Výber brúsky

Prehľad typov, modelov, výrobcov. Ktorý z nich potrebujete?

Dnes, v každom obchode, ktorý sa špecializuje na zariadenia pre stavbu a domácnosť, môžete nájsť obrovskú škálu brúsok, ale často je veľmi ťažké vybrať ten správny. Pokúsme sa spoločne pochopiť brúsky, aby sme sa rozhodli správne.

Uhlové brúsky (bulharčina)


V prvom rade by sa o tom malo povedať uhlové brúsky (brúsky) t.
Odlišujú sa v rade brúsok - používajú sa nielen na brúsenie, ale aj na rezanie. LBM môže rezať kov, kameň, betón, ale nemôže byť použitý na drevo (hustota tohto materiálu je príliš nízka). Všestrannosť zabezpečujú pracovné dýzy. Brúsne kotúče pre Bulharov sú veľmi rozdielne - kefa, panvica, kotúč, lúpanie, rezanie atď.
Uhlové brúsky dostali názov kvôli uhlovému redukčnému zariadeniu.
Možnosti LBM závisia od priemeru a výkonu. Napríklad spoločnosť Makita má v modelovej rade brúsky pre domácnosť s kotúčmi od 125 mm a hmotnosťou 1,5 kg a profesionálne stroje s hmotnosťou 5 kg. Ich rozdiel v maximálnom výkone a spoľahlivosti.

Priame brúsky


Ak je potrebné robiť brúsenie v miestach, kde obyčajný bulharský človek nemôže dosiahnuť, potom by ste si mali kúpiť priama brúska, Princíp činnosti je približne rovnaký ako princíp uhlového, ale priame ozubené koleso a dlhé vreteno ho robí viac nosným. Niektoré modely majú zámok štartovacieho spínača. Táto funkcia umožňuje, aby zariadenie počas dlhšej prevádzky „nevyhorel“. Všetky rovnaké spoločnosti Makita má v arzenále priame brúsky so systémom SJS (Super Joint System), ktorý súčasne znižuje vibrácie, predlžuje životnosť nástroja a zvyšuje ochranu používateľa.

Pásové brúsky


Ďalšia trieda brúsky - remeň, Tento typ brúsky reprezentuje valce prívesu, na ktorých je napnutý brúsny pás (pás, s ktorým sa brúsenie vykonáva). Hmotnosť modelov môže byť od troch do piatich kg, a výkon - 650-1200 wattov. Pásové brúsky majú zároveň ďalšiu dôležitú vlastnosť - veľkosť pracovnej plochy (šírka). Môže byť 75-100 mm. Za jednu minútu môže takáto jednotka odstrániť zo spracovávaného materiálu 15 gramov povrchu. Tento stroj môže byť použitý na primárne spracovanie (rýchle a hrubé brúsenie) veľkého povrchu z dreva, kovu, betónu alebo plastu. Na odizolovanie a brúsenie sa môže použiť aj pásová brúska. Pri prácach s malými dielmi existuje možnosť stacionárnej inštalácie brúsky (keď je stroj otočený a obrobok je držaný v rukách, ale nie brúska). Všeobecne platí, že pre lepšiu prácu je lepšie použiť páskový súbor. Jeho konštrukčné vlastnosti umožňujú brúsenie na ťažko dostupných miestach.

Brúsky na kefyĎalší pohľad brúsky - to je kefy na kefy, Na rozdiel od pásky majú len jedno video. Má na sebe nylon alebo kovové pletivo. Takýto nástroj môže ľahko odstrániť vrstvu farby, laku alebo hrdze z kovového alebo dreveného povrchu. Okrem toho je zariadenie vhodné na štruktúrovanie dreva. Na leštenie môžete použiť špeciálne leštiace krúžky, ak je potrebný hriadeľový tŕň.

Vibračné brúsky


Možno vykonať viac jemného brúsenia a vibračná brúska, Takýto názov môžete tiež počuť ako povrchovú brúsku. Tento nástroj má plochú podošvu, ktorá sa pohybuje dopredu a dozadu (vratne). Amplitúda takýchto pohybov je malá, ale tu je maximálna rýchlosť. Kvalita spracovania materiálu zároveň závisí od toho, aká malá je amplitúda. Brúsny brúsny papier je upevnený na podrážke, ktorá sa používa na brúsenie.
Brúsnu vrstvu je možné upevniť suchým zipsom alebo západkami. Druhá metóda je praktickejšia. V strojoch vyrábaných spoločnosťou BoshK dispozícii je odnímateľná pracovná plošina. To vám umožňuje používať obe metódy upevnenia pokožky.
Pri výbere takéhoto nástroja by ste sa nemali báť jeho nízkeho výkonu. Je zriedkavé nájsť povrchovú brúsku s motorom viac ako 600 wattov. To je tiež plus, pretože nástroj sa vyznačuje ovládateľnosťou a ľahkosťou. Vďaka jemne poréznej polymérnej výstelke podrážky je brúsny papier čo najbližšie k povrchu, ktorý sa má spracovať. Toto kvalitatívne zlepšuje proces brúsenia. Pomocou tohto nástroja môžete materiál spracúvať pozdĺž okraja s pevným uchytením na párový prvok.

Delta brúsky


Funkčnejšie sú delta brúsky, Majú trojuholníkovú prednú pracovnú plošinu. S podobným princípom činnosti je tento nástroj vybavený bohatšími možnosťami. Malé rozmery a konštrukčné prvky umožňujú spracovávať obrobky, ktoré majú zložitý tvar. Brúsne listy pre tento typ náradia sú upevnené iba na suchý zips.

Excentrické brúsky


Úspešne zvláda jemné brúsenie excentrické brúsky, Zároveň vyrába vysoko kvalitné nástroje. DeWalt, Pracovný prvok brúsky kombinuje naraz rotačné aj oscilačné pohyby. Na pracovný povrch sú pripevnené všetky rovnaké brúsne listy. Pre konkávne a konvexné povrchy sa používa elastická kruhová „doska“. Stroje sú tiež kompaktné a majú malý výkon 200-450 wattov. Výkon je priamo úmerný priemeru pracovnej plochy. Excentrické brúsky s najväčším výkonom a priemerom pracovnej plochy však robia hrubšie brúsenie. Čím menší je priemer, tým je práca lepšia. Pre konečné spracovanie materiálu je potrebné zvoliť nástroje s amplitúdou menšou ako 3 mm. Pre rýchle spracovanie môžete použiť nástroje, ktoré majú amplitúdu zdvihu viac ako 5 mm. Aj kvalita spracovania je ovplyvnená typom abrazíva (v závislosti od zrna). Je pripevnený suchým zipsom.

Výber výrobcu

Vysoko kvalitné brúsky vyrábajú firmy ako napr Interskol, Bosh, Hitachi, Makita, DeWalt, Niet divu, že tieto značky sú na perách každého. Trvanlivosť nástrojov týchto spoločností je kombinovaná s vynikajúcim výkonom, vysokou účinnosťou a spoľahlivosťou motorov najrôznejších výkonov.
Modely sú dvojito izolované a väčšina z nich má aj zabudovaný systém odsávania prachu. Pre tento stroj je vybavený špeciálnym zberačom prachu. Je tiež možné pripojiť ich k priemyselnému vysávaču. A to všetko v kombinácii s prijateľnou cenou. Ďalšou z výhod týchto nástrojov je vynikajúca ergonómia.
Z dovezených výrobcov brúsok stále stojí za to zdôrazniť Skil, Meister, metabo, KRESStiež Black & decker, Kvalitné ruské značky sú zubor a Interskol.
značka Makita - to je pýcha Rakúska a Nemecka. Brúsky tejto spoločnosti sú spoločným produktom ducha týchto krajín. Hlavný modelový rad reprezentujú profesionálne nástroje, ale modely domácností sú tiež dosť rôznorodé. Pohodlie, spoľahlivosť a pomer kvality a ceny sú hlavnými črtami nástrojov tejto spoločnosti. Najväčší sortiment "Makita" medzi páskovými strojmi. Zvýšené tesnenie motora - to je rozdiel vibračných brúsok tejto spoločnosti. Maximálny výkon predstavujú brúsky a excentre.
Ceny za nástroje tejto spoločnosti sú veľmi rôznorodé (to je spôsobené obrovským výberom modelov). Napríklad excentrická brúska od spoločnosti Makita sa dá kúpiť za 3-12 tisíc rubľov. Cena vibračných brúsky je 1,5-8 tisíc, kefové brúsky - 12-16 tisíc, pásové brúsky - 4-10 tisíc, a cena brúsky je asi 6 tisíc. Batérie brúsky sú drahšie o niekoľko tisíc rubľov. Najdrahšie sú betónové brúsky (od 20 tisíc rubľov).
Japonská značka Hitachi - Je to záruka trvanlivosti a bezpečnosti. Výkon a spoľahlivosť brúsok tejto značky nie je horšia ako Makita. Spoločnosť sa špecializuje na prémiové nástroje. Značka existuje viac ako päťdesiat rokov. Počas tejto doby sa spoločnosti podarilo vytvoriť a patentovať mnoho vývojov a technológií. Sortiment brúsok je bohatý na triedu domácich nástrojov a profesionálov.
Pásová brúska Hitachi sa dá kúpiť za 4-8 tisíc rubľov, vibrácie 2,5-4 tisíc, leštenie 6-9 tisíc a excentrické len za 1 000 rubľov. Brúsky Hitachi sú reprezentované obrovským modelovým radom, takže cenové rozpätie je od 2 do 10 tisíc rubľov. Batéria mlynček možno zakúpiť za 14 tisíc rubľov.
Nemecká značka Bosch každý o tom počul viac ako desaťročie. Švajčiarska a nemecká výroba je reprezentovaná radom profesionálnych nástrojov. Poľsko a Čína vyrába brúsky pre domácnosť tejto spoločnosti. Najobľúbenejšie sú pásové a excentrické brúsky Bosch, pretože sú najúčinnejšie.
Cena vibračných brúsky Bosch je 4-8 tisíc rubľov, excentrické - 3-6 tisíc, brúsky na betón - od 16 tisíc, rovný - 16-20 tisíc, pás - 6-10 tisíc rubľov. Bulharský Bosch tiež predstavil širokú škálu a ich cena sa pohybuje od 2,5 do 8 tisíc rubľov.
spoločnosť Meister - pomerne čerstvá značka, ktorá sa vyznačuje primeranými cenami za vysoko kvalitný tovar. Meister brúsky nemeckej výroby, sú pohodlné a jednoduché použitie pri práci. Takéto nástroje sú vhodné pre dom a záhradu a pre stavebné práce.

Domácnosť alebo profesionál?Je potrebné pripomenúť, že brúsne stroje (ako mnohé iné nástroje) sú rozdelené na profesionálne a domácnosti. Pri nákupe je potrebné jasne definovať množstvo práce, ktoré tento nástroj vykoná. Mlynček na kvalitu v domácnosti môže "zabiť" aj jednorazové použitie v prípade, že nástroj bol dlhšiu dobu používaný bez prerušenia. Profesionálne nástroje sú určené pre dlhodobú a vysoko produktívnu prácu. Takéto brúsky sú schopné odolať pomerne veľkým nákladom.
Takže pre profesionálne modely brúsok dlhá nepretržitá práca nie je hrozná. Na výrobu takýchto nástrojov s použitím najkvalitnejších a spoľahlivých materiálov. Zároveň je spoľahlivosť elektroniky na vyššej úrovni. Práca vo viacsmennom režime s intenzívnym používaním nevydrží žiadnu domácu brúsku, takže jej nákup bude jednoducho iracionálny. Maximálny výkon sa samozrejme premieta do výkonu motora a veľkosti nástroja, a teda aj do jeho ceny. Nie je však vhodné šetriť, ak budete pracovať s brúskou viac ako 20 hodín mesačne. Je na týchto číslach by sa mali riadiť pri kúpe domácej brúsky. Má menšiu veľkosť a menší súbor ďalších funkcií. Po každých 10-20 minútach práce, stojí za to dať nástroj odpočinku po dobu 15-20 minút, inak je plná prehriatia a rozbitia. Počas dňa nepoužívajte náradie dlhšie ako dve alebo tri hodiny. V dôsledku toho možno výhody pripísať len kompaktnosti a nízkej cene. Ak však chcete pracovať v krajine alebo doma, tento nástroj dokonale zapadne, takže by ste nemali minúť peniaze navyše na profesionálnu jednotku.

Užitočné tipy pri práci s brúskou

Ak potrebujete brúsiť lakovaná na povrchu je vhodné nástroj postaviť na najnižšiu možnú rýchlosť, pretože lakovaný náter je citlivý na vysoké teploty. Je potrebné monitorovať teplotný režim a pravidelne nechať povrch „vychladnúť“ po každom stupni brúsenia. Aby nedochádzalo k nadmernému treniu, stojí za to používať čisté brúsne materiály a netlačiť silou na nástroj.
Ak potrebujete leštiť plastickýnajlepšie je použiť excentrickú alebo vibračnú brúsku. Opäť je potrebné nastaviť minimálnu rýchlosť nástroja. Zrnko kože v tomto prípade by malo byť väčšie ako 240 mm.
Ak potrebujete leštiť, mali by sa používať podobné typy strojov kov povrchom. Avšak, zrno by malo byť už viac ako 600. Na brúsenie nepravidelností musíte použiť brúsku. Ak potrebujete jemnejšie spracovanie materiálu, potom by ste mali uvažovať o použití diskov z vlákien alebo ventilátorov.
stuha Brúska sa musí najskôr zapnúť a až potom priviesť na povrch, ktorý sa musí spracovať. V opačnom prípade môže nástroj spadnúť z obrobku vysokou rýchlosťou (do 25 km / h). Pri brúsení nie je potrebné silno tlačiť na stroj. Pravidelný kontakt povrchov je dostatočný pre účinný proces brúsenia. So silným tlakom budem jesť materiál bude vyrábať vo zvýšenom objeme, ale to bude mať vplyv na kvalitu brúsenia.Práca s bulharskýPoužívajte ochranné okuliare. Tieto brúsky sú najtraumatickejšie. Aby sa prístroj udržal stabilne, pravidelne odstraňujte prach z dutín brúsky. To je možné vykonať vyfúknutím a poklepaním na puzdro. Zabráňte preťaženiu. V tomto prípade sa maximalizuje životnosť nástroja. Konce spracovávaného materiálu by nemali mať kotúč na ľahké rezanie, inak jeho životnosť nebude dlhá. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné zaistiť konštantný tlak na brúsku. Zároveň by ste nemali vykonávať veľmi hlboké zárezy v jednom chode, pretože zaťaženie motora sa výrazne zvyšuje, čo môže spôsobiť poškodenie aj profesionálnej uhlovej brúsky.