa pravidelne vykonávajú nielen počas procesu opravy, ale aj pri riešení každodenných problémov domácnosti. Výrobcovia elektrického náradia už dlho dali príležitosť zveriť tieto operácie zariadeniu, vykonávať ich rýchlo, efektívne, s akýmkoľvek spotrebným materiálom v akomkoľvek množstve. Preto sú skrutkovače jedným z najbežnejších typov elektrických zariadení.

Profesionál alebo domácnosť?

Prvá otázka, ktorá vzniká, pokiaľ ide o výber techniky, sa takmer vždy týka jej triedy. S odborníkmi, ktorí sa špecializujú na opravy, všetko je jasné: potrebujú univerzálny nástroj s vysokým výkonom, s dobrou kapacitou batérie, veľké množstvo nastavení, najkompletnejší súbor. S domácimi spotrebičmi ťažšie, pretože je dôležité vybrať si model, ktorý sa nazýva "pre všetky príležitosti", bez prebytkov, pre ktoré budete nevyhnutne musieť platiť pri nákupe, ale zároveň s dostatočným súborom funkcií, ktoré budú vždy užitočné pri ďalšej oprave.


Je dôležité najprv rozhodnúť, čo presne budú povrchy pracovať, pretože napríklad pri práci s pevnými materiálmi pre efektívnu prácu by rýchlosť otáčania mala byť vyššia ako 1200 ot / min, zatiaľ čo modely pre domácnosť umožňujú pracovať s maximálnym počtom 400 otáčok. Pokiaľ ide o funkciu vŕtania, krútiaci moment náradia pre domácnosť je v rozsahu 15-20 Nm, zatiaľ čo v profesionálnych modeloch má priemer 130 Nm, čo znamená, že môže ľahko pracovať s materiálmi akejkoľvek tvrdosti.Okrem toho, profesionálne a domáce modely sa líšia v prevádzkovom napätí: čím vyššie je, tým zložitejšie úlohy skrutkovač bude schopný vykonávať. Pre porovnanie: modely pre domácnosť najčastejšie používajú 9,6 V a profesionálne od 12 V a vyššie.

Prevádzka striedavého prúdu alebo batérie

Výhody práce z batérie sú zrejmé: operátor nie je obmedzený na kábel v pohybe, nie je potrebné žiadne napájanie, vzdialenosť od zásuvky nezáleží. Preto, také elektrické náradie a dostal tak rozšírené, a skrutkovače, ktoré pracujú zo siete nájsť viac, samozrejme, možné, ale ich výber je malý.

Pokiaľ ide o silu sieťových a batériových nástrojov, dnes sú takmer rovnaké, takže problémy týchto spoločností zostávajú vyššie ceny, potreba kúpiť nový zdroj energie s časom a časovo obmedzeným časom jeho práce (hoci tento moment je takmer úplne vyriešený kúpou druhej batérie). Tiež, niektoré nepríjemnosti v práci vytvára skutočnosť, že batéria je pripojený priamo k telu, čo znamená, že je neustále v procese práce bude musieť udržať na váhe.

Ak sa na akumulátorovom skrutkovači dostala voľba, je dôležité správne určiť typ akumulátora. Dnes výrobcovia ponúkajú nástroje s NiCd, NiMH a Li-Ion batériami. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ale v tomto prípade také vlastnosti ako

 • vysoká energetická náročnosť, pretože množstvo výstupného výkonu na ňom závisí,
 • schopnosť udržiavať svoj náboj a napätie vytvorené počas celej doby prevádzky, t
 • schopnosť rýchlo nabíjať batériu
 • nízka hmotnosť
 • nedostatok pamäťového efektu (zníženie kapacity batérie v dôsledku jej neúplného vybitia počas predchádzajúcich pracovných cyklov).

Ak porovnáme všetky vyššie uvedené typy batérií, potom nesporným lídrom v tomto prípade sú Li-Ion batérie. Hoci sa vyznačujú relatívne vysokými nákladmi a krátkou životnosťou, vo všetkých uvedených ukazovateľoch sú ďaleko pred konkurenciou.

Nabíjačka batérií

Dnes sú ponúkané pulzné a transformátorové nabíjačky, ktoré môžu „pulzovať“ a jednosmerný prúd. Čo sa týka rozdielov v prevádzke medzi týmito zariadeniami, možno poznamenať, že nabíjačky transformátorového typu majú omnoho väčšiu hmotnosť a pulzné sú často vybavené elektronikou, ktorá umožňuje sledovať prevádzkové parametre batérie počas jej nabíjania.

Vybavenie skrutkovačov

Spoľahlivosť a trvanlivosť nástroja sú vždy neoddeliteľne spojené s jeho konštrukčnými vlastnosťami, kvalitou súčiastok a náhradných dielov používaných výrobcom. Hlavnými prvkami každého skrutkovača je vždy motor, prevodovka, nábojnica.

motor

Typ motora, ktorý je nainštalovaný v jednom alebo inom modeli nástroja, je pri výbere nevyhnutný. V tomto prípade sú spotrebiteľovi ponúkané zberné (kefové) a bezkontaktné (bezkartáčové) konštrukcie. Ak ich porovnáme, možno poznamenať, že bezkomutátorové motory

 • pracovať plynulejšie
 • majú väčšie technické zdroje
 • pracovať oveľa tichšie
 • nevyžadujú údržbu
 • majú väčšiu váhu a celkové rozmery.
 • viac zberateľov.

Ak je výber urobený v prospech konštrukcie kefy, mali by ste venovať pozornosť dostupnosti rýchleho prístupu k kefám, takže počas prevádzky môžete ľahko udržiavať zariadenie bez účasti špecialistov servisného strediska.

kazeta


V moderných skrutkovačoch sú ponúkané dva typy kaziet: univerzálne rýchloupínacie a šesťhranné (najčastejšie sa nachádzajú v profesionálnych špecializovaných elektrických zariadeniach, ktoré budú pracovať hlavne s upevňovacími prvkami). Šesťuholníky priaznivo porovnávajú s rýchlosťou výmeny západiek, zatiaľ čo s univerzálnym skľučovadlom musíte drotiť. Rýchloupínanie môže navyše pracovať s stopkami akejkoľvek konfigurácie, vrátane šesťhranu a valca. Skrutkovače, ktoré majú funkciu automatického blokovania vretena, vám umožnia rýchlo vymeniť nástroje v rýchloupínacom skľučovadle v prípade výpadku napájania.

reduktor

Prevodovka je zariadenie, ktoré premieňa vysoké otáčky motora s nízkym krútiacim momentom na nízke otáčky prenášané na servopohon nástroja (nábojnice) s vysokým krútiacim momentom. Zariadenie najčastejšie využíva dvojstupňové prevodovky planetárneho typu, ktoré sa vyznačujú relatívne vysokým výkonom. Jeho ozubené kolesá môžu byť vyrobené z plastu alebo kovu, záver o spoľahlivosti jednej a druhej možnosti je zrejmý.

Krútiaci moment je regulovaný špeciálnym mechanizmom, ktorý má určitý počet stupňov. Čím viac z nich bude, tým presnejšie a efektívnejšie bude možné vybrať si úsilie, s ktorým bude práca nástroja vykonávaná.

Pri výbere je dôležité si uvedomiť, že ak plánujete skrutky len utiahnuť, stačí rýchlosť asi 500 ot / min a nemali by ste preplatiť zbytočnú funkčnosť. Ak by ste chceli pohodlne vŕtať, musíte zastaviť svoj výber na zariadení od 1200-1300 otáčok / minútu.

Ergonómia a pohodlie v práci

Tvar rukoväte, jeho umiestnenie (v ťažisku nástroja), hmotnosť skrutkovača, umiestnenie ovládacích kľúčov ... Všetko by malo byť veľmi vhodné pre konkrétneho používateľa a vyrobené z materiálov, ktoré neumožňujú kĺzanie, aj keď je vaša ruka potená.


Modely s dostatočným počtom dodatočných nastavení sú veľmi pohodlné pri prevádzke.

 • Niekoľko prevádzkových rýchlostí vám umožní flexibilnejšie pristupovať k úlohe, vybrať správny režim a šetriť energiu batérie.
 • Funkcia fúkania umožňuje pracovať s tehálami.
 • Osvetlenie môže byť veľmi užitočné, zvýraznenie pracovnej plochy na ťažko dostupných miestach.
 • Prítomnosť reverz (možnosť nielen dotiahnuť, ale aj odskrutkovať montáž).
 • Indikácia nabitia batérie.
 • Dobré vybavenie (prítomnosť skrine, nabíjačky a prídavnej batérie, sada bitov a hláv).

Obľúbení výrobcovia a modely

Ak porovnáte rôzne modely skrutkovačov pre ich najdôležitejšie vlastnosti, potom na základe pomeru technických možností zariadenia, jeho kvality, trvanlivosti, výkonu a nákladov získate množstvo značiek elektrického náradia, medzi ktorými si môžete vybrať zariadenie, ktoré sa optimálne hodí do všetkých špecifikovaných parametrov. Nižšie sú uvedené modely, ktoré možno považovať za dobrú voľbu v rôznych cenových kategóriách.

Casals VZD 12 RM-2


Ak začnete s možnosťami rozpočtu pre domáce použitie v cenovom rozpätí od 2 do 3 tisíc rubľov, jedným z príkladov optimálnych pomerov nízkej ceny a prijateľnej kvality je Casals VZD 12 RM-2.

Jedná sa o bezšnúrový dvojrýchlostný akumulátorový nástroj s bezkľúčovým skľučovadlom. Maximálny krútiaci moment je 9 Nm. Skrutkovač má nikel-kadmiovú batériu s kapacitou 1,5 Ah s napätím 12 V. Jednou z hlavných predností modelu je prítomnosť vymeniteľnej batérie, reverzná funkcia, funkcia upevnenia vretena, vŕtanie. Náradie má malú hmotnosť (1,6 kg).

Hitachi DS12DVF3


Tento model je reprezentatívny pre vyššie cenové rozpätie od 3 do 4 tisíc rubľov. S relatívne nízkymi nákladmi na zariadenie patrí do triedy profesionálnych nástrojov. Jeho cena je vysvetlená použitím nikel-kadmiovej batérie v dizajne. Zároveň je celkom funkčný, má dve batérie s možnosťou ich rýchleho nabíjania, nízku hmotnosť (1,7 kg), možnosť plynulého nastavenia otáčok, prítomnosť spätného chodu. Maximálna rýchlosť otáčania je 1200 otáčok za minútu, čo je nevyhnutné minimum pre vykonávanie pohodlného vŕtania.

Kress AB120Nastaviť


Je to menej známa značka v porovnaní s predchádzajúcou, má však vynikajúci pomer kvality a vysokých technických vlastností. Pokiaľ ide o cenu, to je v cenovom rozpätí od 4 do 5 tisíc rubľov. Medzi jeho výhody patrí prítomnosť dvoch rýchlostí, prídavná Ni-Cd batéria v súprave, 1500 otáčok za minútu, vysoký krútiaci moment s možnosťou plynulého nastavenia, dostatočné prevádzkové napätie (12 V), hmotnosť 1,7 kg.

Makita BHP442RFE


V tomto prípade sú náklady na tento nástroj vyššie ako v predchádzajúcich modeloch (do 6-7 tisíc), čo je do značnej miery spôsobené prítomnosťou vymeniteľnej lítium-iónovej batérie s kapacitou 3 Ah a pulznej nabíjačky. Jedná sa o vysoko kvalitný profesionálny nástroj s vysokým výkonom, dlhou výdržou batérie, bohatou funkčnosťou, malými rozmermi. Batéria sa úplne nabije len za 22 minút.

Bosch GSR 10,8-2-LI


V rovnakej cenovej kategórii je tento model slávnej nemeckej značky, ktorá nepotrebuje žiadny úvod. Skrutkovač sa vyznačuje ultra kompaktným výkonom, funkčnosťou, dostupnosťou indikátora nabíjania s tromi LED diódami, ako aj všetkými možnými funkciami, ktoré sú súčasťou profesionálneho nástroja. Medzi jednotlivými vlastnosťami je možné si všimnúť batériu, vyrobenú unikátnou technológiou vyvinutou výrobcom, ktorá umožňuje predĺžiť jej životnosť 4 krát. Systém Bosch GSR 10,8-2-LI poskytuje ochranu batérie pred prehriatím, preťažením alebo hlbokým vybitím. Jediný problém, ktorý sa v praxi vyskytuje pomerne často, je obrovské množstvo čínskych falzifikátov známej značky. O kvalite v tomto prípade už nemôžeme hovoriť.

DeWALT DCF815S2


Preskúmanie populárnych značiek by bolo neúplné bez zástupcu jedného z uznávaných svetových lídrov v oblasti výroby elektrických nástrojov. V tomto prípade hovoríme o možnosti, keď vysoká cena je plne podporovaná kvalitou výroby, montáže, komponentov, vynikajúcich technických vlastností. Tento nástroj je navrhnutý pre intenzívnu nepretržitú prácu, má rýchlosť až 2400 otáčok / minútu, vybavený šesťhrannou náplňou, účinnou reguláciou rýchlosti, malou dobou nabíjania (40 minút) a nízkou hmotnosťou (1 kg).

Pozrite si video: Základy vercajku - vrtačky a utahováky (November 2019).

Loading...