Pohlavie podpísať. Je laminát, linoleum, koberec a iné podlahové krytiny škodlivý?

Eko pohľad na podlahy

Ak je ekológia prezentovaná osobe ako jej interakcia s prostredím, potom v našom vlastnom dome komunikujeme s podlahou častejšie. Aký druh podlahy máme v každej miestnosti? Najviac odlišné, a niekedy v tom istom byte nájdete celý rad odrôd. Čo je to prirodzené, poloprirodzené, neškodné a čo je to chémia a zjavne poškodzuje naše telo? Ponorte sa do sveta faktov a mylných predstáv o podlahách.

Laminátové podlahy

Začnime s veľkou chémiou - s najobľúbenejšími dnes a ľahko inštalovateľným materiálom pre podlahu. Aj keď, ak analyzujeme, čo máme piť, čo dýchame a tak ďalej, potom materiály, z ktorých sú podlahové krytiny vyrobené, nebudú pre naše zdravie také zlé. No, aspoň nie sú škodlivejšie ako zvyšok nášho životného prostredia.
Tradične môže byť názov "laminát" pripísaný akémukoľvek materiálu, ktorý je vyrobený opatrným spájaním, "spájkovaním", spájaním hotových fólií. Podľa spôsobu výroby sa tento materiál zvyčajne delí na nízkotlakové a vysokotlakové lamináty. Vysokotlakový laminát alebo kompozitný laminát má prírodný podklad - drevotrieskovú dosku alebo laminovanú drevotrieskovú dosku a vrch je pokrytý niekoľkými vrstvami veľmi odolného papiera, ktorý je následne impregnovaný rôznymi živicami. Nízkotlakové lamináty majú o niečo menší počet vrstiev. Okrem toho a v inom materiáli poskytuje ochranná vrchná vrstva najvyššiu úroveň odolnosti voči opotrebeniu a trvanlivosť všetkých v súčasnosti existujúcich podlahových krytín. Najlepšie lamináty známych výrobcov neustále získavajú vysoké ocenenia na medzinárodných a európskych výstavách, vrátane ocenení za ekologickosť materiálu. Dokonca aj v krajinách Škandinávie, v ktorých sa kladú prísne požiadavky na ochranu životného prostredia, niektoré lamináty získali environmentálnu značku Golden Swan. Moderná chémia môže byť tiež neškodná.


Vysokotlakové lamináty sú o niečo bezpečnejšie z hľadiska environmentálneho správania., pretože v nich emisie látok škodlivých pre ľudské telo. Takže aj ľudia, ktorí majú sklon k alergickým prejavom a špeciálnej citlivosti na škodlivé látky, sa v každej miestnosti s takýmto poschodím budú cítiť celkom pohodlne.
Odborníci tvrdia, že lamináty majú jednu hlavnú nevýhodu: jej statický charakter. Ale dnes už výrobcovia zvládli technológiu výroby materiálov s antistatickým povlakom. V praxi sa to dá ľahko overiť - musíte laminát trochu trieť a potom naň hodiť list papiera. Papier sa nelepí na antistatický laminát.

Parkety

Kusové alebo parketové podlahy - to je naozaj kus materiálu, prečo to zo syntetických materiálov, ak je to ešte relatívne drahé? Samozrejme, toto je najprirodzenejší prírodný materiál z prírodných surovín. Je to doslova masívne drevo. Stále však musíte mať na pamäti, že parkety sú často vyrábané zo špeciálnych drevín, ktoré sú veľmi cenné a vyžadujú si rešpekt a dôkladnú starostlivosť o seba ako ušľachtilý materiál.
Ide o špeciálny ťah: napriek tomu, že naše moderné domy a byty sú oveľa pohodlnejšie, praktickejšie a pohodlnejšie ako predchádzajúce obydlia, všetky prírodné materiály sa v nich cítia veľmi tvrdo, najmä s časom. Faktom je, že podlahy z betónu, ako aj betónové steny „nedýchajú“, ale iba absorbujú vlhkosť do seba. Platí to najmä pre vykurovaciu sezónu, keď sa vzduch v byte stáva presušeným, napriek zvlhčovačom, ktoré dnes civilizovaná spoločnosť používa všade. Okná z plastu a kovu s novými hermetickými profilmi robia z nášho mikrokozmu ešte viac upchatý. Za týchto podmienok, ak si všimnete, izbové rastliny nie vždy dobre rastú, nábytok praskliny a praskliny, a prírodné parkety "zomrie" v priebehu času. A aby sa tomu zabránilo, je potrebné oplotiť, izolovať parkety od betónovej podlahy, takže ďalší poter, na ktorom musíte potom položiť vlhkosť-odolný substrát, to je najlepšie preglejky.


Parkety sme odvážne odkazovať na najprirodzenejšie - tak, aby najviac šetrné k životnému prostrediu podlahy. Rovnako ako všetky prírodné materiály, je to drahé, a tiež vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivé zaobchádzanie.

Dopravná zápcha

Ako môžete vytvoriť korok? Aj keď, s modernou technológiou môžete určite. Iba toto je drahý materiál a bude tiež drahé a nerentabilné ho vyrábať syntetickými a chemickými materiálmi. Korkové podlahy sú tiež prirodzené. Korok je kôra portugalského korku, veľmi ľahký, porézny a neuveriteľne príjemný na dotyk.
Korková podlaha s tlakom, ktorý na ňu pôsobí, napríklad pri chôdzi po nej v pätách, vykazuje úžasné zázraky pružnosti, návalu, ale určite sa vracia do pôvodného stavu. A pre tento zázrak je zodpovedná korková vrstva, ktorá svojou povahou má tak výnimočnú "vzdušnú" štruktúru. Korkové podlahy sú medicínsky veľmi užitočné. Pohlcuje sa dobre, a táto vlastnosť je veľmi priaznivá pre človeka, pretože dáva nohy odpočinok, pri vykladaní chrbtice. Zvlášť taký vplyv materiálu je užitočný pre ľudí, ktorí majú ochorenie pohybového aparátu.


Povrch podlahy je antistatický, hodvábny, je veľmi ľahké odstrániť z neho nečistoty a stopy tuku. Táto podlaha nepriťahuje prach, nie je zdrojom nepríjemných pachov. Pre ľudí trpiacich alergiami, v izbách s korkovou podlahou, je ľahké a voľné dýchať. A okrem toho - tento povlak nie je len veľkým tlmičom nárazov, jeho pružné pôsobenie a pórovitá štruktúra robí pohyb v byte takmer tichým. Takže, položenie korku na podlahu, dostanete aj ďalšiu ochranu pred hlukom. Pokúste sa hodiť kľúče na laminát alebo parkety, a potom urobte to isté s korkovou - a, ako sa hovorí, cítite rozdiel. Mimochodom, v cene, tiež cítiť rozdiel. A pripravte sa na veľa peňazí.

linoleum

A teraz najčastejšie tak ďaleko do dnešného dňa materiál, ktorý slúži v prevažnej väčšine bytov podlahy. Je to PVC linoleumSamozrejme. Chémia pevných látok. Tiež cíti chémiu. Nemali by ste sa však rozrušiť. Takmer všetky polyvinylchloridové povlaky môžu poskytnúť najvyššiu úroveň hygieny v miestnosti. Je veľmi ľahké sa o takéto podlahy starať, pretože všetky typy linolea majú ochrannú vrchnú vrstvu z polyuretánu, z ktorej je ľahké a jednoduché odstrániť všetky škvrny a mastnoty. Okrem toho, PVC linoleum nie je podrobený procesu rozkladu a má malú tepelnú vodivosť.


Podľa štruktúry je PVC linoleum rozdelené do dvoch typov: homogénne a heterogénne. Rez homogénneho linolea sa objaví pred nami ako homogénna vrstva polyvinylchloridu s rôznymi plnivami. Ochranný povlak je aplikovaný na formáciu pozdĺž vrchu, napríklad polyuretánový film typu RUR. Tam je tiež TOPLEAN náter, ktorý pomáha ženy v domácnosti v boji proti prachu - to znamená, že nepriťahuje prach vôbec. Linoleum, ktoré je určené na kladenie v zdravotníckych zariadeniach, má tiež špeciálny povlak proti baktériám - SOMITIZED. Na každom linoleu môžete naliať takmer akúkoľvek olejovú tekutinu a nezanechá stopy, bude ľahké ho odstrániť. Ďalšie nátery chránia pred tvorbou prasklín, zvyšujú odolnosť proti opotrebeniu, uľahčujú povrchovú starostlivosť. Heterogénne vinylové povlaky na reze sú viacvrstvové. Tieto typy linolea majú nielen vysokú mechanickú výkonnosť, ale tiež dokonale izolujú miestnosť od hluku, pretože sú vynikajúcimi tlmičmi hluku.
PVC linoleum vyrába tisíce výrobcov, medzi týmito materiálmi je obrovská konkurencia, takže farby a textúry sú neustále aktualizované, môžete ľahko nájsť vhodnú možnosť. Ďalšia vec - prírodné linoleum, ktoré sa vyrábajú na svete nie viac ako tucet firiem. Tento náter nemá nič spoločné s chémiou, ale má to veľa čo do činenia s najvyššími nákladmi.


Prírodné linolea boli vynájdené už v 19. storočí, pričom sa vychádzalo z nejakého spoločného, ​​bežného plátna. Materiál pozostáva z prírodných zložiek, ako sú korok, prírodné živice, drevená múka, ľanové a jutové oleje a niektoré ďalšie. Všetky tieto komponenty sú dnes spracované a balené s moderným, najmodernejším vybavením v súlade s neustále aktualizovanými technológiami. Prírodné linolea sú vhodné pre všetky detské, zdravotné, lekárske a iné inštitúcie, pretože majú nevyhnutne antibakteriálny náter. Presnejšie povedané, prírodné zložky samotné spracované vo výrobe majú bakteriostatické vlastnosti. Vrchný prídavný povlak na báze vody ETC dodáva materiálu nové mechanické vlastnosti, najmä odolnosť proti opotrebeniu.

Keramické dlaždice

Tento typ podlahy sa často používa v miestnostiach, kde je vysoká vlhkosť alebo vysoká pravdepodobnosť znečistenia podlahy. To znamená - kúpeľne, kúpeľne, kuchyne. Ale predsa nikto a nič nebráni použitiu tejto hygienickej podlahy v iných izbách v našich apartmánoch! Je to len osvedčený názor spoločnosti, pretože keramika nenecháva vodu pretekať a je dokonale umývaná a čistená rôznymi prostriedkami vrátane chemicky aktívnych. A ako je to prirodzené a šetrné k životnému prostrediu, môžete posúdiť podľa jeho zloženia: dlaždica je vyrobená zo zmesi kremenného piesku, ílu a niektorých ďalších prírodných zložiek, ktoré sa lisujú a pečú pri vysokej teplote. Dokonca aj iná farba dlaždice je zaistená zahrnutím zmesí rôznych farebných pigmentov výlučne prírodného pôvodu do kompozície. Existuje niekoľko výrobných technológií a ich cena závisí od nich, ale nemá prakticky žiadny vplyv na bezpečnosť životného prostredia.


Keramické dlaždice vám budú spoľahlivo a dlhodobo slúžiť aj v spálni, dokonca aj v kuchyni. Len tam je jednoznačné pravidlo: profesionál potrebuje nainštalovať toto poschodie, inak môže zlá technológia zničiť všetko pre vás. Z hľadiska trvanlivosti materiálu, samozrejme, a nie z hľadiska ochrany životného prostredia. A pri výbere keramickej dlažby pre miestnosti s "ťažkým" mikroklímou venujte väčšiu pozornosť stupni odolnosti materiálu voči rôznym chemikáliám, ako aj úrovni pórovitosti - dlaždice môžu byť s nízkou alebo vysokou úrovňou pórovitosti, to znamená, že absorbujú vlhkosť odlišne.

koberce

Pokládka kobercov na podlahu nastala pred niekoľkými tisíckami rokov, ale v modernej dobe to nie je len nejako módne, ale nie relevantné, nepraktické. Avšak, taká podlaha je stále pohodlná, krásna, príjemná a elegantná. A v dvadsiatom storočí bol vynájdený koberec - nie kusový výrobok, ale strojovo tkaná rolka, ktorá má určitú šírku a dodáva sa spotrebiteľovi behom metrov. Z koberca môžete vyrezať akýkoľvek tvar na podlahe miestnosti.


Povlak pozostáva z primárnej základne s upevňovacou vrstvou, sekundárnej základne a k nim pripojenej hromady. Akákoľvek vrstva môže byť vyrobená z akejkoľvek suroviny, to znamená zo syntetických materiálov, ako aj z prírodných materiálov. Len v prípade, že koberec je vyrobený zo syntetických komponentov, potom jeho výkon bude oveľa lepší, to znamená, že odolnosť voči kĺzaniu a zmršťovaniu je vyššia, elasticita je vyššia, elasticita je lepšia a tepelná a zvuková izolácia sú pevnejšie.
Hromada môže byť tiež syntetická a môže byť plnená z prírodných surovín, ako je juta, ľan, bavlna, sisal, kokos, hodváb a tak ďalej. Výhody a nevýhody kombinácií určitých materiálov sa dajú naučiť pozorným čítaním pokynov pre konkrétny typ povlaku, nemá zmysel kombinovať hmotu a posudzovať ich oddelene.
Koberec, tým pevnejší, a ešte viac - neodstrániteľný (niekedy je koberec „zašitý“ pod sokly) vyžaduje starostlivú starostlivosťnajintenzívnejšie ako všetky ostatné podlahové krytiny. Nečistoty a prachové častice sa nielen hromadia na povrchu, ale tiež prenikajú hlboko do vnútra, upchávajú medzi vláknami. Je potrebné pravidelne používať vysávač, výhodne detergent, výhodne s použitím chemikálií, ktoré môžu rozbiť tuk a dokonca aj pevné častice nečistôt. Iba umývacie vysávače nie sú vhodné pre všetky typy kobercov, pozri tiež návod na použitie. A preto si vyberte tú správnu pre vás. A koberec je potrebné dvakrát ročne čistiť suchou metódou s použitím chémie. Takže aj prírodné koberce sa určite budú zaoberať aktívnymi chemikáliami.

Tak!


Ale nakoniec, aby sme vybrali podlahy správne, z environmentálneho hľadiska, musíte poznať ďalší dôležitý detail! Každá podlaha, dokonca aj syntetická, dokonca aj prirodzená, aj keď je podlahová doska v krajine - je vždy pokrytá rôznymi ochrannými prostriedkami, filmami, tmelom a podobne. Tieto nátery dávajú nátery - je mi ľúto tautológie - extra lesk, estetický vzhľad, ale čo je najdôležitejšie - pridajte ďalšie fyzikálne ochranné vlastnosti.
A pretože máme priamy kontakt s takými ochrannými vrstvami, a nie so surovinou samotnou! Ukazuje sa, že sú to ochranné vrstvy a určujú ekologickosť materiálu.
Ako môžeme nezávisle pochopiť, prírodné suroviny a prírodné materiály sú oveľa neutrálnejšej povahy ako chemické zlúčeniny. Napríklad pre parketový lak bude náter menej priaznivý ako moderný tmel na báze prírodných živíc. Samozrejme aj pre muža. Všeobecne platí, že pre parkety je najviac šetrný k životnému prostrediu náterový materiál = včelí vosk. Je to niekoľkokrát drahšie, ale aj bezpečnejšie neporovnateľne. Preto dávajte veľký dôraz na ochrannú vrstvu a na výber podlahy a starostlivosť o neho.

Loading...