Čo je lepšie - linoleum alebo laminát?

Diskutujte o výhodách a nevýhodách linolea a laminátu a vyberte si tie najlepšie podlahy

Podlaha je dôležitým prvkom interiéru, ktorý do značnej miery určuje estetické a praktické vlastnosti miestnosti. Na modernom trhu existuje obrovská škála materiálov pre „obliekanie“ podlahy. Jeden z lídrov na trhu už dlho linoleum, a nedávno laminát úspešne konkuruje. Jedná sa o syntetické podlahy, ktoré sa líšia hlavne základňou.

Linoleum: nevýhody a výhodyLinoleum - kotúčové lakovanie, ktoré je vyrobené na báze polymérnych materiálov. Tento materiál je rozdelený do niekoľkých skupín, zostavených podľa určitých parametrov. V závislosti od použitých surovín:
- PVC linoleum. Je to najbežnejší typ linolea. Pokiaľ ide o silu, je nižšia ako prirodzená, ale oveľa lacnejšia.
- Prírodné z prírodných materiálov, vyrobené na báze živíc a rastlinných olejov. Líši sa vo zvýšenej odolnosti proti opotrebeniu a monofónnom sfarbení.
- Kolloksilinovy. 1-vrstvové linoleum vyrobené z produktov na spracovanie celulózy. Má vysokú elasticitu a odolnosť voči vlhkosti.
- Alkydové linoleum. Je vyrobený na báze alkydovej živice, vyrobenej na textilnom substráte. Má vysoké parametre tepelnej izolácie.
- Linoleum-relé. 2-vrstvová, jej spodná časť je zmes gumy a gumy, horná je syntetická guma. Líši sa vysokou elasticitou a odolnosťou voči vlhkosti.


Medzi výhody linolea patrí:

- Široký rozsah;
- Dostupnú cenu;
- vysoká odolnosť voči opotrebeniu;
- dostatočná pevnosť;
- vysoké zvuko-a tepelno-izolačné vlastnosti;
- Odolnosť voči vlhkosti.
K číslu nedostatky linoleum by sa malo pripisovať citlivosti na chemikálie a náhlym výkyvom teploty, potrebe starostlivej a pravidelnej starostlivosti, zložitosti inštalácie.

Laminát: výhody a nevýhody


Laminátová podlaha je umelá podlahová krytina, ktorá má viacvrstvovú štruktúru, vrátane vrstvy odolnej voči opotrebeniu, základu, polymérnej vrstvy a dekoratívneho papiera, ktorý umožňuje napodobňovať prírodné drevo.
Laminát môže byť odolný voči vlhkosti a vode. Tento materiál je tiež rozdelený podľa prevádzkovej triedy, ktorá je určená časovým intervalom, počas ktorého si materiál zachováva svoj pôvodný vzhľad pod mechanickými vplyvmi.

Výhody laminátu:

- odolnosť voči opotrebeniu, trvanlivosť, tepelná odolnosť v dôsledku prítomnosti zložiek, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a sú odolné voči opotrebeniu;
- odolnosť voči vplyvu ultrafialových lúčov;
- šetrnosť k životnému prostrediu;
- Jednoduchá starostlivosť a styling.
Hlavnou nevýhodou laminátu je strach z vysokej manévrovateľnosti, zlá odolnosť voči vlhkosti, horľavosť, prítomnosť mnohých švov, ktoré nemajú vždy dostatočnú tesnosť, použitie nesprávne zvolených detergentov.

Porovnanie laminátu a linolea

nosenie kvality

Prvé miesto, pokiaľ ide o trvanlivosť, je daná laminátu, nebudú tam žiadne stopy nábytku a domácich spotrebičov na ňom, nebojí sa ostrých päty, pazúry domácich zvierat. Čo nemožno povedať o linoleum. V prípade, že povrch bude v kontakte s horľavým materiálom, môže zostať stopa blikania. Mechanické poškodenie laminátu môže nastať na križovatke dosiek, ale tento problém sa dá vyhnúť, ak dôverujete inštalácii profesionálnych remeselníkov.
Linoleum vyhráva pri kontakte s vodou. Ak sa na jeho povrch naleje veľké množstvo vody, kvapalina sa zachytí v kalužích a môže sa dlhodobo odpariť bez poškodenia podlahovej krytiny. Na lamináte vedie kvapalina v takýchto množstvách k vzniku bublín na podlahe a podlahy musia byť úplne prestavané v miestnosti.

montážne

Linoleum v procese inštalácie vyhráva laminát, pretože pre pokládku laminátu potreboval dokonale rovný povrch. Preto je nepravdepodobné, že by laik mohol položiť laminát vysokej kvality. Linoleum nie je náročné na povrchy, ak však existujú rôzne projekcie, budete s ním musieť pracovať. Proces kladenia linolea nevyžaduje špeciálne znalosti a zručnosti v stavebníctve.
Je dôležité zabezpečiť, aby kladenie linolea bolo vykonané na čistom povrchu, inak akékoľvek cudzie predmety, ktoré sa nachádzajú pod ním, zanechajú škaredé vydutiny.

vzhľad

Laminát bol pôvodne vyrobený ako imitácia prírodných drevených podláh a použitie drevotrieskových dosiek pri jeho výrobe pomohlo spotrebiteľom ušetriť peniaze. V súčasnej dobe je mnoho spoločností schopných zvládnuť výrobu vysokokvalitného laminátu s nádherným vzhľadom.
Linoleum aj laminát dokonale napodobňujú prírodné materiály - žulové a mramorové triesky, vzácne drevo, prírodný kameň atď. Preto sa spotrebitelia pri výbere linolea alebo laminátu riadia len vlastnými preferenciami a chuťou.

Tepelná izolácia

Linoleum má relatívne nízku tepelnú vodivosť, preto je lepšie schopná zadržať teplo. Toto je "teplý" materiál. Rozdiel je obzvlášť výrazný v chladných obdobiach. Na druhej strane, laminátová podlaha je vynikajúca na pokládku na vykurované podlahy.

Náklady na

V súčasnosti je laminát a linoleum za cenu takmer na rovnakej úrovni. Pri výbere kvalitného povlaku bude pomerne ťažké nájsť veľké rozdiely v tomto parametri, preto v tejto kategórii si spotrebiteľ nezávisle vyberá a uprednostňuje požadovaný materiál.

Zvuková izolácia

Linoleum a laminát sa nedajú nazývať materiály s vynikajúcimi zvukovoizolačnými vlastnosťami. V tomto ohľade linoleum vyhráva, ale laminátové povlaky môžu mať dobrú zvukovú izoláciu v dôsledku vystuženia podkladov alebo použitia špeciálnych materiálov v tejto kvalite.

Funkcia starostlivosti

Laminát v porovnaní s linoleom je náročnejší na starostlivosť. Spracovanie tohto náteru sa musí vykonávať výhradne pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov, nie je dovolené, aby sa nečistoty dostali do spojov a spoje dosiek sa pravidelne čistia.
Je možné sa starať o linoleum s použitím bežných detergentov, nebudú mať negatívny vplyv na tento povlak.

Ekologická bezpečnosť

Tu by sa mala uprednostniť laminát. Linoleum obsahuje podstatne viac látok, ktoré ovplyvňujú zdravie.

Životnosť

Všeobecne platí, že životnosť vyhráva linoleum. Existujú však aj niektoré nuansy, ktoré je potrebné zvážiť. Napríklad typ a trieda materiálu, podmienky v miestnosti, kde bude podlaha vyrobená z konkrétneho materiálu.

Čo je lepšie linoleum alebo laminát?

Určite určiť, čo je lepšie linoleum alebo laminát je jednoducho nemožné. Každý z týchto materiálov má svoje nevýhody, prednosti a špecifické vlastnosti. V tomto ohľade je žiaduce zvoliť podlahovú krytinu z definície miestnosti, kde bude podlaha položená. Napríklad, linoleum je skvelé pre kuchyňu, pretože je odolné voči vlhkosti, a pre spálňu alebo obývaciu izbu je lepšie zvoliť laminát, pretože zvýrazňuje živšie imitáciu prírodného materiálu.

Loading...