10 najdôležitejších faktov o lamináte

Desať faktov, ktoré vám pomôžu vybrať najlepšie podlahy priamo pre vaše prostredie.Všestrannosť a rozmanitosť textúr, moderné technológie a vynikajúce technické vlastnosti, rozumné ceny a vynikajúca kvalita - to všetko je laminátová podlaha! Laminátová podlaha je viacvrstvová umelá podlahová krytina so základom z drevovláknitej dosky a vrchnou dekoratívnou vrstvou odolnou voči opotrebeniu. Ako si vybrať kvalitný laminát, ktorý je ideálny pre Váš domov alebo byt? Pochopíme fakty.

Fakty č. 1. Laminátové podlahy sa skladajú zo štyroch vrstiev.- Stabilizujúca spodná vrstva - chráni pred deformáciou.
- Ložisková vrstva - zohráva úlohu izolácie a izolácie pred hlukom, chráni pred vlhkosťou, vniká do nej zámok.
- Dekoratívna vrstva - papier so vzorom napodobňujúcim drevené konštrukcie.
- Vrchná vrstva - chráni náter pred oderom a mechanickým zaťažením.


Skutočnosť č. 2. V súčasnosti sa vyrábajú len štyri prevádzkové triedy vrstveného povlaku.


Prevádzková trieda 31 - používaná v komerčných priestoroch s menším zaťažením slúži až tri roky. V obývacej izbe (špajza, spálňa) môže slúžiť až dvanásť rokov.
Prevádzková trieda 32 - používa sa v komerčných priestoroch, je schopná odolať strednému zaťaženiu, slúži až na päť rokov. V obytnom prostredí (chodba, kuchyňa) vydrží až pätnásť rokov.
Prevádzková trieda 33 - používaná v komerčných priestoroch, vydrží intenzívne zaťaženie, bude trvať až šesť rokov. Z hľadiska obytných priestorov, bez ohľadu na miesto kladenia, slúži až dvadsať rokov.
Prevádzková trieda 34 - používaná v komerčných priestoroch s mimoriadne intenzívnymi nákladmi (stanice, letiská, tanečné kluby) bude trvať až pätnásť rokov. V obytnom prostredí môže slúžiť asi tridsať rokov.

Skutočnosť číslo 3. Existuje päť tried odolnosti proti opotrebeniu laminátových podláh.Odolnosť výrobku voči opotrebeniu je určená Taberovým testom. Spočíva v náraze na povrch brúsnym kotúčom s výmenou brúsneho papiera určitým počtom otáčok. Test sa vykonáva tak dlho, až sa vrchná vrstva začne opotrebovávať.
Počet otáčok, v závislosti od kvality výrobku, sa pohybuje medzi 900 a 20 000, na základe špecifických charakteristík odolnosti voči opotrebeniu, ktoré boli preukázané počas skúšky, výrobok je zaradený do príslušnej triedy. Každá trieda zodpovedá určitému počtu závitov, ktoré povlak odoláva, celkovo existuje 5 tried odolnosti proti opotrebeniu:

 • AC1
 • AC2
 • AC3
 • AC4
 • AC5

Skúška sa vykonáva v súlade s európskymi normami EN 13329 platnými od roku 2000. Podľa nich dochádza k výmene brúsneho papiera cez dvesto otáčok kruhu. Predtým sa dodržiavala norma EN 438, podľa ktorej bol papier nahradený po päťsto otáčkach. V tomto ohľade môžu výrobcovia uviesť na obaloch údaje o oboch klasifikačných normách.

Skutočnosť číslo 4. Vrchná vrstva laminátu nie je nevyhnutne hladká.


Vrchná vrstva laminátu môže byť:

 • Hladká - vrstva má hladký, niekedy lesklý povrch. Vďaka tomu je náter klzký, zanecháva stopy
 • Matný - prírodný vzhľad, nešmykľavý povlak, stopy sú ťažko viditeľné
 • Textúra je najviac modernizovaný povlak, posiaty nepravidelnosťami, vytvára efekt kefovania. Maximálny prirodzený vzhľad imitujúci parkety alebo masívnu dosku
 • Zkosenie - zaoblenie a skosenie pozdĺž okrajov dosky, dávajú náteru maximálny prirodzený vzhľad, nerozoznateľný od masívneho dreva. Keď voda preniká do štruktúry povlaku, jej opuch sa neobjaví tak jasne ako v iných prípadoch.

Skutočnosť číslo 5. Najbežnejšie päť veľkostí laminátu

V praxi sa požaduje päť veľkostí pokrytia:

 • Hrúbka - 7 milimetrov
 • Hrúbka - 8 milimetrov
 • Hrúbka - 9 milimetrov
 • Hrúbka - 10 milimetrov
 • Hrúbka - 12 milimetrov.

Hrúbka produktu je vo väčšine prípadov priamo úmerná jeho hodnote. Je to spôsobené tým, že v silnejšom povlaku sú zámky oveľa silnejšie, čo znamená, že výrobok je menej vystavený vonkajšiemu zaťaženiu a môže byť položený na nezmenenú základňu.

Skutočnosť č. 6. Existujú dve skupiny zámkov pre laminovaný povlak.Existujú dva typy zámkov LOCK a CLICK.
Zámky LOCK sú považované za najekonomickejšie riešenie, sú vyrábané frézovacou technikou. Z jednej strany panelu vytvára hrot a na opačnej strane je drážka s upevňovacím hrebeňom, v procese ukladania sú spojené, čím sa zabezpečuje spoľahlivé a trvalé upevnenie. Nevýhodou tohto uzamykacieho spojenia je neustále sa vyskytujúce trenie medzi drážkou a hrotom, ktoré v priebehu času vedie k oderu uzamykacieho hrebeňa a prispieva k zhoršeniu kontaktu blokovacích prvkov. V dôsledku toho vznikajú trhliny na križovatke, ktorá nie je predmetom likvidácie.

Uzamykacie systémy CLICK zahŕňajú upevnenie a zablokovanie panelov v uhle 45 stupňov. V tomto prípade nemôžu byť zámky poškodené počas montáže a počas prevádzky nie sú vystavené treniu, a to ani pri zvýšenom mechanickom zaťažení. Je to spôsobené tým, že pripojené panely sú neustále pod napätím, čo prispieva k ich spoľahlivému pripojeniu. Laminovaný povlak s týmto uzamykacím systémom môže byť opakovane rozobratý a zmontovaný, najobľúbenejšie značky zaručujú až štyri montážne a demontážne cykly.

Skutočnosť číslo 7. Existuje zásadný rozdiel medzi vlhkosťou odolným a vodotesným laminátom.Rozlišujú vlhkosť a vodotesnosť, oba tieto typy sa radikálne líšia - pretože sú vyrobené z rôznych materiálov.
Vrstva, odolná voči vlhkosti, má vo svojej štruktúre HDF platňu, ktorá je ošetrená vodou odpudzujúcou zelenou farbou, ktorá je jasne viditeľná. Pri nákupe dávajte pozor - hustota panelu by mala byť najmenej 900 kg / m3. (toto sa nachádza v špecifikácii výrobku).
Vodotesný laminovaný povlak je v priemere dvakrát drahší ako vlhkosť. Základom takéhoto laminátu nie je HDF platňa, ale plast. Voda na toto poschodie nie je naozaj desivá. "PVC-laminát a plastový kompozit sa nebojí vlhkosti vo všeobecnosti a spoje tesnenia umožňujú dobrý laminát prežiť skutočné povodne." - hovorí Evgeny Shamenkov, finančný riaditeľ Aqua-Step LLC v rozhovore pre časopis "MyHome".

Fakt č. 8. Laminát má niekoľko výhod.

Kvalitné laminované parkety majú zjavné výhody, celkovo môžeme vyzdvihnúť TOP-6 najlepších vlastností tohto materiálu:

 • Odolnosť voči vonkajším vplyvom - tlak, zaťaženie, oter. Neexistujú žiadne stopy ťažkých predmetov, čo vám umožňuje voľne pohybovať nábytkom.
 • Odoláva vysokým teplotám a je ohňovzdorný.
 • Nepotrebuje starostlivú starostlivosť - nie je potrebné žiadne leštenie ani jazda na bicykli, stačí ho utrieť vlhkou handričkou.
 • Materiál šetrný k životnému prostrediu - nespôsobuje alergie, zabraňuje šíreniu baktérií a akumulácii nečistôt, nevypúšťa do ovzdušia škodlivé látky.
 • Jednoduchosť inštalácie - ľahko položená na väčšinu typov náterov, napr. PVC podlahy, bezšvíkové, drevené, vyhrievané podlahy alebo pokryté linoleom.
 • Tento trvanlivý náter - jeho životnosť v závislosti od triedy v obytných podmienkach sa pohybuje od 10 do 30 rokov, niektorí výrobcovia poskytujú na svoje výrobky doživotnú záruku.

Fakty č. 9. Laminátová podlaha má nevýhody, ktoré sa objavujú počas prevádzky.

Napriek jasným výhodám to nie je ideálna podlahová krytina.

Nevýhody laminátu:

 • Povlak nevytvára pokládku na mokrý a krehký povrch, kvapky by nemali presiahnuť tri milimetre na ploche 1 m2.
 • Strach z vlhkosti - nie všetky typy výrobkov sú schopné odolať vlhkosti, vo väčšine prípadov, keď sa voda dostane medzi panely, ktoré prasknú a rozpadajú sa.
 • Napučanie náteru - ak je technológia pokládky narušená - môžu sa objaviť bubliny a povlak napučať.
 • Piskot - ak bol výrobok položený v rozpore s technológiou, najmä povrchové nepravidelnosti prekročili tri milimetre na meter štvorcový.
 • Napriek tomu, že náklady na tento náter je jedným z najdemokratickejších, cena kvalitných materiálov je pomerne vysoká.

Skutočnosť číslo 10. Existujú tri spôsoby položenia laminátových podláh.


V praxi sa laminované podlahy ukladajú tromi spôsobmi: priama inštalácia; diagonálny štýl; kučeravé styling.
Priame ukladanie sa vykonáva rovnobežne so stenami. Náklady na strihanie sa pohybujú od 4 do 7%. Beží pozdĺž alebo naprieč líniou svetla, v prvom prípade svetlo padajúce z okien zabraňuje tomu, aby sa tieň odlial švami medzi panelmi, čo vytvára vizuálne dokonale hladký povrch. Druhou možnosťou je položenie kolmých, relatívne dlhých stien, čo umožňuje vizuálne vizuálnu expanziu miestnosti.
Diagonálne tvarovanie zahŕňa zníženie nákladov až o 15%, čo je najmenej ekonomický spôsob. To však prispieva k maximálnemu zvýšeniu vizuálneho priestoru, táto metóda je najdrahšia a ťažko realizovateľná.Tvarovaná úprava je možná len pri použití špeciálneho uzamykacieho systému. Pokládka zahŕňa vytvorenie plného alebo neúplného štvorca, jedného vianočného stromu alebo anglického obväzu, zatiaľ čo vďaka skoseným hranám panelov je možné dokonale napodobniť textúru prírodných parkiet.

Na záver

Pri výbere laminovaného povlaku sa musíte zamerať na prevádzkové podmienky. Nemá zmysel preplácať krytie triedou odolnosti proti opotrebeniu 34 pre pokládku v spálni, rovnako ako je absolútne nerentabilné vybaviť tanečný parket s povlakom triedy 31.
Vyberte si laminát od renomovaných výrobcov - spĺňajú výrobné technológie, ich výrobky sú šetrné k životnému prostrediu a spoľahlivé. Spýtajte sa pred zakúpením recenzií produktov zvolenej značky.
Vyberte si starostlivo a budete si môcť kúpiť laminované parkety za najlepšiu cenu a zabezpečiť si dlhý servis vo vašej domácnosti.

Loading...