MDF, drevotrieskové dosky alebo laminované drevotrieskové dosky - čo je lepšie?

Zistíme, ktorý z týchto materiálov je spoľahlivejší, silnejší a bezpečnejší.„Niekedy je zlá paleta tovaru zlá ...“ - návštevníci stavebnej a železiarskej dielne si povzdychnú, ktorí si musia vybrať medzi podobnými panelovými materiálmi ako MDF, drevotrieskové dosky a laminované drevotrieskové dosky. Zároveň je úplne nejasné, čo je v tomto prípade možné použiť pre neprofesionálnych pracovníkov. Ale pochopiť nie je tak ťažké, ako sa zdá.
MDF (skratka pre anglickú drevovláknitú dosku so strednou hustotou) je typ drevovláknitej dosky, ktorá má priemernú hustotu a je vyrábaná spôsobom suchého lisovania (pri určitom vysokom tlaku a teplote) jemných drevných triesok. Je jasné, že koľko v tomto prípade suroviny neohrievajú ani nestláčajú, čipy sa nebudú navzájom držať. Preto pridávajú „spojivo“ (niečo ako lepidlo) - karbamidové živice modifikované melamínom.
Výrobná technológia MDF bola vyvinutá v USA v 60. rokoch XX storočia, na tom istom mieste v roku 1966 bola zahájená priemyselná výroba. V Rusku bol prvý MDF prepustený až v roku 1997.
Drevotriesková doska - drevotriesková doska (zvyčajne označovaná ako drevotriesková doska, aj keď je správne používať skratku DSP) - sa získava ako výsledok horúceho lisovania triesok (a iných drevných častíc) zmiešaných s minerálnym spojivom. V tomto prípade môže MDP pozostávať ako z jednej vrstvy, tak z niekoľkých vrstiev (tri alebo viac).
Drevotrieska sa vyrába v Spojených štátoch viac ako 70 rokov, v Rusku - o niečo menej.


Laminovaná drevotriesková doska je druh drevotrieskovej dosky, ktorá je doska laminovaná melamínovými fóliami. Jednotnosť dizajnu sa dosahuje súčasným vystavením vysokej teplote a tlaku. Povrch drevotrieskovej dosky môže byť vyrobený ako hladký a razený (imitácia štruktúry dreva alebo iných materiálov).

bezpečnosť

Technológia výroby doskových materiálov znamená, že obsah škodlivých látok v MDF je menší ako v drevotrieskových doskách. Hovoríme o prchavých látkach, škodlivých pre človeka, emitovaných živicami (používanými ako spojivá), ktoré sa postupne (počas dlhodobej prevádzky) „odparujú“ a hromadia sa vo vzduchu, ak nie je dostatok vzduchu v miestnosti. Všetky tieto látky nespôsobujú okamžité poškodenia ľudského tela a majú škodlivý účinok len po dlhšom kontakte s nimi (inými slovami, ak sa rozhodnete ležať dlhšiu dobu na drevotrieskovej doske alebo MDF doske, nezomriete na otravu látkami, ktoré uvoľňujú, ale od smädu, hladu alebo od staroby).
Výrobcovia však stále určujú určité odstupňovanie:
- MDF - s prísnym dodržiavaním technológie a realizáciou vysoko kvalitného obkladu stavebných plôch z nej sa považuje za najmenej nebezpečný z hľadiska emisií škodlivých látok do okolitého ovzdušia. Pri výrobe MDF je hlavným spojivom lignín uvoľňovaný počas ohrevu dreva. Preto je vysoko kvalitný MDF bezpečný pre životné prostredie;
- Drevotriesková trieda E1 - zaujíma druhé miesto v bezpečnosti pre ľudské telo (ale aj len s vhodným povrchovým obložením);
- drevotrieskové dosky triedy E2 - prideľuje najväčšie množstvo škodlivých látok, je zakázané na výrobu v zahraničí, av Rusku - je zakázané na výrobu nábytku a výrobkov používaných vo verejných a obytných priestoroch (GOST 10632-2007).
Ťažkosti pri určovaní škôd, ktoré tieto materiály skutočne spôsobili, spočívajú v tom, že informácie zaznamenané v certifikátoch nie sú vždy pravdivé (a certifikáty niekedy nie sú „natívne“, tj zostavené na základe výsledkov testov, ale „zakúpené“). Okrem toho nie všetci výrobcovia (najmä ruština) dodržiavajú odporúčanú procesnú technológiu na výrobu MDF a drevotrieskových dosiek, ktoré sa snažia ušetriť pri použití menej kvalitných živíc.

Náklady na

Čím jednoduchšia je výroba a tým cenovo dostupnejšia surovina, tým lacnejší bude materiál. Keďže hlavnou surovinou na výrobu MDF a drevotrieskových dosiek je odpad z drevospracujúceho priemyslu, na cenový rozdiel budú mať vplyv tieto faktory: t
- technológia výroby (MDF je drahšia ako drevotrieskové dosky),
- výrobná krajina (platňové materiály zahraničných európskych firiem budú stáť viac ako ich ruské náprotivky),
- počet sprostredkovateľov medzi výrobcom a kupujúcim (o to viac bude materiál drahší),
- prítomnosť dodatočných vlastností prisudzovaných materiálom vo výrobnom procese (požiarna odolnosť, biostabilita, vodotesnosť), t
- dostupnosť, kvalita a trvanlivosť dekoratívneho náteru na MDF alebo drevotrieskovej doske (všetko, čo dáva konštrukcii týchto materiálov väčšiu bezpečnosť a životnosť je drahšie).

Čo je lepšie: MDF, drevotrieskové dosky alebo laminované drevotrieskové dosky?


Túto otázku, žiaľ, nemožno jednoznačne odpovedať, pretože MDF a DSP majú svoje hlavné ciele, v ktorých sa ich používanie považuje za bezpečné pre ľudí.
Preto sa pri výrobe nábytku môže použiť MDF a drevotriesková doska (LDSP) triedy E1 (s povinným obkladom povrchov). V tomto prípade je potrebné venovať osobitnú pozornosť kvalite okrajov a spojov medzi nimi a vrstvou (povrch dosky). Ak sa švy nevykonávajú s dostatočnou kvalitou, potom sa do nich nakoniec dostane voda (napr. Počas mokrého čistenia miestností) a MDF (ako napr. Drevotriesková doska) „nabobtná“. Súčasne je drevotriesková doska omnoho menej odolná voči vlhkosti.
MDF však reaguje na vysoké teploty. Nábytok z MDF by nemal byť umiestnený príliš blízko k vykurovacím zariadeniam - môže sa deformovať.
MDF je tvrdší materiál, pri frézovaní sa nerozpadá - to umožňuje robiť výrezy pre tvarovky, vytvárať kresby a rezbárske práce na povrchu. Na rozdiel od drevotrieskovej dosky, MDF dobre drží skrutky a iné upevňovacie prvky.
Ale aj keď sú všetky nábytkové prvky vyrobené s vysokou kvalitou, nemali by sme zabúdať, že MDF a drevotrieskové dosky sú masovo vyrábané materiály, ktoré sú do určitej miery (podľa rôznych charakteristík) horšie ako nábytok vyrobený zo správne vysušeného a upraveného dreva. Inými slovami, ani najlepší nábytok vyrobený z doskových materiálov nebude trvať dlhšie ako 10-25 rokov (v závislosti od kvality surovín a presnosti manipulácie s nimi počas prevádzky).

Je tiež potrebné vziať do úvahy, že pri výrobe nábytku z MDF sa často vyrábajú len fasády a steny a vnútorné časti sú vyrobené z drevotrieskovej dosky. Nábytok vyrobený výhradne z MDF je pomerne drahý.
Ďalšou možnosťou použitia MDF je výroba dverných prvkov z neho v továrni. Pri montáži súčiastok na mieste inštalácie je však vhodné venovať pozornosť niektorým nuanciám. Čalúnené dosky vyrobené z MDF, keď sú orezané, sa tak javia ako „nechránené“ pred vlhkosťou z jednej zo strán, čo môže viesť k ich deformácii.
Drevotriesková doska však bude jednoducho nevyhnutná ako podklad (pretože tento materiál nemá priamy kontakt so vzduchom vo vnútri miestnosti, a preto do nej nebude môcť uvoľňovať škodlivé látky). Pre "bezpečnostnú sieť" môže byť nanesený ochranný lak na drevotrieskové dosky.

Loading...