Ako si vybrať generátor pre dom a záhradu?

Keď sieť zlyhá - pomôžu svojmu elektrickému generátoru. Ako ju vybrať správne? Odporúčania odborníkov.Prerušenia elektrickej energie, bohužiaľ, v našej dobe je ďaleko od nezvyčajné. Ak k tomu dôjde každých šesť mesiacov a trvá približne pol hodiny, nemusia spôsobiť príliš veľa nepríjemností. Ale keď v priemere dvakrát alebo trikrát mesačne musíte usporiadať večer pri sviečkach, situácia sa vôbec nestane jasnou. Neexistuje žiadne osvetlenie, chladnička je rozmrazená, kotol nefunguje ... Takže potrebujete vlastný generátor pre dom. A to nemožno nazvať len rozmar alebo túžba po väčšom pohodlí. Ide o adekvátne posúdenie situácie, spôsob riešenia problému.
Samozrejme, nemožno povedať, že generátor je životne dôležitý pre každého, ale v mnohých prípadoch mu pomôže ľahko sa zbaviť nepríjemných chvíľ. Rozhodnutie o kúpe zároveň najčastejšie prichádza s veľkým množstvom otázok: nie je jasné, kde začať, ako si vybrať z obrovského množstva navrhovaných modelov zariadení, ktoré budú ideálnou voľbou pre danú úlohu.

Začnime stanovením cieľov.

Pri výbere generátora je prvou otázkou, na ktorú treba odpovedať: "Aký je účel použitia?"
Takéto zariadenie môže slúžiť ako hlavný zdroj energie. Je to potrebné, ak je nemožné alebo nemožné pripojiť sa k centralizovanej sieti (napríklad v krajine, na dočasných staveniskách). Najčastejšie sa však minielektráreň používa ako rezerva pre núdzové situácie v hlavnom napájacom systéme.
Pri výbere generátora ako hlavného zdroja energie, vlastnosti jednotky, ako je jeho

 • dostatočný výkon
 • relatívne dlhú životnosť
 • účinnosť,
 • spoľahlivosť,
 • prítomnosť rozsiahlej siete služieb,
 • kompaktnosť a hmotnosť (v prípade potreby častá preprava),
 • pohodlie pri prevádzke.

V tomto prípade nie je o nič menej dôležité, ako napríklad spoľahlivosť zariadenia. Len málo ľudí bude chcieť bežať do generátora každé 3-4 hodiny nepretržite, aby pridali palivo alebo ho opravili po šiestich mesiacoch, pričom opustili dom bez elektriny.
S ohľadom na účinnosť, spotrebu paliva a náklady sa vždy stáva jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere akéhokoľvek zariadenia. Napokon, výkon jednotky musí byť zvolený tak, aby spotrebitelia nerozmýšľali o tom, čo je v súčasnosti zapojené a čo iné sa dá zapnúť bez preťaženia generátora.
Najčastejšie je elektráreň vyžadovaná ako záložný zdroj energie, takže sa na túto možnosť pozrime.

Aký generátor energie si vybrať pre domácnosť alebo záhradu?

Približné výpočty v tomto prípade neprejdú, preto by ste mali tomuto momentu venovať osobitnú pozornosť. Princíp je celkom jednoduchý: je potrebné pridať silu všetkých jednotlivých spotrebiteľov, ktorí by mali byť súčasne zapojení do siete. Všetky potrebné údaje nájdete na štítkoch, štítkoch alebo pokynoch na zariadení. Môžete sa odvolávať na údaje špecifikované výrobcami (dnes na internete nájdete návod na takmer akýkoľvek model zariadenia alebo nástroja).
Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že je potrebné pridať hodnoty výkonu nie v obvyklom kW, ale v kVA (kilovolt-ampér).
Pre porovnanie: v kVA sa meria celkový výkon zariadenia, ktorý zahŕňa súčet jeho aktívneho (kW) a reaktívneho (kVAr) komponentu. V závislosti od špecifických vlastností práce konkrétneho spotrebiteľa sa ich pomer môže výrazne líšiť, preto sa výpočty vykonávajú týmto spôsobom.
Pri určovaní výkonu sú tiež veľmi dôležité štartovacie prúdy, ktoré môžu pri niektorých typoch zariadení prekročiť nominálne hodnoty 3-6 krát.
Štartovací prúd - prúd spotrebovaný motorom zo siete počas spúšťania (tzn. Keď je zariadenie zapnuté).
Napríklad, v prítomnosti čerpacej stanice, stojí za to využiť výkon agregátu vynásobený faktorom 3,5 - 4 (v závislosti od konkrétneho modelu) pri výpočte. Rovnaká situácia bude s chladničkou, klimatizáciou, práčkou.
K prijatému číslu je potrebné pridať 20-30% výkonovú rezervu, ktorá umožní, aby generátor pracoval v optimálnom režime aj v prípade, že sú do siete zaradení všetci zamýšľaní spotrebitelia. Potom sa zo štandardného výkonového rozsahu generátorov vyberie najbližšia vyššia hodnota. Problém je vyriešený.


Vo väčšine prípadov, ak potrebujete pripojiť minimálny počet spotrebiteľov (niekoľko žiaroviek, televízor a chladničku) vyberte benzín generátor s výkonom 2-3 kW. Ak napríklad doma existuje dielňa a je potrebný výkon pre niekoľko nástrojov, je potrebný súčet 6 kW. Pri častom používaní zváracieho stroja by bolo najlepším riešením nákup špecializovaného zváracieho generátora.

Čo je možné pripojiť k nízkonapäťovému generátoru?

Nízkoenergetické generátory (0,5-2 kW) sú najviac žiadané kvôli ich relatívne nízkej cene, ako aj schopnosti pripojiť minimálny zoznam spotrebiteľov, ktorí vyžadujú vysokú spoľahlivosť pri napájaní. S touto voľbou pre dom na prvom mieste často ide o pripojenie osvetlenia (v priemere asi 6 lámp), vykurovacieho kotla, domácich spotrebičov (chladnička, žehlička, TV).

0,5 kW

1-2 žiarovky, nabíjačka na telefón, prenosný počítač /
žiarovky a tv

1 kW

2-3 žiarovky, laptop, nabíjačka na telefón /
chladnička a 1-2 žiarovky /
1-2 žiarovky a vykurovací kotol (vyžaduje sa stabilizátor)

2 kW

3-4 žiarovky, bojler, laptop, chladnička, telefónna nabíjačka, TV

Benzín, nafta alebo plyn?

Jedným zo základných bodov pri výbere generátora, ktorý vyplýva z predtým získanej hodnoty výkonu, je typ paliva použitého v prevádzke. V tomto prípade existujú iba dve jednoznačné situácie:

 • ak potrebujete generátor s kapacitou do 2-3 kW, v tomto prípade potrebujete benzínový model,
 • ak je výkon zariadenia väčší ako 15 kW, potom je na výber motorová nafta.

V oboch situáciách je vysvetlenie iba jedno: elektrické generátory pracujúce na inom type paliva sa nevyrábajú.

Čo sa týka priebežných ukazovateľov, všetko je o niečo zložitejšie. Často sú rozhodujúce náklady na vybavenie a jeho následnú prevádzku, ako aj vlastnosti jeho budúceho použitia.

Benzínové generátory


Hlavné charakteristiky takýchto zariadení sú

 • kompaktnosť,
 • jednoduchosť prepravy
 • nízke náklady na mini elektrárne,
 • nízky hluk
 • vyššie náklady na palivo
 • zdroj od 500 do 3000 hodín (v závislosti od modelu a značky).

Táto možnosť je vhodná pre situácie, keď sa vyžaduje stála preprava elektrárne, je zapnutá len zriedka a na krátky čas.

Osobitne by som chcela upozorniť na hodnotu ukazovateľa.životnosťToto číslo znamená počet hodín, po ktorých musí byť zariadenie podrobené plánovanému komplexnému servisu, jednoducho povedané, počet prevádzkových hodín je priemerná doba trvania generátora medzi opravami podľa skúšobných údajov zvoleného modelu výrobcom.

Meničové generátory


Benzínové generátory invertorového typu sú jednou z najlepších možností pre výber tejto triedy zariadení. Líšia sa od tradičného vybavenia prítomnosťou regulácie otáčok motora a elektronického zapaľovania. Účinnosť týchto jednotiek je zároveň spôsobená tým, že počet otáčok sa mení v závislosti od zaťaženia, čo umožňuje výrazne šetriť palivo, čím elektronika plne riadi úroveň generovaného napätia.

Dieselové generátory


V tomto prípade existuje možnosť voľby medzi stacionárnou a prenosnou inštaláciou (inými slovami, medzi elektrárňou s chladením vodou a vzduchom). Vzduchové dieselové generátory sú ideálne pre časté problémy s elektrickou energiou ako rezervou. Majú životnosť asi 4000 hodín, sú ekonomicky prevádzkyschopné a odolávajú intenzívnejším režimom prevádzky v porovnaní s náprotivkami benzínu.

Ak sú všetky výhody civilizácie ďaleko a existuje vysoká pravdepodobnosť, že problémy s napájaním môžu nastať kedykoľvek a netrvá dlho, stacionárny naftový generátor s vodným chladením je to, čo potrebujete. Povedať, že sú spoľahlivé - nič nehovoriť. Môžu pracovať nepretržite a životnosť je 40 000 hodín.Ďalším znakom je hmotnosť (najčastejšie je to asi 200-250 kg), hoci v tomto môžete nájsť svoje vlastné „plus“: ukradnúť takýto generátor aj pri veľkej túžbe bude ťažké.

Plynové generátory


V poslednej dobe sa generátory plynu stali hodnou (aj keď nie veľmi bežnou) alternatívou k agregátom na benzín alebo naftu. Jeho hlavné výhody možno volať

 • nízke náklady na palivo (okrem toho je veľmi výhodné, že nie je potrebné monitorovať hladinu paliva v nádrži, najmä keď generátor beží na zemný plyn);
 • vysoká účinnosť;
 • nízka hladina hluku;
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

nedostatky

 • vysoké náklady na vybavenie;
 • ťažkosti pri preprave skvapalneného plynu (pri absencii zdroja fosílnych palív);
 • komplexné bezpečnostné opatrenia počas prevádzky;
 • obtiažnosť pripojenia k linke trupu;
 • spojenie vyžaduje špecialistov so skúsenosťami s vykonávaním takejto práce.

Jedna alebo tri fázy?

Táto otázka je rovnako dôležitá, ako tie predchádzajúce, pretože jednofázový a trojfázový generátor sú úplne odlišné zariadenia, ktoré majú svoje vlastné podmienky pre prevádzku a používanie. Na otázku, čo je lepšie, jednoducho neexistuje odpoveď. Každá jednotlivá situácia má svoju vlastnú verziu.


 • Ak v dome nie je jeden trojfázový spotrebič a centrálne napájanie je pripojené do jedného vedenia, záver je jednoznačný: je potrebné jednej fázy generátor.
 • Jednofázová jednotka je potrebná aj vtedy, keď sú pripojené tri vedenia, ale je potrebné zálohovať len jeden riadok (ak je k nemu pripojený napríklad vykurovací systém, chladnička, čerpacia stanica atď.).
 • Ak existujú jedno- a trojfázové spotrebiče, môžete ísť dvoma spôsobmi: kúpiť dve elektrárne rôznych vzorov alebo ešte jednu trojfázovú, ale musíte sa uistiť, že záťaže medzi vedeniami sú rovnomerne rozložené.


Ak je dom pustený 3 fázyExistujú aj dve možnosti:

 • Kúpte si 3-fázovú elektráreň a 3-fázovú automatickú AVR (automatický rezervný prenos, ktorý automaticky zapne generátor, keď zmizne napájanie v centrálnej sieti). V tomto prípade je potrebné položiť samostatné čiary, v ktorých by sa zabezpečilo rovnomerné rozloženie zaťaženia medzi nimi a ich súčet by nebol väčší ako tretina celkového výkonu jednotky (ak je generátor navrhnutý pre 15 kW, nikto nemôže byť pripojený ku každej z fáz). viac ako 5 kW).
 • 1-fázový generátor a 3-fázový AVR v neprítomnosti trojfázových spotrebičov. V tomto prípade, ak je to potrebné, automatizácia prepojí všetky fázy siete s generátorom a jednotka bude napájať každý z nich súčasne. Zároveň už nie je potrebné dbať na rovnomerné rozloženie zaťaženia.

Pri pripájaní k trojfázovej sieti je dôležité vziať do úvahy, že maximálna povolená fázová nerovnováha je 25% výkonu. Pri nedodržaní tohto pravidla generátor jednoducho zlyhá.

Možnosti ovládania zariadenia

 • Manuálne spustenie. Tento typ štartu sa najčastejšie používa v nízkoenergetických generátoroch. Na spustenie jednotky musíte silno potiahnuť kábel / otočiť rukoväť / stlačiť štartovací pedál. Treba pripustiť, že je to dosť nepohodlné a bude vyžadovať značné fyzické úsilie.
 • Elektrický štartér. S týmto dizajnom začať to bude stačiť len stlačiť tlačidlo na paneli.
 • Autoplay. V tomto prípade, keď sieťové napätie zmizne, generátor sa spustí automaticky bez zásahu operátora a potom sa vypne, keď sa obnoví napájanie s nastaveným časovým oneskorením. Jediné, čo je potrebné vziať do úvahy pri tejto verzii verzie je, že automatika nebude fungovať, ak je teplota nižšia ako +5 ° C, preto je potrebné buď inštalovať zariadenie vo vyhrievanej nádobe alebo vo vykurovanej miestnosti.

Spotreba paliva generátora

Bez ohľadu na typ zariadenia spotreba paliva priamo závisí od:

 • od nákladu pripojeného k jednotke,
 • konkrétneho modelu
 • kvalita paliva
 • kontaminácie olejových a palivových filtrov.

Benzínová jednotka môže v priemere spotrebovať 0,3 ÷ 0,45 kg / kWh a jednu naftu, 0,184 ÷ 0,220 kg / kWh.


Údržba elektrického generátora

Aby generátor mohol dlhodobo a spoľahlivo pracovať, je potrebná údržba. Všetky činnosti, ktoré je potrebné vykonať, ako aj ich frekvencia, sú vždy predpísané v prevádzkových pokynoch výrobcu. Rozsah takejto práce vo veľkej miere závisí od typu zariadenia, jeho vlastností, jeho súčastí a ich kvality.

V priemere je frekvencia údržby 250-300 hodín. Je dôležité pravidelne kontrolovať stav olejových, vzduchových a palivových filtrov, oleja, ventilačného systému, stupňa napnutia pásu atď. V prípade potreby čistenie alebo výmena prvkov.

Obľúbení výrobcovia

Výber značky zariadenia je jednou z najdôležitejších úloh. Medzi najobľúbenejšie vyniknúť

 • Honda, ktorý sa vyznačuje vysokou a stabilnou kvalitou výroby, ako aj možnosťou výberu zariadenia pre náročné pracovné podmienky, nízkou hlučnosťou, ľahkým rozbehom, dobrými indikátormi trakcie a výkonu.
 • Kipor - jedna z čínskych značiek s vysokou spoľahlivosťou s veľkým modelovým radom benzínových a dieselových jednotiek, ktorý je v dopyte kvôli relatívne nízkej cene a je ideálny pre použitie doma alebo v krajine.
 • Huter - značka, ktorá sa objavila na ruskom trhu pomerne nedávno, je pozoruhodná nízkymi nákladmi, spoľahlivosťou a stabilitou práce, širokým modelovým radom vrátane plynových jednotiek.
 • zubor - Bieloruská značka, ktorá je na rovnakej úrovni s poprednými svetovými značkami na optimálnej cenovej úrovni.

Stojí za zmienku tiež široko zastúpené na trhu hyundai, SDMO, wilson, DDE a FUBAG.
Je tiež vhodné venovať pozornosť pri výbere konkrétneho modelu a výrobcu pre prítomnosť rozvinutej siete centier údržby pre toto zariadenie, aby sa ochránili pred dlhým hľadaním správnych špecialistov a náhradných dielov.