Pásové brúsky

Spracujeme strom, vyberáme a zlepšujeme.Pásová brúska je zvyčajné volať špeciálne zariadenia, ktoré sú určené na brúsenie plôch, čistenie, montáž, značenie, tvarovanie, vyrovnávanie a leštenie a dokonca aj brúsenie. prostý brúska podobná konštrukcii elektroplánu. Jeho pracovným prvkom je brúsna páska, ktorá je prilepená do krúžku, ktorý je nasadený na valcoch pripojených k motorovému pohonu. Tieto zariadenia sú klasifikované podľa šírky pásky, počtu rýchlostí a spotrebovanej energie, oblasti použitia a ďalších ukazovateľov.

Je pravdepodobné, že mnohí už používali pásovú brúsku predtým a nemôžu sa pochváliť pozitívnymi skúsenosťami. Ak chcete pracovať so zariadením nie je záťaž, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel a pochopiť zložitosti používania tohto zariadenia. Aby ste si mohli vychutnať prácu brúsky, musíte si vybrať správne nástroje a príslušenstvo. Musíte vedieť napríklad, ktoré pásky sa najlepšie používajú na prácu s týmito alebo inými materiálmi, a koľko energie by mal mať stroj na dosiahnutie požadovaného výsledku atď.

Medzi najrôznejšími technológiami brúsenia patria páskové stroje určené na hrubé spracovanie dreva a iných materiálov. S ich pomocou vykonajte:

 • montáž strih;
 • presné orezávanie;
 • vyrovnávanie a predbežné brúsenie hrubých povrchov;
 • tvorba častí;
 • ostrenie;
 • odstránenie vrstiev dreva, plastu, skla alebo kovu.

Robenie hrubých povrchových úprav, páskové stroje, vďaka svojej sile a rýchlosti otáčania pracovnej plochy, sú schopné rýchlo odstrániť drevené vrstvy rôznej hrúbky. Na tento účel musia valce nosiť hrubú pásku šírky, ktorá zodpovedá parametrom brúsky. Toto zariadenie sa vyrovná s čistením povrchu po spracovaní rovinou, môžu vyrovnať tupé časti polotovarov a ich konce. Brúsky môžu rozširovať zárubne bez strachu z náhodného odrezania prebytku, perfektne sa vyrovnávajú s reznými drážkami a pod.

S páskovými strojmi môžete rýchlo a efektívne vyrovnať povrchy výplní a zoškrabať starú farbu. Ak potrebujete k základni obrúsiť rám okna, dvere alebo batériu, nenájdete na tento účel lepšie zariadenie. Vďaka technickým vlastnostiam, ktoré sú veľmi rozdielne, sa tieto zariadenia používajú na odlupovanie náterov z veľkých plôch karosérií automobilov pri opravách vozidiel. Robustné puzdro umožňuje upevnenie zariadenia na stôl alebo stojan na spracovanie malých obrobkov s ručným podávaním.

Vyberte si brúsku v závislosti od typu práce, ktorá sa má vykonať. Napríklad pri spracovaní veľkých plôch je účelnejšie použiť zariadenia so širokým pásom a na spracovanie užšieho povrchu je lepšie použiť zariadenie s úzkym brúsnym pásom.

Špecifikácie, spotrebný materiál

Znalosť technických charakteristík týchto jednoduchých zariadení uľahčí ich výber a pomôže lepšie vykonať plánovanú prácu. zvyčajne Vyberte si pásovú brúskuna základe technických špecifikácií, ako sú:

 • energie;
 • Dĺžka pásky;
 • Šírka pásky;
 • Rýchlosť pásu;
 • Možnosť nastavenia otáčok;
 • Prítomnosť hladkého štartu;
 • hmotnosti;
 • Výrobca.

Elektrické stroje sa pohybuje od 350 do 1200 wattov, a budete musieť vybrať zariadenie, v závislosti na vašich potrebách. Ďalším parametrom ovplyvňujúcim kvalitu práce je rotácia pásu, ktorá sa vykonáva s lineárnou rýchlosťou pohybu 75 - 500 m / min. Niektoré modely majú funkciu zmeny rýchlosti, vďaka ktorej môžete pracovať lepšie. Plynulý štart elektrického pohonu, keď je zariadenie zapnuté, vám tiež pomôže zlepšiť kvalitu práce. Ale existuje veľké množstvo modelov, nízka cena, v ktorých neexistujú žiadne ďalšie funkcie, ale kvalita leštenia zostáva vo výške.


Dôležitý prvok pásová brúska to je brúsny pásbez toho, aby prístroj nebol schopný vykonávať svoje funkcie. Treba poznamenať, že jednou z definujúcich charakteristík je tvar, šírka, dĺžka, zrno materiálu, z ktorého je brúsivo vyrobené a samotná páska. Z kombinácie všetkých vlastností závisí nielen kvalita práce, ale aj životnosť tohto príslušenstva. V brúskach používajte slučkovú pásku na báze bavlny, nylonu, tkaniny, polyesteru, polyesteru, papiera, vlákien alebo iných materiálov.
Brúsny materiál môže byť vyrobený z oxidu hlinitého (elektro-korund), karbidu kremíka alebo oxidu zirkoničitého. K dnešnému dňu sa štandardná šírka pohybuje od 30 do 140 mm. Najčastejšie - 76 mm. Dĺžka pásky môže byť 457 mm, 533, 610 alebo 620 mm.
Dôležitou charakteristikou je veľkosť brúsnych častíc. Na počiatočné hrubé spracovanie sa použije páska so zrnom 40 alebo 60, zarovnanie bude vyžadovať brúsny materiál s hodnotami 80 alebo 100 a pre jemnejšie spracovanie sa použije materiál, ktorého zrno je v rozsahu od 120 do 320. Všetky pásy sú farebne označené svojimi parametrami.
Všetky zariadenia sú vybavené špeciálnym zariadením - zberačom prachu, do ktorého sa pomocou ventilátora vniká prach. Môžete pripojiť vysávač k akémukoľvek modelu, ktorý je schopný zabezpečiť lepšie odsávanie prachu, ale niektoré modely v súprave sa dodávajú so špeciálnymi tryskami.

Pred spracovaním dreva sa musíte zoznámiť s niektorými jemnosťami, ktoré vám pomôžu pracovať s nástrojom. Ak je potrebné vykonať hrubé spracovanie, potom je najlepšie drviť v miernom uhle voči drevným vláknam, čím sa zabezpečí rýchle rezanie vrstvy požadovanej hrúbky. Aby bol povrch hladký, je potrebné viesť nástroj pozdĺž drevených vlákien. Prakticky všetky modely sú navrhnuté, s ťažiskom posunutým bližšie k dnu, takže nemusíte tlačiť stroj počas prevádzky, ak nechcete robiť zárez alebo drážku. Práca sa odporúča vykonávať hladké, nespevnené kruhové pohyby, bez ponorenia zariadenia hlboko do dreva. Neupravujte dramaticky rýchlosť, ťahajte nástroj a zmeňte smer brúsenia. Aby ste predišli pádu napájacieho kábla pod pracovnú plochu, prevráťte ho cez rameno.

Pri brúsení sa často vyskytujú drážky v tvare podkovy. To je zvyčajne spôsobené dotykom okraja pracovnej plochy. Na vyriešenie tohto problému sa odporúča použiť nové alebo v extrémnych prípadoch ošúpané pásky. Brúsna drť by nemala byť väčšia ako 120. Treba mať na pamäti, že v zriedkavých prípadoch môže byť obrobok po okrajoch ponechaný bez škrabancov a drážok. Preto musia byť brúsne práce vykonané pred prerezaním prvku na konečnú veľkosť.

Brúsky, ktoré majú funkciu plynulej zmeny rýchlosti, vám umožnia pracovať pri maximálnej rýchlosti a môžete ju spomaliť na citlivých miestach bez zastavenia práce, bez vypnutia nástroja.

Napriek jednoduchému zariadeniu, mlynček stále vyžaduje malé nastavenie, Napríklad by ste sa mali vždy uistiť, že smerová páska je nainštalovaná správne. Môžete sa dozvedieť o smere šípky, ktorá je nakreslená na zadnej strane. Každá páska, nasmerovaná alebo nie, musí byť vycentrovaná voči valčekom. Za týmto účelom otočte stroj hore nohami a zapnite ho v sieti. Ak sa páska nepohybuje hladko, stroj musí byť upevnený, dodržiavajúc bezpečnostné opatrenia, zapnite a manipulujte s vodiacim valčekom, aby sa páska vycentrovala. Presnejšie povedané, pracovná plocha môže byť priamo vycentrovaná v priebehu práce. Niektoré modely sú vybavené automatickým sledovaním a nevyžadujú manuálne centrovanie, hoci sú drahšie.

účinnosť Použitie nástroja závisí od jeho úplného použitia. S pomocou brúsky, môžete nielen pracovať drevené povrchy, ale aj ostré rezáky, sekery, nože, lopaty, sekáče a ďalšie nástroje. Pred prácou s kovovým povrchom je potrebné dôkladne vyčistiť zariadenie pred prachom, pretože v priebehu prevádzky môže kov zapáliť.

Preglejku a všetky povrchy s týmto materiálom je potrebné spracovávať veľmi opatrne, pri minimálnej rýchlosti.
Niekedy sa ľudia pýtajú otázku - „Ktoré auto je lepšie kúpiť - pásku alebo výstredné?“ Jedná sa o doplnkové brúsky. Pre primárne spracovanie pásky sa používa, a pre dokončovacie brúsenie - excentrické. Ak nie je veľa práce, stojí za to vybrať si excentrický, viac univerzálny.Ak existuje takáto možnosť, je lepšie použiť vysávač namiesto zberača prachu, ktorý nezruší okuliare a respirátor. Pre upevnenie prístroja do vhodnej polohy je vhodnejšie použiť špeciálny stojan, ktorý je možné zvoliť pre každý typ stroja samostatne.

Starostlivosť a čistenie páskových strojov zahŕňa čistenie pásky špeciálnym popruhom. Zvyčajne, ak používate nástroj na spracovanie sukulentných drevín, páska sa rýchlo upcháva. Na čistenie brúsneho materiálu je potrebné upevniť pracovnú plochu zariadenia nahor a potom držať popruh pozdĺž pásky proti jeho pohybu.

 • Ak sa odpadový prach zachytáva vo vrecku, musí sa po každom použití nástroja vyčistiť.
 • Akékoľvek zariadenie, s ktorým pracujete, vyžaduje určitú starostlivosť. Udržujte zariadenie čisté!

Napriek tomu, že brúsne stroje patria k bezpečným zariadeniam, neporušuje sa dodržiavanie niektorých pravidiel. Pri každom brúsení je potrebné chrániť orgány zraku a dýchania.

 • Ak chcete pracovať s brúskou, musíte používať slúchadlá, pretože úroveň hluku, ktorú zariadenie vydáva, môže poškodiť vaše zdravie;
 • Aby ste ochránili dýchacie orgány a oči, musíte použiť špeciálne masky alebo respirátory a okuliare, ktoré sa neodporúčajú odstraňovať, kým neodstránite zberač prachu z prachu;
 • Pred výmenou brúsneho pásu alebo čistením zberača prachu je potrebné zariadenie odpojiť od siete;
 • Pred prácou s kovom je potrebné uvoľniť miestnosť z horľavých predmetov, materiálov a látok, pretože upravený kov môže iskru;
 • Keď zapnete zariadenie v sieti, musíte sa uistiť, že tlačidlo napájania je vypnuté. Na všetkých strojoch môže byť tlačidlo napájania zablokované v zapnutej polohe.

Dodržiavajte bezpečnostné opatrenia, pretože to šetrí vaše zdravie a minimalizuje riziko nehôd.

Loading...