Ako si vybrať oceľový kúpeľ?

Diskutujeme o výrobcoch oceľových vaní, ich výhodách a nevýhodách, metódach zvukovej izolácie počas inštalácie.


Dlho preč sú dni, kedy sa kúpa dá kúpiť len z ocele a liatiny. Akryl, umelý kameň, sklo, tradičná liatina - z ktorých sa už nevypúšťajú len kúpele! Ale oceľové kúpele nestrácajú svoju popularitu kvôli ich výhodám a napriek nevýhodám.

Výhody oceľových kúpeľov:

- V porovnaní s liatinou je ľahšie dodať požadovaný tvar. Vďaka tomu je rad oceľových kúpeľov oveľa širší a nasýtený veľkým množstvom ergonomických a pohodlných modelov.
- V procese prepravy a inštalácie takýchto kúpeľov sú jednoduché v porovnaní s liatinou, pretože sú ľahšie. Hmotnosť priemerného oceľového kúpeľa je štyrikrát až päťkrát nižšia ako hmotnosť liatinového kúpeľa. Spoľahlivé oceľové kúpele majú hmotnosť 30-50 kg a vane s tenkými stenami vážia menej ako 30 kilogramov.
- Sila a hladkosť skloviny. Vďaka aplikácii skloviny pri vysokých teplotách sa neodlúpne. Kolísanie teploty môže viesť len k miernej expanzii materiálu, a to aj bez malých trhlín.
- Kúpele z ocele nie sú zaťažujúce v starostlivosti. Okrem toho je nevyhnutný veľmi samočistiaci oceľový kúpeľ, pretože voda sa začína zhromažďovať v kvapkách, pričom zachytáva takmer všetky častice nečistôt.
- Ak je otázka - akryl alebo oceľový kúpeľ - a finančné prostriedky určené na nákup sú obmedzené - vyberte oceľ. Lacný železný kúpeľ od dobrého výrobcu bude trvať mnoho rokov a lacný akryl neznámeho pôvodu bude s najväčšou pravdepodobnosťou sklamať.
- Vane zo smaltovanej ocele sa vyznačujú odolnosťou voči vplyvu kozmetiky a odolnosti voči kyselinám. Dokonca ani horiace alebo tlejúce predmety (sviečky alebo cigarety) nezanechávajú stopy na povrchu skloviny.

Nevýhody oceľových kúpeľov:

- Hluk.
- Tieto kúpele nevedú teplo dobre vďaka vysokej tepelnej vodivosti materiálov, takže voda v nich veľmi rýchlo ochladzuje.
- Pri veľkých nákladoch sa môže výrobok deformovať. Čím hrubšie sú steny, tým menšia je deformácia. Hrúbka steny by mala byť aspoň 3-3,5 milimetrov.
POZOR! Mali by ste vedieť, že všetky tieto platné argumenty platia len pre oceľové vane s tenkými stenami s hrúbkou 1,5-2,3 milimetrov. Steny takýchto kúpeľov sú veľmi skoro deformované, pričom dochádza k tvorbe trhlín v sklovine, odštiepeniu a odrezaniu.
- Inštalácia oceľovej kúpeľne bude vyžadovať viac úsilia ako inštalácia liatiny. Oceľový kúpeľ je ľahší, a tak, že „nechodí“ - musí byť starostlivo upevnený.

Zvuková izolácia oceľová vaňa

Voda v tenkostenných písmach ochladzuje v krátkom čase a keď sú naplnené, „hrom“. V súčasnosti sa zahraniční výrobcovia oceľových kúpeľov zbavia krúžku pripevnením gumových vankúšikov na steny vane, ale tento problém nie je úplne vyriešený.
Spoločnosť „Kaldewei“ ako zvuková izolácia kúpeľov vyrába antiresonančnú základňu z polystyrénu (penový materiál). Tento stojan je nainštalovaný na strope. Je vybavená kontrolnými otvormi pre prívodné potrubie mixéra a odtokovej súpravy a počíta sa na obklad.
Existuje aj mnoho „domácich“ spôsobov, ako znížiť hluk. Na tento účel sa pod spodok oceľového kúpeľa umiestnia stĺpce z penového betónu alebo tehly a dutiny, ktoré zostávajú medzi nimi, sa utesnia penou, zatiaľ čo kúpeľ sa naplní vodou. Spoj stien a horných okrajov kúpeľa je potiahnutý silikónovým tmelom.


Okrem toho sa zvuk zmäkne, ak na vonkajšiu stranu vane položíte plátno z penobetónových tvárnic alebo tehál a pomocou keramických dlaždíc ich obložíte. Niektorí ľudia nalepia samolepiace materiály na báze polystyrénu alebo peny z vonkajšej strany na spodok výrobku (ako to často robia výrobcovia tenkostenných oceľových kuchynských drezov s hrúbkou 0,4-0,5 milimetrov).
Ďalším spôsobom je použitie materiálov absorbujúcich vibrácie (vibrácie SGM) so samolepiacim povrchom. Môžete si ich kúpiť v auto obchode.

Riešenie problému zvukovej izolácie akýmkoľvek spôsobom, zároveň zvyšujeme izoláciu kúpeľne.

Výber oceľového kúpeľa

Pri kúpe oceľového kúpeľa skúste vzorku presunúť. Ak sa výrobok nedal premiestniť, ide o hrubý model. V prípade, keď má veľký oceľový kúpeľ (1700x700 mm) hmotnosť nie viac ako 20 kilogramov, znamená to, že jeho steny nemajú dostatočnú hrúbku. Vysoko kvalitné výrobky sú vyrobené z ocele, ktorej hrúbka je 3,5 mm, pričom ich hmotnosť je 30-50 kg.
Škála modelov oceľových kúpeľov na súčasnom trhu je pomerne široká. Môžete uprednostniť „sedací“ oceľový kúpeľ s farebným smaltom, rohovú vaňu - to všetko záleží na túžbach a chuti.
Steny z dobrých oceľových kúpeľov majú hrúbku 3,5 milimetra, takže veľa nezazvonia. V dôsledku nákladov sú však populárnejšie poľské / české alebo domáce oceľové kúpele s hrúbkou 2,3 ​​mm. Vyrábajú sa len štandardné formy vo forme žľabu.
Talianske, francúzske, španielske a fínske továrne vyrábajú trvanlivé kúpele z ocele vhodného tvaru s dobrým smaltom a takmer podobným dizajnom s hrúbkou steny 2,5-3 mm. Väčšina spoločností však poskytuje záruku na bezpečnosť pôvodného vzhľadu smaltovaného oceľového kúpeľa 15-30 rokov.
Spoločnosť „Emalia“ (Poľsko) vyrába vane 1,6 mm, „BLB“ (Portugalsko) - 3 - 3,5 mm, „Estap“ - 2,3 mm, „Gala“ (Španielsko) - 2 mm. V tomto smaltovanom povlaku má hrúbku nie viac ako 0,6 mm.


Nemecká oceľová vaňa Kaldewei - najobľúbenejšia dnes. Spoločnosť vyrába aj low-end modely s hrúbkou steny 2,3 mm a náklady (v závislosti na veľkosti) 3500-12000 rubľov, a drahé modely s hrúbkou steny 3,5 mm a náklady na 30.000 rubľov. Sortiment Kaldevey má uhlové, šesťuholníkové, asymetrické a tiež hydromasážne vane.

Doplnky a doplnky


Mnohé spoločnosti, ktoré vyrábajú oceľové kúpele, sa snažia o zlepšenie pohodlia a pohodlia pri používaní výrobkov, ktoré dopĺňajú ich vybavenie rôznymi doplnkami a doplnkovým vybavením.
Jedná sa o široké ergonomické boky, na ktoré si môžete sadnúť, chrómové pohodlné rukoväte, podrúčky, osušky na uteráky, obopínajúce vaňu, sedadlá - to všetko je určené na zabezpečenie maximálneho pohodlia pre užívateľov.
V podstate sú kúpele k dispozícii v štandardných veľkostiach, ale tí, ktorí chcú, si môžu vybrať modely a neštandardné veľkosti, napríklad 1700x900, 2000x1000, 1900x900 milimetrov, atď. Štandardná hĺbka kúpeľa sa pohybuje od 450 do 470 milimetrov.
Výrobcovia sa tiež starajú o bezpečnosť svojich zákazníkov. Preto sú pre kúpele k dispozícii špeciálne protišmykové protisklzové systémy. Pre osoby so zdravotným postihnutím a starších ľudí sa odporúča kúpanie, v ktorom je dno zakryté protišmykovým systémom.

Cena oceľového kúpeľa

V súčasnosti sú najobľúbenejšími výrobcami oceľových kúpeľov: „Roca“ (Španielsko), „Kaldewei“ (Nemecko), „BLB“ (Portugalsko), „Estap“ (Slovensko), v Rusku - Ltd. "VIZ-Stal “(Jekaterinburg) a mnoho ďalších.
Európske vzorky kúpeľov v oceliarskom hospodárstve stoja od 2500-3000 rubľov (ide o modely spoločností „Estap“, „BLB“) až 6000-9000 rubľov (výrobky spoločnosti „Kaldewei“). Budete musieť zaplatiť od 10.000 do 55.000 rubľov pre oceľový kúpeľ z kategórie komfortu (pôvodný tvar, zväčšená veľkosť, s zábradlím, uhlom a ďalšími doplnkovými možnosťami).
Náklady na modely so svetelnou terapiou alebo hydromasážnym systémom sú oveľa drahšie, budú stáť od 30 000 do 80 000 rubľov.

Loading...