13 faktov, ktoré musíte vedieť pri výbere tepelnej pištole

Ako nerobiť chyby pri výbere

Čo potrebujete vedieť, aby ste vybrali správny model tepelnej pištole? To nám povie náš článok.Skutočnosť 1: Zdrojom energie pre tepelnú pištoľ môže byť elektrina, plyn, motorová nafta - a to nielen. Čo vám najviac vyhovuje?

Existujú aj viacpalivové pištole, ktoré sú schopné používať akékoľvek kvapalné palivo (vrátane použitých olejov, petroleja) a infračervené žiarenie (oddelené na osobitný typ v dôsledku konkrétneho spôsobu ohrevu). Pre domácnosti sú niektoré modely elektrických a plynových zbraní, všetky ostatné sa používajú v priemyselných podmienkach.
Pri výbere zariadenia, premýšľajte o tom, aký typ zbrane bude pre vás najvýhodnejší - aký zdroj tepla máte k dispozícii. Elektrické vykurovacie pištole sú pripojené na sieť. Plynové kanóny sú poháňané buď z hlavného plynovodu alebo z valcov. Pištoľ pripojená k plynovodu je oveľa ekonomickejšia, ale samotné pripojenie bude vyžadovať zber dokumentov a získanie povolenia. Vo výrobe, kde odpadové oleje zostávajú vo veľkých množstvách, je výhodnejšie inštalovať viacpalivovú pištoľ.

Skutočnosť 2: Niekedy je výhodnejšie kúpiť dve malé (mocenské) zbrane, než jednu veľkú.

Je zrejmé, že vo veľkej miestnosti bude najbližšie k požadovanej teplote udržiavaná v blízkosti tepelnej pištole. Ak má miestnosť (napríklad v ktorej sa vykonáva oprava a je potrebné vysušiť betón alebo omietku) tiež zložitú konfiguráciu, teplo sa nemôže dostať tam, kam chcete. Preto porovnajte ceny za zbraň s výkonom, ktorý ste dostali v dôsledku výpočtov, a pre niekoľko (2-3) menších, ktoré spolu dávajú rovnaké množstvo energie (môžu byť umiestnené na rôznych koncoch miestnosti a bude sa zahrievať rovnomerne).

Skutočnosť 3: Požadované napätie v sieti pre prevádzku tepelných zbraní môže byť rovné 220 alebo 380 V.

Napríklad tepelne nanášaná pištoľ Frico P303 s stupňovitým ovládaním výkonu (10, 20, 30 kW) vyžaduje napätie 380 V. Rovnaké požiadavky sú s populárnym modelom Master B 15 EPB (výkon 15 kW). Je vybavený termostatom, ochranou proti prehriatiu, má dva režimy vykurovania, môže pracovať bez kúrenia (režim vetrania), je vhodný pre vnútorné podmienky a používa sa pri pokladaní parkiet, dokončovacích a inštalatérskych prác.

Má vaša stránka možnosť pripojiť sa k tomuto modelu? Bude vaša sieť stáť? Pamätajte tiež na iné elektrické zariadenia, ktoré budú pracovať súčasne s tepelnou pištoľou (kompresory, generátory atď.).


Skutočnosť 4: Pre bezpečné používanie väčšiny teplovzdušných zbraní je potrebné nútené vetranie miestnosti.

Zbrane počas prevádzky spaľujú kyslík. To platí najmä pre plynové zbrane. Preto musí do miestnosti neustále vstupovať čerstvý vzduch. V miestnostiach bez vetrania je zakázané používať zariadenia, ktoré nemajú výfukový systém (napr. Plynové pištole s priamym ohrevom). Pre zvýšenie bezpečnosti sú mnohé modely vybavené snímačmi, ktoré monitorujú hladinu kyslíka. Ak je horák príliš nízky, horák sa vypne. Elektrické zbrane takmer nehoria kyslík.

Fakt 5: Tepelné pištole sa líšia v trvaní nepretržitej prevádzky.

Ak potrebujete tepelnú pištoľ na nepretržité ohrievanie miestnosti, vyberte si zariadenie s dlhou dobou práce. Dokonca aj pre zariadenia, ktoré môžu pracovať 24 hodín, musíte mať prestávky 1-2 hodiny. Označenie na prístroji indikuje pracovné podmienky (napr. 24/1 na puzdre).

Skutočnosť 6: Elektrické tepelné pištole majú dva typy vykurovacích prvkov, ktoré sa vyznačujú stupňom bezpečnosti.

Jedná sa o vykurovacie prvky a špirály. Špirála sa ohrieva oveľa rýchlejšie, jej maximálna teplota je vyššia. Zbrane s vykurovacími prvkami sú bezpečnejšie, nehromadia sa a nehoria prach v takých množstvách ako na otvorených špirálach. TEN je zároveň schopná poskytnúť nižšiu výstupnú teplotu a pomaly sa zahrieva. Príklad tepelnej pištole s vykurovacími prvkami - Ballu BHP-5.000 C (výkon 5 kW). Materiál TENA - nerezová oceľ, prvok je chránený kovovou mriežkou. Pracuje od 220 V.

Skutočnosť 7: Tepelné zbrane môžu byť stacionárne alebo mobilné.

Stacionárne - produktívnejšie a hospodárnejšie. Sú väčšie vo veľkosti - stacionárna dieselová pištoľ Master BG 100 PD (výkon 6300 W) váži 214 kg. Ak ich chcete nainštalovať, možno budete musieť vytvoriť projekt, získať povolenie (napríklad pre plyn). Používa sa na nepretržité vykurovanie.

Mobil váži menej, má pohodlné držadlá, ľahko sa ovládajú. Dá sa okamžite preniesť do pracovného stavu. Mobilná dieselová pištoľ rovnakého výrobcu - Master B 150 CED (výkon 44 kW) - váži 25 kg, takmer 10 krát menej. Ľahko sa pohybuje, pretože vozík s vysokou obojstrannou rukoväťou je súčasťou dizajnu zbrane. V nádrži tohto modelu, môžete naliať 43 litrov paliva, takže to nevyžaduje tankovanie na dlhú dobu. Výstupná teplota je 300 ° C.

Fakt 8: Zbrane s dobrým ohrevom majú zabudovanú automatickú ochranu proti prehriatiu a prevráteniu.

Venujte pozornosť tomu. Prístroj by sa mal pri prehriatí vypnúť, mechanizmus plynovej pištole by mal zastaviť prívod paliva pri prevrátení.

Resant TGP-30000 (výkon 33 kW, plyn) je vybavený ochranou proti prehriatiu (max. 85 ° С, prietok vzduchu 430 ° С), má snímač teploty na reguláciu plameňa. Odporúča sa pre použitie v priestranných izbách so zavedeným vetraním.

Pištoľ BALLU BHG-10 (výkon 9,2 kW) má viacúrovňovú ochranu, vypne sa pri spotrebovaní paliva, pri prehriatí, zhasnutí plameňa, nedostupnom napájaní. Antikorózny náter skrine umožňuje prácu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.


Fakt 9: pre tepelné zbrane, ktoré sa plánujú používať v miestnostiach za prítomnosti ľudí, by hladina hluku mala byť v prijateľných medziach.

Norma v miestnosti teplovzdušných zbraní je 40 dB. Nízky hluk sa môže pochváliť elektrickými puškami Ballu, napríklad BPH 6.000 C Prorab.

Skutočnosť 10: Mnoho tepelných zbraní vytvára nepríjemný zápach v interiéri.

Keramické elektrické zbrane nemajú prakticky žiadnu nevýhodu. Príkladom je Ballu KX-2. Má keramické vykurovacie teleso (teplotný rozsah 70 °), stupňovité riadenie výkonu (1-2 kW), líši sa od ostatných domácich zbraní v kompaktnosti, váži iba 2 kilogramy a dá sa použiť v domácich podmienkach a vo výrobe.

Skutočnosť č. 11: Telo dobrej tepelnej pištole je kovové.

Prístroj musí byť trvanlivý, potom bude bezpečný a dlhodobo pracovať. Venujte pozornosť materiálu difúznej mriežky (musí byť tiež vyrobený z kovu). Ak sa elektrina náhle vypne, preto ventilátor prestane fungovať, vyhrievané vykurovacie telesá nepoškodia kovový kryt. Už spomínané pištole Master B 15 EPB a Ballu BPH 6000 C Prorab majú oceľové vykurovacie telesá a nerozptyľujú nepríjemné pachy.

Fakt 12: Aby tepelná pištoľ fungovala efektívne, musíte vypočítať požadovaný výkon čo najpresnejšie.

Rozhoduje o type tepelnej pištole? Je príliš skoro na to, aby sme sa ponáhľali do obchodu. Tepelné zbrane majú výrazné rozdiely v výkone (od 1-2 do 220 kW). Ak si kúpite zariadenie s nižším výkonom, nemôžete dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnosti. Ak je napájanie príliš vysoké, zariadenie sa ešte nepoužije 100% - stačí ho preplatiť.

Pre výpočet požadovanej úrovne výkonu je potrebné poznať parametre miestnosti. Ak prenášate zariadenie pre rôzne objekty, použite pre výpočty tie najpriestrannejšie a najchladnejšie.

Vypočítajte výkon pištole podľa vzorca: Q = V * T * K, kde
Q - výkon prístroja, kcal / hod
V je objem vykurovanej miestnosti (vynásobte plochu výškou),
T je rozdiel medzi počiatočnou a konečnou teplotou (čo chcete dosiahnuť),
K - koeficient. Nazýva sa inak, ale čo je najdôležitejšie - opisuje tepelné straty miestnosti. Existujú tabuľky pre jej definíciu. Hodnota K závisí od prítomnosti a charakteristík tepelnej izolácie, od materiálu stien a je v rozmedzí 0,6-3 (teplejšie steny, menšie K), pre otvorené staveniská K je ešte vyššia.Skutočnosť 13: ak v meste nie je žiadne servisné stredisko, potom sa aj „lacná“ zbraň môže stať lacnou.

Voľba je urobená. Pred nákupom sa opýtajte, aké ľahké je tento model opraviť. Pre normálnu prevádzku akéhokoľvek zariadenia sa odporúča používať iba originálne náhradné diely. Ak ich musíte niesť z výrobnej krajiny a čakať na opravy niekoľko mesiacov, zbraň vás môže draho zaplatiť.

Stručné závery

Pre životné podmienky vhodné elektrické alebo plynové pištole nízkeho a stredného výkonu. Najbezpečnejšie z nich - elektrické s vykurovacími telesami alebo keramickým ohrievačom. V staveniskách, v priemysle sa používajú tepelné zbrane všetkých typov. Pri výbere zohľadňujú dostupnosť rôznych druhov palív v zariadeniach, bezpečnostné požiadavky a prítomnosť ventilácie. V uzavretých priestoroch je povolené používať iba nepriame vykurovacie pištole s produktmi spaľovania spalín.