Ako si vybrať motorovú pílu?

Reťazové píly pre dom a záhradu - vyberáme si s našimi odborníkmi. Rozoberte kosti!

V krajine, či je to dom na celoročné bývanie alebo chata s pravidelnou návštevou, je jednoducho potrebná reťazová píla. Je to skvelý pomocník pri práci na záhrade, na prípravu palivového dreva pre kúpeľ, na všetky stavebné práce s drevenými materiálmi. Je potrebné pristupovať k výberu nástroja zodpovedne, jednotka nie je zakúpená jeden rok.


Pri výbere benzínového nástroja je potrebné brať do úvahy nielen jeho technické parametre, ale aj typ navrhovaných hlavných prác, čas práce bez zastavenia, dokonca aj užívateľskú pleť. Dnes existuje veľa firiem a spoločností, ktoré vyrábajú takéto požadované zariadenia. Ako sa nestratiť pri výbere?

Voľba pily, ktorá by mala rozdávať obrovské množstvo návrhov pre nešťastného používateľa, skončí vlnou jeho ruky v smere krajiny pôvodu, získava úhrn zo strednej cenovej kategórie bez toho, aby sa dostal do opisov charakteristík. Tu Vám poskytneme kompletný obraz najlepších reťazových píl pre vidiecky dom a prímestskú oblasť na základe praktického využitia jednotky a jej ekonomických ukazovateľov, ako aj cenových charakteristík - ako si vybrať, na čo a akú silu.

Triedy motorovej píly

Pred výberom musíte vopred určiť, akú základnú prácu budete vykonávať s reťazovými pílami. Z toho bude potrebné začať pri výbere výkonu prístroja a jeho schopnosti fungovať nepretržite určitý čas. Toto je trieda reťazových píl, z ktorých všetky majú tri doteraz:

domácnosť

Takýto nástroj je navrhnutý tak, aby fungoval „čas od času“, nie každý deň a nie na veľkých objemoch. Najčastejšie ide o techniku ​​s malými indikátormi výkonu, ktorá je vhodná napríklad na sezónne zberanie palivového dreva v malých množstvách. S minimálnou funkčnosťou a nízkym výkonom, táto reťazová píla váži veľmi málo a spotrebuje minimálne množstvo paliva. To nie je schopný znížiť hrubé guľatiny, ale je ľahké držať a nosiť, môžete si vziať so sebou do lesa. Navrhnuté pre prácu maximálne 40-60 minút denne, s celkovým výkonom až 20-25 hodín v jednom mesiaci.


semi

Môže byť použitý pre zložitejšie práce, vrátane pre rezanie guľatiny aj naprieč aj pozdĺž. Používajú sa pri stavebných a opravárenských prácach a pri rezaní dostatočne veľkých stromov. Priemerný výkon motora, relatívne nízka spotreba paliva. Už je ťažké niesť so sebou pri prihlásení. Môže pracovať až 10 hodín denne s krátkou prestávkou. Pre prímestskú oblasť je správna voľba, ak neplánujete dlhú a intenzívnu výstavbu.

profesionálny

Reťazová píla pre dom s pevnými indikátormi výkonu až do 2,5 kW a viac. Majú rozšírený rozsah možností, môžu byť už priniesol na rezanie pozemkov, kde sa kácenie stromov vykonáva 15-20 hodín denne. Vynikajúca voľba pre vyčistenie veľkej plochy od podrastu. Píla môže fungovať bez prerušenia po dobu asi 8 hodín, po ktorej potrebuje prestávku aspoň pol hodiny. Materiál, z ktorého sú vyrobené, je oveľa lepší, trvanlivejší, resp. Drahší. Profesionálne reťazové píly - až 2000 hodín. Takáto píla nie je potrebná na dachu alebo na domáce použitie, neodôvodňuje náklady, má vysoké náklady a vysokú spotrebu paliva. Pre jednorazovú prácu na kácení stromov je lepšie prenajať takéto píly.

Ďalšie aspekty výberu

Poloha ICE

Okrem týchto typov nástrojov by ste mali určite venovať pozornosť (ak naozaj chcete, aby sa stroj, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám) na umiestnenie a tvar motora. Ak je širší v horizontálnom smere a má odsadenie od osi symetrie, nebudete môcť pílu používať dlhú dobu. Ťažisko nebude na osi, nástroj bude neustále presmerovaný na stranu. Musíte neustále držať ruky napnuté a počas pílenia nastaviť polohu reťaze tak, aby rez nešiel na stranu. Je výhodné zvoliť jednotku, ktorá má pozdĺžnu polohu motora bez posunu pozdĺž osi symetrie.

Rýchlosť rezania

Rýchlosť rezného materiálu je priamo závislá od konštrukcie a stavu rezného dielu. V moderných pílach rôznych výrobcov majú reťaze väčšinou rovnakú konfiguráciu zubov, tu nie je žiadny rozdiel. Je potrebné dbať len na kvalitu ocele, ktorá skúsenému užívateľovi ukáže, ako často je v procese nepretržitej prevádzky potrebné ostrie rezať.


Nezabudnite, že rýchlosť rezania závisí od vašej manipulácie s nástrojom. Prvým komponentom v tomto ohľade je nesprávna poloha píly počas prevádzky, jej premiestnenie vzhľadom k rovine rezu, nadmerný tlak, deformácia a ďalšie aspekty. Druhým je spôsob, ako monitorujete stav reťaze a ako ho načasujete. Niekedy, počas hodiny práce, je potrebné niekoľkokrát ostriť ostria, záleží nielen na intenzite práce, ale aj na tvrdosti spracovávaného materiálu. Ale zvyčajne musíte reťazec upravovať len na konci pracovnej zmeny, keď je celá predná časť už za deň kompletná.

Antivibračný systém

Počas prevádzky jednotky, najmä silného, ​​sa vytvárajú dostatočne silné vibračné vibrácie, ktoré sa prenášajú do rúk používateľa. To ovplyvňuje nielen čistotu rezu, ale aj únavu, ovplyvňuje ľudský výkon. Takmer všetky profesionálne reťazové píly zabezpečujú antivibračný systém v ich dizajne, niektoré poloprofesionálne majú tiež svoj systém, ale domácnosti ho vôbec nemajú. Keďže sme sa rozhodli, že stredná kategória bude najlepšou voľbou nástroja dacha, pri výbere tohto dôležitého detailu budeme venovať pozornosť.


Najjednoduchším antivibračným systémom reťazovej píly je sada tesnení z hrubej gumy umiestnených medzi telesom jednotky a jej rukoväťou. Pre zložitejšie verzie takýchto systémov existujú na mieste, ktoré tlmí vibrácie, špeciálne pružiny.

Poďme hovoriť o známkach

Po prvé, domáci výrobcovia sú v dnešnej dobe jednoznačne horší v kvalite tovaru v tejto konkrétnej oblasti. Testované nielen mnohými užívateľmi, ale aj mnohými odborníkmi, ktorí testujú vybavenie. Po druhé: zo všetkých modelov sa osvedčili reťazové píly „Shtil“ a „Huskvarna“ v mnohých rokoch prevádzky. Je pravda, že z hľadiska cien sú aj na prvom mieste. Ale náklady sú kvôli kvalite, takže ak potrebujete naozaj dobrý, bezproblémový nástroj, najprv prestaňte sledovať tento rad píly.

Prvý krok

Ak chcete vykonávať veľmi pravidelnú prácu, stačí „samo pílová píla“, čo je najjednoduchšia, ale kvalitatívna možnosť „Calm-18 (180)“ alebo podobný model „Husqvarna“. To nebude stáť viac ako 5,5-6 tisíc rubľov pre všetku zábavu.

Ak chcete pracovať s objemom až 6 metrov kubických dosky každý sezónne pre orezanie guľatiny, takéto vybavenie je už skôr slabý, musíte vziať z cenového rozpätia 8-9 tisíc rubľov, to je značka "Calm-21 (210)".


Pre dom v krajine, v ktorej sa nachádza aj sauna so sporákom na drevo a výstavba rodinných domov, je lepšie vziať „Calm-25 (250)“ alebo podobný typ píly „Husqvarna“. To bude stáť 10,5-12 tisíc.

Priemyselné meradlo, to znamená výstavba domu, pristátie na zúčtovanie, vážna ťažba dreva - je lepšie vykonávať pílu "Calm-36 (360)", v najhoršom prípade - 262 modelov rovnakého výrobcu.

Kácenie píly nie je toľko, najmä kvalita. V moderných ruských obchodoch nenájdete presnú „pocit“ lesníka, ale z tejto kategórie „Huskvarna“ s rohmi. Stojí až 34 tisíc rubľov, takže pre dom a vilu je to len plytvanie pevnými peniazmi.

Druhá úroveň

V tomto segmente čakáte na značku „Partner“ a všetky jej klony. Napríklad, "Jonsered", s inou farbou tela, ale s úplne rovnakými parametrami, rozmermi, dizajnom a pod. Indikátory výkonu týchto jednotiek sú nižšie, ale to vôbec neznamená, že by ste takou pílou nerezali veľké guľatiny. Aj malá reťazová píla týchto značiek môže zároveň vykonávať serióznu prácu, otázka bude len v čase a úsilí.


Je to dôležité! Keď si vyberiete píly a analógy „Partner“, je lepšie hneď v obchode požiadať predajcu, aby vybral reťazec „Stilevskaya“. Spoločnosť "Shtil" pre takéto druhé píly vyrába reťaze a mali by byť v každom špecializovanom obchode. Majú väčšie zuby, ale to nie je hlavná vec. Hlavnou výhodou je samozrejme materiál. Po každej práci však musíte ostré hrany ostriť.

Píly tejto kategórie sa líšia len cenou, nie sú tu žiadne ďalšie výhody. S rovnakými výkonovými vlastnosťami ako „Stiel“ alebo „Huskvarna“, „Partner“ bude vážiť o niečo viac, bude to ťažšie zvládnuť. Ďalšou nevýhodou reťazových píl druhej úrovne: blízkosť tlmiča k telu jednotky, slabá pružina v mieste uchytenia rukoväte, menšia životnosť nástroja a menšia celková konštrukcia. Čipy sa môžu zbierať pod tlmičom, pretože medzera medzi ním a telom je omnoho menšia ako podobná medzera „Stiel“. Čip sa zahreje, telo sa opäť roztaví.

To je celý prehľad moderných reťazových píl na našom trhu. Ďalšie značky a modely sú považované v našom "Hodnotenie najpopulárnejších reťazových píl". Správna voľba píly pre domácnosť a chalupu je vaša!

Loading...