Aké typy linolea sú?

Ktoré linoleum je vhodné do kuchyne, ktorá - pre kanceláriu, ktorá bude stáť v sklade av dielni?

V závislosti od rozsahu použitia PVC povlakov, ktoré zahŕňajú linoleum, rozdelené na poloobchodné, komerčné a domáce. Komerčné nátery tiež zahŕňajú špeciálne linoleum.
Linoleum pre domácnosť, Používa sa v obytných zónach. Má luxusný dizajn a farby. V podstate ide o heterogénne povlaky s ochrannou vrstvou 0,15-0,3 milimetrov.
Obchodné linoleum, Je heterogénna a homogénna. Heterogénne komerčné linoleum majú trvanlivejšiu ochrannú vrstvu ako domácnosti. Ochranná vrstva je tu tiež hrubšia (až 0,8 milimetra) a často obsahuje rôzne prísady - izolátory, antistatické činidlá a dokonca korund. Takéto nátery odolné voči opotrebeniu sa používajú v priestoroch s veľkým zaťažením: v priemyselných priestoroch, veľkých obchodoch a kanceláriách.
Semi-komerčné linoleum, Podľa jeho vlastností sa nachádza medzi obchodným a domácim. Navrhnuté pre nemocničné oddelenia, hotelové izby, malé kancelárie, bude slúžiť aj v kuchyni a na chodbe v byte.
Špeciálne linoleum a priemyselné linoleum patria do kategórie komerčných. Takéto povlaky majú špeciálne špecifické vlastnosti: veľmi vysokú elektrickú, vodnú a zvukovú izoláciu, odolnosť voči chladu alebo teplu, odolnosť voči agresívnym médiám atď.

Linoleum pre domácnosť

Má hrúbku od 1,5 do 3 milimetrov, s nosnou vrstvou 0,15-0,35 milimetrov (nemusí byť). Kotúče sú k dispozícii v šírke 1,5-4 metre.


Takéto linoleum má tieto technické vlastnosti: t

 • Hmotnosť: 1,25-2,25 kg / m2
 • Cena: 2,5-10 eur na 1 m2
 • Flexibilita: pri uchopení tyče s priemerom 45 mm by nemali byť žiadne trhliny
 • Absorpcia vody: nie viac ako 1-1,5%
 • Tepelná vodivosť: 0,018-0,035 W / m * K
 • Pohlcovanie zvuku: 13-18 dB
 • Zvyšková deformácia: nie väčšia ako 0,2 mm

V domácom linolee sa na penový podklad umiestni tenká vrstva sklolaminátu, ktorá slúži ako výstužná funkcia - neumožňuje roztrhnutie a natiahnutie. Penové PVC sa aplikuje na sklolaminát zdola a vyššie. Na zadnej strane vyzerá linoleum ako špongia s malými pórmi. Z vyššie uvedeného rolujte kresbu, ktorá je vyplnená tenkou vrstvou bezfarebného PVC. Táto ochrana je časom. Aby sa zvýšila životnosť povlaku, mnohí výrobcovia v továrni vykonávajú dodatočné spracovanie svojho povrchu rôznymi kompozíciami, čím sa zvyšuje odolnosť proti opotrebeniu a uľahčuje sa o neho.
Odolnosť voči opotrebeniu tohto typu linolea závisí od hrúbky ochrannej vrchnej vrstvy PVC. Jedným z najdrahších komponentov je čisté PVC. Čím silnejší, tým väčšia cena. Aby zákazníci mohli ušetriť peniaze, výrobcovia odporúčajú položiť do spální a obývačiek linoleum s ochrannou vrstvou 0,15 mm, v detských izbách a jedálňach - 0,2 mm, v kuchyniach, chodbách, chodbách - 0,25 mm, v kancelárskych miestnostiach s vysokým intenzita dopravy - 0,5 mm, s priemerom - 0,3 mm. Treba poznamenať, že tieto údaje označujú hrúbku ochrannej vrchnej vrstvy linolea. V obchodoch môžete zistiť informácie o hrúbke tejto vrstvy od predajcov, ale len v prípadoch, keď ste si vybrali produkt od známej spoločnosti. Produkty zo strany "bez klanu a kmeňa" s takýmito informáciami sotva prichádzajú ...
Najdôležitejším dôvodom pre získanie linolea od známych spoločností je však bezpečnosť zdravia. V procese výroby vinylového linolea sa zmäkčovadlá používajú na udržanie pružnosti povlakov. Ale vo veľkých množstvách majú nepriaznivý vplyv na zdravie. Pri vzhľade nie je možné určiť množstvo zmäkčovadiel. Ochranná vrstva z vysokokvalitného linolea obsahuje minimálne množstvo zmäkčovadiel, čo je dôvod, prečo praskne pri ohybe v chlade. Ak sa však na substráte objavia trhliny (zvnútra von), znamená to aj nekvalitný výrobok. V dobrom linoleum, pri ohýbaní, substrát nepraskne, nerozbije sa pri natiahnutí, a je v ňom minimálne zmäkčovadlo.

Semi-komerčné linoleum

Trvanlivejšie ako domácnosť, ale pokiaľ ide o vlastnosti horšie ako komerčné. K dispozícii v roliach, ktorých šírka môže byť od 2 do 4 metrov.
Linoleum tohto typu je garantované od 7 do 20 rokov, v závislosti od výrobcu. Používa sa v obytných a verejných priestoroch a kancelárskych priestoroch s nízkou návštevnosťou.


Kľúčové vlastnosti:

 • Ochranná vrstva: 0,5-0,6 mm
 • Cena: 5,5-15 eur za 1 m2
 • Zvyšková deformácia: nie väčšia ako 0,10 mm
 • Hmotnosť: 1,6-2 kg / m2
 • Pohlcovanie zvuku: 12-16 dB
 • Flexibilita: pri uchopení tyče s priemerom 10-40 mm by nemala byť trhlina

Použitie poloobchodného linolea

Pokladanie poloobchodného linolea je možné v malých kanceláriách aj v apartmánoch. Široká škála farieb vám umožní vybrať si tento typ linolea pre takmer akýkoľvek interiér. Takéto linoleum je podobné domácemu linolea, to je celkom jednoduché, aby sa zmestili a nenáročný na starostlivosť, ale líši sa v lepšej ochrane pred mechanickým poškodením a viac odolné voči opotrebeniu.
Semi-komerčné linoleum je ideálne pre kuchyňu a chodbu do bytu, kde žije viac ako tri osoby, sú tu malé deti a domáce zvieratá. Zaťaženie na podlahe v chodbe av kuchyni v rovnakom čase ako v kancelárii.
Hlavnou surovinou, ktorá sa používa vo výrobnom procese poloobchodného linolea, je zloženie PVC. Tento povlak sa vyrába v niekoľkých vrstvách: hlavná časť (substrát), časť zo sklených vlákien, vrstva so vzorom alebo vzorom, ochranná vrchná vrstva. Vďaka vrchnej vrstve má tento typ linolea ďalšie vlastnosti odolné voči opotrebeniu.


Náklady na semi-komerčné linoleum je menej ako komerčné náprotivky, ale je to o niečo drahšie ako domáce linoleum. Konečná cena závisí od hrúbky polymérnej vrstvy, tvrdosti podkladu, názvu výrobcu. Rôzne farby tohto linolea vám umožňujú používať ho v rezidenčných bytoch a domoch.


Výrobcovia poloobchodného linolea

- Tarkett (Švédsko - Rusko)
Obľúbené zbierky:

 • Tarkett Force. Je to jedna z najdrahších kolekcií semi-komerčných náterov Tarkett, ako aj najväčšia (38 farieb) a trvanlivá. Vyrobené v mestečku Backa v Srbsku a dodané do skladu ruského závodu Tarkett, ktorý sa nachádza v meste Otradny v regióne Samara. Kolekcia Force sa vyrába pod značkou Tarkett, je pokrytá ochrannou vrstvou polyuretánu s hrúbkou 0,6 mm.
 • Tarkett (Sinteros) Sprint. Je to najlacnejšie poloobchodné linoleum Tarkett, ktoré sa vyrába pod značkou Sinteros. Linoleum má ochrannú vrstvu s hrúbkou 0,4 mm, to znamená, že v polo-komerčnej skupine týchto povlakov je najtenšia. Malá škála farieb, 7 spoločných vzorov - 3 vzory "omrvinky", korok a 3 parketové vzory, dokonale zodpovedajúce farbám, ktoré sú častejšie vyberané pre rozpočtové objekty.
 • Tarkett Moda. Heterogénne poloobchodné linoleum s ochrannou vrstvou 0,5 mm, čo je o 0,1 mm viac ako Sprint. Kolekcia sa vyrába pod značkou Tarkett. Je odolnejšia a obľúbenejšia ako Sprint. V kolekcii nie sú žiadne vzory podlahových kotúčov, ktoré je potrebné kombinovať v procese ukladania. Táto kolekcia obsahuje sedem "sýrovaných" farieb.
 • Tarkett Idylle Nova. Má 0,5 mm ochrannú vrstvu. Je to najväčší (35 návrhov) a krásna kolekcia linolea tejto skupiny so základom, ktorý sa skladá z tepelne a zvukovo izolačnej vrstvy (TZI) a penového polyvinylchloridu (PVC). Vďaka tomuto zloženiu je kolekcia považovaná za odolnú, teplú a krásnu domácu podlahu.

- Armstrong (Anglicko)
- IVC (Belgicko)
- Juteks (Slovinsko) a iní.

Obchodné linoleum

Tento povlak sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti opotrebeniu. Tento typ linolea je zafarbený v celej hrúbke, má hrubšiu ochrannú vrstvu. Používa sa hlavne vo verejných budovách s veľkým tokom ľudí, kde je potrebná podlaha s najvyšším stupňom trvanlivosti. Samozrejme, môže byť použitý v obytných budovách, ale kvôli vysokým nákladom (10-40 eur na 1 m2) je jeho použitie v obytných priestoroch veľmi obmedzené, kde môžete byť spokojní s lacným a menej odolným linoleom.


Obchodné linoleum má nasledujúce charakteristiky:

 • Hmotnosť: 2,8 kg / m2
 • Cena: 10-40 eur
 • Zvyšková deformácia: nie viac ako 0,02-0,10 mm
 • Ochranná vrstva: do 0,8 mm
 • Pohlcovanie zvuku: 6-10 dB
 • Flexibilita: pri uchopení tyče s priemerom 10-40 mm by nemali byť žiadne trhliny

Životnosť tohto náteru: 10-25 rokov.
V závislosti od výrobnej technológie a zloženia PVC tkaniny je komerčné linoleum heterogénne a homogénne.
Nasledujúce spoločnosti sa zaoberajú výrobou komerčného linolea: „podlahy LG Hausys“ (Južná Kórea), „Juteks“ (Slovinsko-Rusko), „IVC“ (Belgicko), „Armstrong“ (Anglicko), „Forbo“, „Tarkett“ atď.


Použitie komerčného linolea

Používa sa na verejných miestach s vysokou návštevnosťou (obchodné a nákupné centrá, obchody, vzdelávacie inštitúcie, kancelárie, kiná atď.). Tento povlak má zvýšenú odolnosť voči opotrebeniu, protipožiarnu bezpečnosť v súlade s medzinárodnými normami ISO 9001 a ISO 14001, odolnosť voči detergentom a iným agresívnym prostriedkom.

Špeciálne nátery

Skupina komerčného linolea obsahuje aj špeciálne povlaky so zlepšenými charakteristikami.
Poddruhy sú napríklad rozdielne - protišmykové (určené pre mokré miestnosti), akustické (s vysokou zvukovou absorpciou až 19 dB a hluková izolácia), antistatické (bez statického napätia, náter akumuluje náboj maximálne 2 kV) atď.

Priemyselné Linoleum

Obchodné meno komerčné linoleum, ktoré možno použiť v skladoch, vo výrobných miestnostiach, predajniach. Odoláva veľmi veľkým zaťaženiam - nie je stlačený pod hmotnosťou do 20 ton, je odolný voči vlhkosti, nehorľavý, odolný voči chemickým vplyvom. Jedná sa o veľmi špeciálny typ podlahy pre miesta, kde sa pohybujú vozidlá, a kde bežné komerčné linoleum nebude stáť - dokonca homogénne.


Výrobcovia priemyselného linolea

Spoločnosť Armstrong (USA) - vydáva kolekciu Linodur LPX. Je to prirodzené prúdové disperzné linoleum so šírkou 2 m. Leží dobre pod nakladačmi a slúži už 5-10 rokov. Okrem toho je v prípade poškodenia predmetom regenerácie.
Priemyselné linoleum sa v Rusku vyrába v regióne Moskvy spoločnosťou GK AVTO. Ich výrobky sa využívajú aj vo verejnej doprave a na iných miestach.

Homogénne linoleum

Pozostáva z PVC vrstvy, ktorá je rovnomerná v celej hrúbke. Homogénne povlaky majú spravidla hrúbku od 1,5 do 3 mm. Na takýchto povlakoch je vzor celkom jednoduchý: granulovaný, monofónny, pod "mramorom" atď. Používa sa v miestnostiach s vysokým prevádzkovým zaťažením: predné dvere, letiská, obchody, chodby atď.


Vzhľadom k tomu, že polyvinylchlorid v čistej forme je pomerne drahý, pridáva sa k hmote linolea mastenec, kaolín alebo vápenec. V podstate náklady na linoleum s vysokým obsahom plniva sú nižšie, zatiaľ čo povlaky majú vyššiu špecifickú hmotnosť ako vysokokvalitný povlak.

Heterogénne linoleum

Heterogénne povlaky majú hrúbku 2 až 6 mm a pozostávajú z niekoľkých vrstiev. V ich výrobe sa používa spevňujúci laminát so šírkou 1,5-4 m, ktorý pôsobí ako akýsi "kostra" na plátno. Potom sa základná vrstva PVC navinie na impregnovanú vrstvu. Potom sa na ňu aplikuje nákres (v závislosti od prevedenia), ktorý je chránený priehľadnou fóliou - z čistého PVC alebo polyuretánu. Okrem plastových granúl sa k tejto vrstve pridávajú aj kamenné triesky a kovový prach, vďaka čomu sa získa neobvyklejší povlak. Odolnosť povlaku voči opotrebeniu vo veľkej miere závisí od hrúbky a pevnosti takéhoto filmu (0,15 až 0,8 mm).
Takéto linoleum je ťažšie vyrábať a je drahšie ako homogénne. Vyznačuje sa však elegantným výberom výkresov.
Heterogénny PVC povlak má nasledovnú štruktúru:


1. ochranná vrstva;
2. kreslenie;
3. PVC penový list;
4. sklolaminát;
5. substrát
Substráty moderného PVC linolea sú vyrobené z rôznych materiálov: syntetických alebo prírodných tkanín, penových polymérov, plsti a korkovej dubovej kôry. Často je však základ vyrobený z penových polymérov.

Čo je lepšie - heterogénne alebo homogénne linoleum?

S homogénnym linoleom môže byť len jeden problém - je to vápno. Keď pridáte veľké množstvo vápna, keď sa používa, začína sa objavovať na povrchoch s bielenými stieranými cestami. Pohlcuje nečistoty a nedá sa odstrániť saponátom, bude potrebné brúsenie podlahy leštiacim strojom. Z toho môže zachrániť polyuretánovú ochranu, aplikovanú v továrni na povrch. Chráni povlak pred čiernymi škvrnami, ktoré zanecháva topánka. Mastic sa tiež používa ako ochrana, ale nová vrstva bude musieť byť aplikovaná každé tri až šesť mesiacov, znovu odbrúsiť starú vrstvu.
Na určenie množstva vápna je potrebné linoleum ohnúť. Vzhľad v miestach záhybu bielych pruhov znamená, že vápno v materiáli je nad normou. V prípadoch, keď je linoleum roztrhnuté v ohybe, to znamená, že vápno je veľmi veľké množstvo.
V porovnaní s homogénne heterogénne linoleum je viac nenáročný v starostlivosti. To nepotrebuje pravidelné trenie, mokré čistenie bude stačiť.

Triedy linolea

Existuje európska norma EN685, vzhľadom na to, že výrobcovia podláh prideľujú každému typu podlahy určitú triedu zodpovedajúcu určitej intenzite používania.
Jednoduchá logika: existujú tri hlavné typy priestorov: priemyselné, kancelárske a obytné. Každá z nich zodpovedá konkrétnemu obrázku a ikonke: závod (4), administratívna budova (3) alebo dom (2).

V každom z týchto typov priestorov je intenzita vplyvu na linoleum tiež odlišná: veľmi vysoká, vysoká, stredná alebo nízka. Intenzita nárazu je indikovaná ľuďmi: 1, 2, 3 alebo 4 - čím viac z nich, tým intenzívnejšie zaťaženie vydrží povlak.

V závislosti na pevnostných charakteristikách, spôsobe výroby, hrúbke vrstvy opotrebovania je linoleám priradená jedna z tried:


1. Pre obytné priestory (chodba, kuchyňa, obývacia izba, pracovňa, detská izba, spálňa, kde bývajú 1-2 osoby, atď.) - domáce linoleum, K sfére použitia 21. ročník zahŕňa spálňu, sklad a šatníkovú skriňu, dňoch 22. - jedáleň, pracovňa, obývacia izba, 23. - chodba, chodba a kuchyňa.
2. Obývacie izby (chodba, obývacia izba v apartmáne, kde žijú traja alebo viac osôb, detská izba s aktívnymi deťmi), malé kancelárie - poloobchodné linoleum (23-31 trieda).
3. Kancelárske priestory so strednou a nízkou prevádzkou (zasadacie miestnosti, malé kancelárie, malé kancelárie, atď.) - poloobchodné linoleum (Trieda 31-32).
4. Kancelárske a kancelárske priestory: komerčné linoleum, Krátkodobá intenzita použitia - 31. stupeň - hotelové izby, zasadacia miestnosť, konferenčná miestnosť. Stredný stupeň aplikácie - 32. trieda - butik, kancelária asi 20 osôb, recepcia. Vysoká intenzita - 33. trieda - vzdelávacie inštitúcie, veľká kancelária. Veľmi vysoká intenzita - 34. trieda - maloobchodná predajňa, herňa, letisková a vlaková stanica čakárne.
5. Výrobné zariadenia: t priemyselné linoleum. 41. stupeň používané tam, kde pracujú, a zriedka používajú vozidlá. Jedná sa o priestory v továrňach na opravu a výrobu presnej elektroniky a mechaniky. 42. trieda intenzita využívania skladov a iné, kde pracujú a využívajú dopravné mechanizmy. 43. trieda (vysoká intenzita) - používa sa vo veľkých skladoch a výrobných dielňach.

Loading...