Liatinové vane - rôzne modely a zložitosť výberu

Liatinové vane - nudné? Nie je to pravda! Tradičné modely, rovnako ako roh, hydromasáž, retro, atď.

Prvá tabuľka v tabuľke patrí právom k liatinovým kúpeľom, ktorých výroba bola zvládnutá v druhej polovici 19. storočia. Čo ich robí príťažlivými?


Výhody a nevýhody liatinových kúpeľov

Nepochybné výhody

- Bezchybná povesť liatinových kúpeľov je založená na spoľahlivosti a trvanlivosti smaltu a materiálu. Je schopný chrániť výrobky pred koróziou, rôznou farebnou hĺbkou a lesklým hodvábnym textúrou.
- Voda chladí dlhšie ako v oceľovom kúpeli;
- Trvanlivosť a trvanlivosť;
- Jednoduché čistenie. V porovnaní s akrylom má smaltovaný povlak kúpeľa väčší lesk;
- Kvôli tlmiacim vlastnostiam liatiny sú kúpele najviac "tiché". Masívne a grafitové prvky spôsobujú, že takéto kúpele nie sú citlivé na vplyvy vibrácií, tlmia hluk vody a nezasahujú, keď sú zasiahnuté;
- Ceny sú veľmi demokratické a každý si môže dovoliť liatinový kúpeľ.

Zúfalý nedostatky

- Spočiatku na dotyk je liatina studená. Je ohrievaný vedením tepla z vody na kov a potom späť do miestnosti. To je dôvod, prečo sa udržiavať teplo, musíte neustále pridávať teplú vodu do kúpeľa;
- Kryt kúpeľa smaltu je náchylný na náraz. Odlomiť sklovinu je veľmi jednoduchá, najmä ak upustíte ťažký kovový predmet do kúpeľa. A doma nebude možné vykonať obnovu výrobku;
- Masívna a ťažká váha, čo spôsobuje nepríjemnosti počas prepravy a inštalácie kúpeľa. Znížením hrúbky steny európski výrobcovia znižujú hmotnosť výrobkov na 120-130 kg. Domáce liatinové vane majú hrúbku steny 7-10 milimetrov, európske modely 5-6 milimetrov;
- Odlievanie železa je pomerne zložitý postup, takže takéto kúpele nemôžu prekvapiť rôznymi tvarmi.

Výber liatinového kúpeľa

Hlavná vec - kvalita smaltu

Pri výbere, v prvom rade, mali by ste venovať pozornosť povrchu misy, ktorá by mala byť dokonalá. Nekupujte kúpeľ s jaskyňami alebo čiernymi bodkami. Ľahká tuberozita, ktorú nazývajú odborníci „liatinová celulitída“ (možno ju pozorovať pri pohľade pod uhlom steny produktu), je nevyhnutná. Ak sa však dá určiť dotykom, znamená to, že výrobok je nekvalitný.

Koľko váži váha?

Približne 100-150 kg. S jeho samotnou prepravou sa pravdepodobne nebude vyrovnávať - ​​to by sa malo brať do úvahy pri nákupe.
Napríklad populárny model závodu Novokuznetsk “Nostalzhi” s rozmermi 170x75 cm váži 114 kg, Kirov Laguna Lux (150x70) - 104 kg, Roca Continental (Španielsko) s rozmermi 150x70 cm - 73 kg, Jacob Delafon (Francúzsko) série Parallel (170x70) - 121 kg.

vzhľad

Vzhľad výrobku, ako aj jeho životnosť je daná sklovinou. Kúpele popredných výrobcov sú pokryté rovnomernými v celej hrúbke, trvanlivé matné alebo lesklé smalty (biely smalt má hrúbku 0,8 mm, farba - 1,2 mm). Výrobné techniky sa zlepšujú, ale zároveň napríklad „Jacob Delafon“ tradične vykonáva manuálne smaltovanie kúpeľov. Je to drahé a časovo náročné, ale zaručuje vynikajúcu kvalitu antibakteriálneho hustého náteru.
Smalt sa nanáša v niekoľkých vrstvách: kvapalina, potom prášok na fixáciu. Najdôležitejšími zložkami smaltu, ktorý používajú európski lídri, sú soli titánu, ktoré spôsobujú, že povrch je menej náchylný na opotrebovanie a hladký. Niektorí výrobcovia (napríklad Kirovsky Zavod) pridávajú do smaltu ióny striebra. Povrch kúpeľov sa tak stáva hygienickejším - pod vplyvom iónov striebra sa čistí voda (potvrdilo to laboratórium Štátneho hygienického a epidemiologického dozoru Ruska).
Napriek tomu, že liatinové vane sú zložito tvarovateľné, dizajnéri hľadajú spôsoby, ako dať výrobkom jedinečný vzhľad.


Farebné kúpele

Väčšinou liatinové vane sú smaltované v bielych alebo svetlých odtieňoch. Ale napríklad spoločnosť "Marco Polo" (Hong Kong) maľuje svoje modely vo všetkých farbách dúhy.


Retro kúpele

Voľne stojaca retro vaňa je umelecké dielo. Často sú tieto fonty ručne maľované, vzor pre každý produkt je individuálny. Farbu vonkajšej a nohavice si vyberá aj kupujúci. Takýto kúpeľ bude v klasickom interiéri vyzerať veľmi elegantne.


Veľkosti a tvary

Liatinové vane sa nelíšia vo veľkosti. Moderné liatinové vane majú nasledujúce štandardné rozmery: 1800x800 / 850 mm, 1700x700 / 750/800 mm, 1500x700 mm. Výnimkou je model Super Repos, ktorý vyrába Jacob Delafon, jeho šírka je 900 milimetrov. Miska môže byť hlboká od 500 do 600 mm, sú tu aj menej hlboké modely - 400-430 mm.

Kúpele s rohovou liatinou

Nie všetky dizajnérske fantázie môžu byť zakomponované do liatiny - technológia procesu odlievania neumožňuje robiť kruhové a hranaté tvary. To je dôvod, prečo je dosť ťažké urobiť misku na krivkách ľudského tela.
A iba Kohler (USA), najstarší výrobca liatinových kúpeľov na svete, dokázal, že nemožné je stále možné, a vydala uhlový model Kohler Mayflower. Cena tohto písma je pomerne vysoká - viac ako 150 000 rubľov - ale dizajn a kvalita je tiež na vysokej úrovni.Liatinové kúpele


Sedacie vane veľkosti 100x70 vyrába ROCA. Ich náklady sa pohybujú od 12 500 do 18 000 rubľov.


Hydromasážne vane

Liatinové vane s hydromasážou vyrábajú „Novial“, „Roca“, „Jacob Delafon“ atď. V takých kúpeľoch vyrobených na základe konvenčných modelov používajú masážne zariadenia poprední výrobcovia na trhu s hydromasážou - „Sirem“ (Francúzsko), „Koler“ (Rakúsko) atď.


Okrem toho môže byť každá liatinová vaňa dodatočne vybavená hydromasážou. Túto prácu vykonávajú špecializované spoločnosti.

Koľko stojí liatinová vaňa?

Cenové rozpätie liatinových kúpeľov je veľké. Vysoko kvalitné modely vyrobené spoločnosťou Kirov Plant stoja od 5 000 do 7 500 rubľov, závod v Novokuznetsku vyrába modely v hodnote približne 7 000 rubľov.
Ekonomická trieda európskej výroby bez odtoku a prepadu a rukoväte stojí 7500-8500 rubľov. Odtok-prepad (poloautomatické) - to je ďalších 1000-1500 rubľov, chróm rukoväte zvýšiť náklady na kúpele o 1500-2500 rubľov. Môžete pridať kompletnú sadu nohy pre 750-1800 rubľov.
Náklady na kúpele Jacob Delafon 1700x1700mm sa pohybujú od 16 500 do 26 000 rubľov. A modely Roca s rovnakou veľkosťou sú lacnejšie - od 10 000 do 15 000 rubľov.

Obnovenie liatinovej vane

Ako predtým, 79 percent Rusov používa liatinové kúpele a neplánuje ich nahradiť novými. Vane, ktoré stratili svoj vzhľad (s hrdzou, štiepanou sklovinou atď.), Môžu teraz vložiť 2-vrstvovú tvarovanú ABS / akrylovú vložku. Bočné dekoratívne panely z rovnakého plastu môžu dodať elegantný moderný vzhľad starého písma. Nevyžaduje väčšie opravy, ktoré sú potrebné pri demontáži kúpeľa. Táto ekonomická metóda je veľmi žiadaná.

Trochu o výrobe liatinových vaní

Liatinové vane sú vyrábané liatím. Odlievanie je pomerne komplikovaný postup. Najprv sa liatina roztaví vo vysokých peciach pri 1200 ° C. Tavenina sa vyleje do foriem, kde kryštalizuje, po čom je odlievanie vyleštené, potiahnuté smaltovanou hmotou a podrobené tepelnému spracovaniu. Mnohí poprední výrobcovia majú svoje vlastné know-how, vlastné odliatky tajomstvo.

Domáci aj európski výrobcovia však na lejacích linkách používajú lisovanie vo vákuu, ktoré sa považuje za šetrné k životnému prostrediu a poskytuje vysoko kvalitné odliatky.
Existuje niekoľko tovární na výrobu liatinových kúpeľov. Sú to spoločnosti „Porcher“, „Herbeau“, „Jacob Delafon“ (Francúzsko), „Recor“ (Portugalsko), „Odoksan“ (Turecko), „Aqualux“ (Hong Kong), „Kohler“ (USA), „Roca “,„ EuroStandart “(Španielsko),„ Serena “(Nemecko),„ Goldman “,„ Evoli “(Čína). V Rusku - “Kirovsky Plant” (Kirov), podniky v Lipetsku a Novokuznetsku.


Mnohé liatinové vane na trhu sú domáce. Dovážané sú pomerne vysokej kvality, sú vyrobené z tenšej liatiny (steny o hrúbke 5 mm), majú elegantnejší vzhľad. Niektoré modely sú napríklad vybavené pohodlnými rukoväťami, skrutkovými nožičkami na nastavenie výšky úrovne, pozlátenými alebo chrómovanými armatúrami atď.

Loading...