Ktorý substrát pod laminátom je lepšie vybrať?

Veci, ktoré musíte vedieť pred zakúpením laminátovej podložky

Laminát, ako materiál používaný v stavebníctve, sa už dávno etabloval na najlepšej strane a toto si získa zaslúženú popularitu. Hlavnými zložkami jeho úspechu bola jeho trvanlivosť a odolnosť voči opotrebeniu pri relatívne nízkych nákladoch. Navyše je pomerne jednoduchá inštalácia, ktorá umožňuje rýchlu a efektívnu inštaláciu. Nemenej výhodou je samozrejme atraktívny vzhľad a jednoduchosť starostlivosti o neho. Ale spolu s tým by táto podlaha nemala také vynikajúce výkonové charakteristiky, ak by sa pri jej inštalácii nepoužila taká dôležitá zložka ako obloženie.


Pozrime sa na všetky výhody a nevýhody podkladu pod laminátom s našimi odborníkmi.
Funkcie vykonávané substrátom pod laminátom sa menili. Hlavnými z nich sú nepochybne: vyrovnávanie, vysychanie a zvuková izolácia.
Takže funkcia zarovnanie - Jeden z hlavných, pretože základňa podlahy nemá vždy ideálny povrch a je pripravená na ukladanie laminátu, pretože substrát je materiál, ktorý dokáže vyhladiť drobné nepravidelnosti a nedostatky v kvapkách. Ale zároveň stojí za to vedieť, že ideálnym materiálom v tomto prípade bude substrát s hrúbkou maximálne 2 až 3 cm a hustotou 20 kg / m2.
Funkcia absorbovania vlhkostičo nie je o nič menej dôležité, pretože základom viacvrstvových panelových panelov, ktorým je laminát, je lisovaný drevný prach, ktorý má na oboch stranách papierový povlak. Na prednej strane má taký drevený dekorovaný panel hornú laminovanú vrstvu, a teda určitý stupeň ochrany, na spodnej strane má základňa zraniteľnejší a poréznejší povlak, z čoho potrebuje
špeciálna hydroizolácia.
Funkcia zvukovej izolácie, Vzhľadom k tomu, že samotný laminát je pomerne tenký povlak (vo väčšine prípadov sa používajú panely s hrúbkou 8 cm), táto skutočnosť výrazne znižuje jeho vlastnosti pohlcujúce hluk. Okrem toho je táto podlaha položená na podklad podlahy pomocou plávajúcej technológie, ktorá zvyšuje zvukový efekt pri chôdzi a vytvára rezonanciu.
A teraz vyvstáva otázka, aký druh substrátu by mal byť alebo aké základné charakteristiky by mal mať. Skúmajme to podrobnejšie.
trvanlivosť - jedno z najdôležitejších kritérií. Pretože laminát má pomerne dlhú životnosť, obloženie by malo mať vynikajúce výkonové charakteristiky. Hlavnými parametrami na určenie výkonu sú hustota materiálu, ktorá sa meria v kg na 1 m3. a priamo ovplyvňuje odolnosť voči namáhaniu, ktorá sa vypočíta už vm. Napríklad konvenčná penová polyetylénová podšívka je najdemokratickejšou alternatívou s hustotou 20 kg / m3. v priemere 700 až 900 kg / m2. Substrát má vyššiu kvalitu a náklady, podľa príkladu penového polystyrénu alebo korku, má vyššiu hustotu - 30-45 kg / m3, čo zvyšuje jeho odolnosť voči zaťaženiu až do parametrov od 3 do 6 tisíc kg / m2.
Tepelnoizolačné vlastnosti Substráty sú rovnako dôležitým faktorom, ktorý by sa mal vziať do úvahy v prípade, že je v dome podlahový vykurovací systém. Zvýšené tepelnoizolačné vlastnosti materiálu spolu s tepelno-izolačnými vlastnosťami podlahy, či už ide o parkety, linoleum alebo laminát, znížia účinnosť vykurovania miestnosti, čo je v tomto prípade neprijateľné.
Environmentálna šetrnosť - Jeden z faktorov pri výbere, ktorý mnohí uprednostňujú substrát, vyrobený s použitím prírodných materiálov. Treba však chápať, že náklady na takéto výrobky budú mať dosť vysoké náklady.

Druhy podkladov

Na trhu so stavebnými materiálmi sú doteraz zastúpené nespočetné množstvo materiálov použitých ako podklad pre laminátové a parketové podlahy s rôznymi technickými prevádzkovými vlastnosťami. Hlavnými z nich sú: tuplex, izoplat, penový polyetylénový fóliový substrát, extrudované polystyrénové substráty (arbitráž, isoshum, teplo), substrát zo sklených vlákien a korkový substrát, ktorý má tiež niekoľko odrôd.Laminátová podložka izoplat (ISOPLAAT) je považovaný za univerzálny dokončovací a hlukový a tepelne izolačný materiál. Je to listový vláknitý materiál vyrobený z prírodných borovicových drevín (100% ekologický). Je možné ho použiť v miestnosti s vysokou vlhkosťou, pretože tento materiál je schopný absorbovať vlhkosť do 20% svojho objemu, zatiaľ čo jeho izolačné vlastnosti a geometrické parametre zostávajú nezmenené. Isoplatas a ďalšia séria drevovláknitých materiálov (napríklad estónsky "Silent move"), ktoré sú určené na pokladanie pod laminátové, parketové a parketové podlahy, sa nazývajú Silent floor.
Arbiton - Poľský výrobok vyrobený z extrudovaného polystyrénu s použitím ďalšej vrstvy parotesnej zábrany a lepiacej pásky. Použitie tohto typu substrátu eliminuje potrebu použitia polyetylénového filmu ako materiálu izolujúceho vlhkosť pri ukladaní laminátu. Okrem toho poskytuje vynikajúcu tepelnú a zvukovú izoláciu. Tento materiál má rovnomernú hustú štruktúru, ktorá zaručuje dlhú životnosť, ľahkú montáž a patrí do kategórie profesionálnych materiálov.

Podklad z polyetylénovej peny - fólia izolon, patrí k materiálom novej generácie so zvýšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Penový polyetylén, ktorý je základom tohto substrátu, má ďalšiu záložnú fóliovú vrstvu. Jeho široké použitie v stavebníctve je spôsobené vynikajúcimi charakteristikami parozábrany a zvýšenou tepelnou izoláciou.
Izoshum - substrát z extrudovanej polystyrénovej peny od domácich výrobcov, ktorý poskytuje slušnú úroveň izolácie a zvukovej izolácie (znižuje úroveň nárazu na 50%). Tento pevný listový substrát sa položí na pripravený podklad bezprostredne pred inštaláciou laminátovej alebo parketovej podlahy.


Teplon - listový materiál na báze polystyrénu používaný ako podklad. Docela tuhý povlak, ktorý poskytuje vynikajúcu úroveň hluku a tepelnej izolácie.

Korková podložka - je považovaný za jeden z najlepších materiálov s neporovnateľnými technickými a prevádzkovými vlastnosťami. Nedá sa zdeformovať, nebojí sa vlhkosti, vynikajúceho tepelného a zvukového izolačného materiálu. Korkový substrát má niekoľko typov a je vyrobený vo forme listového alebo kotúčového materiálu. Takže podiel: korková tkanina z korkovej drviny; rezinoprobkovuyu substrát vyrobený z korku a syntetického kaučuku; a substrát bitúmen-korok (papier Kraft impregnovaný špeciálnou bitúmenovou zmesou).

Laminátová podložka Tuplex - Ide o materiál fínskych výrobcov, ktorý má vysokú elasticitu, vďaka čomu sú chyby a nerovnosti podkladu dokonale skryté. Rozlišuje sa: odolnosť voči deformácii; vynikajúce ventilačné vlastnosti, vďaka čomu sa prebytočná vlhkosť medzi podkladom a náterom odstráni prirodzeným spôsobom; zvýšená hluková izolácia. Používa sa najčastejšie ako podšívka pri pokládke plávajúcich podláh, alebo podláh s vykurovacím systémom. Externe je tento materiál dvojvrstvový polyetylénový film s medzivrstvou vo forme penových granúl.

Hlavné nevýhody rôznych typov substrátov

Penové polyetylénové substráty sa vyznačujú jednou nevýhodou - nepresnosťou hrúbky materiálu plus celý substrát tohto typu má nedostatočný stupeň zvukovej izolácie.
Expandovaný polystyrén - substrát, ktorého nedostatočná schopnosť môže byť nedostatočná. Preto by mal byť podklad pre tento materiál pripravený so špeciálnou starostlivosťou, aby sa zabránilo výrazným rozdielom v úrovni dna podlahy (maximálne 0,2 cm na 1 m.).
Korkový substrát má vďaka prirodzenosti a vysokej kvalite pomerne slušnú cenu, ktorá sa niekedy stáva jeho hlavnou nevýhodou. Okrem toho, substrát z korkových triesok má nízku odolnosť voči vlhkosti, pretože na použitie tohto materiálu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou by ste mali zvoliť pogumovaný korkový substrát alebo korkový náter s bitúmenovou impregnáciou. Vo všeobecnosti je korok ideálnym materiálom na použitie ako podšívka pod laminátom. A len v prípade kladenia na teplú podlahu je jeho dôstojnosť (vysoká tepelná izolácia) nevýhodou.
Pre teplý výber alebo špeciálny vykurovací systém pre pokládku pod laminát (napr. ALLOC vykurovací systém), alebo veľmi tenký substrát, ktorý chráni pred vlhkosťou a poskytuje zvukovú izoláciu, ale nezasahuje do prenosu tepla.

Funkcie stylingu

Základným princípom, ktorý riadi výber substrátu pod laminátom, je stav základne podlahy. Čím hladší a dokonalejší je jeho povrch, tým menšia je hrúbka substrátu, pričom sa berie do úvahy aj trieda tuhosti. Optimálna hodnota je považovaná za hrúbku 2 mm pre základňu s ideálnym povrchom a 2-3 mm pre základňu s nerovným povrchom a defektmi. Ak použijete podklad hrubšieho typu počas montáže, bude to skôr poškodzovať spojovacie lamelové spoje a výrazne skrátiť životnosť podlahy, pretože laminát sa bude pri chôdzi neustále ohýbať.
Proces ukladania substrátu pod laminát nepredstavuje žiadne zvláštne ťažkosti, hoci má svoje vlastné osobitné pravidlá. Proces začína tým, že je pripravený základ podlahy, ktorý spočíva v vyrovnaní povrchu a jeho základného náteru. Potom môžete pristúpiť k hlavnej činnosti - položenie podkladu. Rôzni odborníci odporúčajú rôzne spôsoby kladenia: niektorí veria, že položenie materiálu pozdĺž lamiel náteru je najvhodnejšie, iné naopak. Tento spôsob sa považuje za najvhodnejší, aby sa zabránilo koincidencii švov povlaku a švov substrátu, čo je obzvlášť dôležité vo veľkých priestoroch. V tomto prípade je nevyhnutná deformácia zámkového lamelového kĺbu, ktorá je sprevádzaná charakteristickým vŕzganím a chrumkaním pri chôdzi (Moireov efekt).
Listy obloženia stohov v rozloženom poradí bez prekrytia a utesnené maskovacou páskou. Valcovaný substrát je položený s prekrytím na stenách, ale bez prekrytia na nasledujúcich pásoch, s ktorými je tiež upevnený lepiacou páskou. Korkový substrát sa ukladá bez prekrytia. Pre niektoré substráty sa ako parotesná zábrana používa polyetylénová fólia s hrúbkou 0,2 cm, ktorá sa častejšie používa pre korkový materiál.

Loading...