Výber podlahovej dosky

Typy, vlastnosti, vlastnosti podlahovej dosky - zvážime všetko s našimi odborníkmi

Mnohí ľudia si myslia o nahradení alebo položení novej podlahy počas ďalšej opravy alebo pri dokončovaní nového bývania. Moderný trh so stavebnými materiálmi ponúka rôzne druhy náterov a jednou z najpopulárnejších dnes je podlahová doska.
Aké sú výhody tohto materiálu? Drevené podlahy sú skvelou alternatívou k tradičným dreveným podlahám. Má všetky svoje vlastnosti, vďaka ktorým sa stanete majiteľom teplého, príjemného na dotyk, ekologicky priateľského, vizuálne atraktívneho poschodia. Podlaha bola vytvorená ako náhrada parketových podláh a masívneho dreva. Dnes je v Európe viac ako polovica drevených podláh vyrobená z tohto materiálu.

Štruktúra podlahovej dosky

Na rozdiel od parkiet sa parketová doska skladá z troch vrstiev rôznych druhov lepeného dreva. Vrchná vrstva dosky s hrúbkou niekoľkých milimetrov, ktorá sa môže líšiť v rôznych modeloch a pohybuje sa od 1 do 6 mm, je vyrobená z hodnotného dreva s krásnou textúrou. Stredné a dolné vrstvy sú vyrobené z menej drahého dreva, najčastejšie používaného pre túto borovicu, smrekovec. V hornej vrstve vlákna sú usporiadané rovnobežne s dĺžkou dosky, v priemere - a v spodnej časti - opäť paralelne. V dôsledku takéhoto viacsmerového usporiadania vlákien získava parketová doska takú pozitívnu kvalitu ako minimálna deformácia podlahy po inštalácii.


Podlaha podlahovej dosky sa prakticky nedeformuje, keď teplota a vlhkosť v miestnosti klesne, čo nie je prípad kusových parkiet. Vďaka tejto štruktúre sa podlaha stala oveľa lacnejšou ako parkety, ale zároveň odolnejšia.

Druhy podlahových dosiek

Rôzne typy podlahových dosiek sa líšia veľkosťou, druhmi dreva používanými v hornej vrstve, počtom lamiel, tj lamiel v jednej doske a horným povrchom. Pri výbere materiálu musíte vziať do úvahy všetky tieto ukazovatele.
Pre vrchnú vrstvu dosky je možné použiť tradičné alebo exotické drevo. Najčastejšie nájdete dosku z dubu, buku, popola, orecha, brezy, čerešne. Medzi exotické plemená patria merbau, jatoba, wenge, tali, dussia a iné plemená. Rôzne druhy dreva majú svoje vlastné vlastnosti a vyznačujú sa tvrdosťou, vzorom, farbou. Farba podlahovej dosky môže byť zvolená podľa vašej chuti od takmer bielej až po čiernu. Moderné spracovateľské metódy dávajú stromu rôzne farby a odtiene. Pri odizolovaní dreva sa stáva viac šťavnatá farba, bielenie dáva belavý odtieň. Aplikácia ošetrenia typu "starožitnosti" umelo starne strom, dáva mu ušľachtilý odtieň a česaním mäkké drevené vlákna majú reliéf, rebrovaný povrch.
Podlahová doska sa vyznačuje počtom dýhových pásov (lamela) na jednej podlahovej doske. Parketová doska môže byť jednopruhová, dvojpruhová a trojpruhová. Doska dosky vyzerá ako masívna doska. Náklady na materiál závisia od počtu lamiel, než sú menšie ako podlahová doska je drahšia.
Dokonca aj v továrni je podlahová doska natretá lakom alebo olejom. Najčastejšie sa používajú akrylové laky, ktoré sa nanášajú v niekoľkých vrstvách a vytvárajú hladký, trvanlivý povrch s vysokou odolnosťou proti opotrebeniu. Povlak pozostávajúci zo zmesi oleja, vosku a prírodných živíc je menej trvanlivý, je náchylnejší na mechanické poškodenie, ale textúra dreva podlahovej dosky pokrytá olejom vyzerá jasnejšie, jasnejšie a nasýtenejšie. Tam sú lakové nátery používané Tarkett, ktorý vyzerá ako olej, ale má vlastnosti laku.

Výrobcovia podlahových dosiek

Voľba podlahovej dosky do veľkej miery závisí od výrobcu. Lídri vo výrobe tejto podlahy sú spoločnosti Kahrs, Tarkett (značky Tarkett a Sinteros), Upofloor (značka Karelia), Barlinek, Haro parkety, Weitzer Parkett, Amber Wood.

Švédska spoločnosť Kahrs vyrába veľmi kvalitné podlahové dosky. Spoločnosť získala mnoho medzinárodných certifikátov potvrdzujúcich kvalitu a environmentálnu bezpečnosť svojich výrobkov. Za touto spoločnosťou sa skrýva obrovská skúsenosť s výrobou podlahových dosiek - po tom všetkom to bol zakladateľ Kahrs, ktorý túto podlahu v roku 1941 vymyslel.

UpoFloor spolu s Karéliou tvoria globálnu spoločnosť Karelia-Upoflor.
Značka Karelia je už niekoľko desaťročí lídrom na trhu s materiálmi na drevené podlahy. Podlahová doska tejto spoločnosti z Fínska je už dlho obľúbená u kupujúcich. Kvalita výrobkov spoločnosti je starostlivo monitorovaná elektronikou. Podlaha Karelia nie je lacná, je vyrobená z tvrdého dreva s vysokou tvrdosťou a má vysokú odolnosť voči opotrebeniu a trvanlivosť. Podlaha s takouto doskou je najlepším riešením pre súkromný dom.
Doska UpoFloor je vyrobená hlavne z tradičných drevín: dub, buk, orech, javor a čerešňa. Podlahu tejto spoločnosti predstavujú skupiny "Select", vyrobené z jadrového dreva s pokojným vzorom "Natur" - so živým vzorom drevených vlákien "Roustik" - ktorý využíva prirodzenú variabilitu dreva a "Country" s nádherným vzorom pre veľa uzlov ,

Podlaha Barlinek je vyrábaná poľskou firmou a spája vysokú kvalitu, vynikajúce estetické vlastnosti, jednoduchosť montáže a reštaurovania. Od roku 2007 začala spoločnosť výrobu vo Vinnitse na Ukrajine. Spoločnosť Barlinek ponúka podlahovú dosku skupín Exclusive s prírodnými monochromatickými odtieňmi lamiel, Select - s malým počtom malých uzlov a zabelín a Family - dosky s rôznymi odtieňmi, ľubovoľným vzorom dreva, s zabelínmi a uzlami. Produkty spoločnosti sú najlepšou kombináciou kvality a ceny.


Spoločnosť Tarkett bola pôvodne založená ako nábytkárska továreň, ale v priebehu rokov jej existencie sa postupne transformovala na najväčší podnik, ktorého hlavným smerom je výroba podláh vrátane podlahových dosiek. Parketová doska sa vyrába v Srbsku a vo všeobecnosti má spoločnosť niekoľko veľkých tovární v Rusku a na Ukrajine. V súčasnosti je značka Tarkett obľúbená nielen v Európe, ale po celom svete. Podlaha Tarkett je vyrobená z tvrdého dreva. Spoločnosť Tarkett zaviedla a zvládla technológiu výroby parketových dosiek v modernej forme s použitím troch vrstiev dreva, použitia sedemvrstvového ochranného laku a navrhla nové typy najsilnejších kombinácií dosiek Combilock a Ultralock. Podlaha Tarkett - vysoká kvalita zaručená a krásna, spoľahlivá a odolná podlaha.

Možné veľkosti a ceny

Doska sa môže líšiť hrúbkou a pevnosťou hornej pracovnej vrstvy, veľkosťou jednotlivých dosiek. Celková hrúbka dosky môže byť od 8,5 do 25 mm a hrúbka pracovnej vrstvy od 0,6 do 6 mm. Pri výbere parketovej dosky je potrebné vziať do úvahy, že čím hrubšia je pracovná vrstva, tým ľahšie je obnoviť podlahu leštením, čo je rozhodujúce pre jej trvanlivosť. Dĺžka dosky závisí od výrobcu, dĺžka sa môže pohybovať od 1 800 do 2 500 mm a šírka do 130-200 mm.
Cena podlahovej dosky závisí od popularity výrobcu, hodnoty a hrúbky dreva pracovnej vrstvy a môže byť od $ 20-60 do $ 95-110 za meter štvorcový. Drahšie je podlahy z exotických drevín: merbau, yatoba, wenge a ďalšie. Jednostranná parketová doska s pevnou vrstvou dyhy je 1, 5-2 krát drahšia ako trojvrstvová, získaná z malých lamiel.

Pokladanie podlahovej dosky

Na rozdiel od parketových podláh, ktoré zvládne len profesionálne vysokokvalitná inštalácia, kladenie podlahovej dosky je jednoduché a prístupné každému remeselníkovi. Pokládku je možné vykonávať plávajúcim spôsobom, lepením dosiek na základňu a umiestnením na guľatinu. Pred prácou je potrebné vyrovnať povrch, miestnosť by nemala byť horúca, nie studená a nie príliš vlhká.

Práca na pokládke podlahovej dosky stojí $ 8-10 za meter štvorcový, takže môžete ušetriť peniaze, keď to robíte sami. Stohovanie možno vykonať pomocou inštrukcií, ktoré prichádzajú s doskou. Podlahu môžete použiť ihneď po montáži, nevyžaduje sa žiadna dodatočná práca.

Prevádzkové pravidlá

Doska nemá rád vysokú vlhkosť, piesok, malú podstielku, upchaté v medzere. Na starostlivosť o podlahu je lepšie použiť vysávač. Podlahu je možné prať, ale podlaha by mala byť mierne vlhká, starostlivo stlačená. Mnohí výrobcovia ponúkajú starostlivosť o podlahové špeciálne nástroje, ktorých použitie nielen čistí, ale tiež zvyšuje životnosť dosky. V prípade, že kvapalina vstúpi do podlahy, musí byť dôkladne utretá, pokúsiť sa zabrániť jej vniknutiu do trhlín.
V zime sú domy s ústredným kúrením príliš suché, čo má zlý vplyv nielen na zdravie, ale aj na stav drevenej podlahy. Na zvýšenie vlhkosti môžete použiť špeciálne zvlhčovače, umiestniť izbové rastliny do miestnosti.
V priebehu času sa môže povrch podlahovej dosky javiť ako stopy mechanického poškodenia, škrabancov. V tomto prípade je možné podlahu obnoviť brúsením pracovnej plochy, po ktorej sa lak nanesie na niekoľko vrstiev. Po takejto obnove vyzerá podlaha podlahovej dosky opäť ako nová.

Loading...