Výber hliníkového radiátora

Názor odborníkov: čo hľadať pri výbere chladiča

Ostatné časti:
1. Vyberte hliníkový chladič
2. Prečo hliníkový radiátor?
3. 8 najlepších hliníkových vykurovacích telies
4. 10 najtypickejších recenzií hliníkových radiátorov
5. Inštalácia a pripojenie hliníkového chladiča

Hlavným účelom tejto malej štúdie je pomôcť tým, ktorí sa rozhodnú upgradovať svoj vykurovací systém. Tí, ktorí sa už rozhodli inštalovať hliníkové radiátory v dome, byte alebo na pracovisku, ale ešte o nich nemajú úplné informácie. Pokúsme sa spoločne zistiť, ako sa dostať do neporiadku, vybrať nové batérie namiesto zastaraných zariadení, na ktoré technické špecifikácie sa zamerať.


Začnime tým, že hliníkové radiátory sú vyrábané s použitím dvoch rôznych technológií:

  • extrúzna metóda
  • metóda odlievania.

Čo je to extrúzia? Extrudéry sú špeciálne formy - matrica, cez ktorú sa zliatina hliníka lisuje pod tlakom. Výsledný dlhý polotovar po ochladení sa oddelí. Horné a spodné časti sú neskôr pripevnené k dutým profilom. Hotové výrobky majú rekordnú nízku hmotnosť. Sú oveľa jednoduchšie ako oceľ alebo Medené a hliníkové radiátory, Ľahšie ako liate modely z rovnakého hliníka. Zodpovedá hmotnosti a atraktívnej cene.

Žiaľ, zjavné výhody extrúznych modelov tam končia. Tieto radiátory sa opotrebovávajú rýchlejšie a majú horší tepelný výkon v porovnaní s ich tvarovanými náprotivkami. Pracovný tlak, pre ktorý sú navrhnuté extrúzne modely, je v priemere o 25% nižší ako tlak odliatkov. Preto je výhodné a bezpečné inštalovať takéto batérie do nezávislých vykurovacích systémov s nastaviteľným tlakom.

Pracovný tlak je jednou z hlavných charakteristík, ktorá udáva tlak, pri ktorom môže dochádzať k trvalej prevádzke radiátora. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je lisovací tlak. Prekračuje prácu v 1,5 a dokonca 2 krát. To indikuje silu kladiva, že ohrievač môže vydržať pri extrémnom zaťažení systému.

Je vhodné povedať, že v jednotlivých domoch môžete bezpečne používať zariadenia z hliníka, určené pre pracovný tlak do 12 atmosfér. Pre byty v mestských výškových budovách je lepšie vybrať tie značky, ktorých pracovný tlak je 16 atm. a vyššie, a tlakové skúšky - najmenej 24 atm. Pevnosť chladiča priamo súvisí s jeho spoľahlivosťou a bezproblémovou prevádzkou.

Výrobca môže uvádzať tlak v atmosfére, baroch alebo megapascaloch. Treba pripomenúť, že 1 atm. = 1 bar = 0,1 MPa. Napríklad, ak je uvedený prevádzkový tlak 1.6 mPaznamená 16 atm. alebo 16 bar.

Po stanovení tlaku venujte pozornosť rozmerom. Hlavnou charakteristikou je stredová vzdialenosť. Táto vzdialenosť sa meria od stredu horného k stredu spodného kolektora. Ak je teda 500 mm, neznamená to, že ide o skutočnú výšku zariadenia. So štandardnou vzdialenosťou pol metra dostávame rozmer sekcie vertikálne rovný 560-590 mm. Celková výška hliníkového chladiča, ktorého stredová vzdialenosť je 350 mm, bude do 450 mm.


Dôležitá je hĺbka a šírka sekcií, ako aj ich počet. Na určenie optimálnych rozmerov batérie je potrebné poznať presné rozmery tzv. „Sedadla“, na ktorom bude zariadenie inštalované. Na základe usporiadania a plochy miestnosti sa úseky počítajú podľa množstva. V liatinových radiátoroch môže výber počtu úsekov alebo dokončených blokov 2 až 3 úsekov v každej z nich nastaviť celkovú dĺžku batérie. V prípade extrúzneho modelu nie je možné ovplyvniť jeho veľkosť.

Nakoniec - o najdôležitejších pre kvalitu vykurovacích zariadení pre spotrebiteľov - prenos tepla alebo výkon. Jeho vysoký výkon je jednou z hlavných výhod hliníkových radiátorov. Tento parameter sa meria vo wattoch. Pri odlievaných modeloch je prenos tepla indikovaný pre jednu časť. Pre každý úsek s medziosovou vzdialenosťou 500 mm je tepelný výkon približne 100-150 W. Vynásobením tejto hodnoty plánovaným počtom úsekov získame celkový prestup tepla z radiátora.

Ostatné časti:
1. Vyberte hliníkový chladič
2. Prečo hliníkový radiátor?
3. 10 najlepších hliníkových vykurovacích telies
4. 10 najtypickejších recenzií hliníkových radiátorov
5. Inštalácia a pripojenie hliníkového chladiča

Loading...