Podlahové vykurovanie: výber priority

Vyberte obrys vykurovanej podlahy

Každý vie o tomto modernom vykurovacom systéme. Len málo z nich je však pripravených pochopiť, že samotný systém „Warm Floor“ sám o sebe nedokáže zabezpečiť vysokú kvalitu vykurovania pre celý dom alebo byt. Mala by fungovať v spojení s tradičnými konvenčnými radiátormi - a až potom podlahové vykurovanie môže plne ukázať svoj potenciál vlastníkovi domu. Vrátane ekonomických. Aký typ komplexov preferujete? Poďme hovoriť o tomto v tomto článku.

Bez vody - nie moc ...

Prvá vec, o ktorej treba hovoriť, je rôznorodosť systémov podlahového vykurovania. Koľko je teraz? Veľa. Ale hlavné - tri typy. Je to voda, je elektrokabel a je infračervená. Vo všeobecnosti môžete nakresliť približný zoznam nasledovne - vyhrievaná podlaha je:

  • voda;
  • kábel;
  • obrys;
  • film;
  • Termomaty;
  • Infračervený film.

A aj v týchto podtypoch majú svoje vlastné odrody, takže sa nemusíte dostať do divočiny. Hlavnou vecou je určiť, ktorý z nich nám najlepšie vyhovuje. A opäť nebudeme chodiť po detailoch technických charakteristík, povedzme hneď: najvhodnejšia je voda. Pretože v každom dome alebo byte je ústredné kúrenie. A je to s chladivom, ktoré sa pohybuje potrubiami - to znamená, že voda sa zahrieva na určitú teplotu. Vodovodný systém tepelne izolovanej podlahy je tiež napojený. Je to jednoduché, rýchle, je k dispozícii. Dnes hovoríme o výbere priorít pre podlahové vykurovanie typu voda. Preto práve teraz a začnite!
V domoch, kde sú dve poschodia a viac, je vykurovanie miestností na podlahe obyčajne usporiadané v obývacej izbe a hale, ktoré sú umiestnené na prvom, nižšom poschodí. Horné podlažia sú vykurované radiátormi, pretože podlahové vykurovanie mierne zvyšuje záťaž na podlahách - je to spôsobené pomerne veľkou zotrvačnosťou takéhoto vykurovacieho systému. Inertia neumožňuje vytvoriť optimálnu mikroklímu v interiéri.
Podlahové vykurovanie má viac zotrvačnosti ako radiátory, pretože podlahové vykurovanie je pomalé, ako aj chladenie.
Je to spôsobené vysokou tepelnou kapacitou cementového poteru, v ktorom sú položené podlahové vykurovacie rúrky. Z tohto dôvodu veľké zaťaženie prekrytia. Radiátory ohrievajú vzduch v miestnosti oveľa rýchlejšie ako akýkoľvek podlahový systém, ale vzduch klesá rýchlejšie, keď teplota chladiacej kvapaliny klesne. To je dôvod, prečo najlepšie možno nazvať kombináciou vykurovacích telies a podlahového vykurovania.


Obrys podlahového vykurovania má teplotu maximálne 55 stupňov, je omnoho nižší ako v radiátore. Samotná podlaha je zároveň vyhrievaná nie viac ako 35 stupňov, ale dáva nahromadené teplo do miestnosti po veľmi dlhú dobu.

Podmienky na vytvorenie kombinovaného vykurovania

Systém "teplá podlaha" by mal byť otvorený a nemal by byť umiestnený pod nábytkom alebo kobercom. Preto, v niektorých miestnostiach, napríklad tam, kde je veľa nábytku, musíte úplne opustiť taký systém, pretože tam je veľmi málo miesta vľavo na podlahe. Príkladom je kombinovaná kúpeľňa alebo kúpeľňa s veľkou vírivkou.
Ďalší problém, ktorý môže vzniknúť pri navrhovaní podlahového vykurovania, je zariadenie na horných poschodiach prídavného poteru, v ktorom by sa mali nachádzať rúry, o čom sa hovorilo o niečo vyššie. Prekrytie nie je pôvodne určené pre takéto ložiskové zaťaženia, takže jednoducho nemôže odolať. Voda vyhrievaná podlaha vyžaduje zariadenie najmasívnejší poter! Preto pred návrhom kombinovaného vykurovacieho systému - starostlivo preštudujte všetky potrebné podmienky pre jeho správne fungovanie.


Výber podlahového vykurovania

Pri tejto voľbe je potrebné urobiť ťažké rozhodnutie s prácou dvoch subsystémov poháňaných paralelne. Zároveň musia byť vybavené vlastným samostatným cirkulačným čerpadlom. Na reguláciu teploty vody v potrubiach je inštalovaný špeciálny trojcestný ventil, ktorý je riadený regulátorom počasia. Vykurovacie telesá sú vybavené termostatickými ventilmi. Ventily sa otvárajú automaticky za predpokladu, že jeden z obrysov samotnej vykurovanej podlahy sa nedokáže vyrovnať s plným ohrevom miestnosti. Pri zatváraní automatických ventilov na radiátoroch by sa malo zastaviť aj cirkulačné čerpadlo. Bude veľmi dobré, ak je čerpadlo zapnuté v systéme s možnosťou nezávislého elektronického nastavenia otáčok. Spolu s prietokovým odporom v tomto prípade sa zmení aj jeho výkon. Keď sa termostatické ventily úplne zatvoria, lopatky takéhoto čerpadla sa zastavia v dôsledku zvýšeného tlaku vo vykurovacom systéme. Čerpadlo pri zastavených nožoch sa jednoducho vypne.

Výber radiátorov pre podlahové vykurovanie

Teplota podlahy, presnejšie, jeho povrch, by nemala byť viac ako 29 stupňov v obytnej štvrti, pre kúpeľňu, toto číslo môže dosiahnuť 33 stupňov. Teplota radiátorov je však oveľa vyššia ako maximálna prípustná teplota pre teplú podlahu. Chladiaca kvapalina, potom vstupujúca do obrysu teplej podlahy, musí byť ochladená. Tento problém sa rieši zahrnutím termostatických ventilov do všetkých okruhov podlahového vykurovania. Neustále obmedzujú teplotu vody, ktorá vstupuje do potrubí pod podlahou.


Hlava takého termostatického ventilu je schopná reagovať na teplotu chladiacej kvapaliny v okruhu, ale nereaguje na teplotu vzduchu v miestnostiach, ako to robia termostatické ventily. Pre akékoľvek zvýšenie teploty vody, ktorá vstupuje do cievky, tento ventil zatvára prístup, kým chladiaca kvapalina nevychladne na teplotu, o ktorej sa predpokladá, že má za podmienok, tj. Termostatické ventily sú umiestnené v špeciálne usporiadanom rozvádzači, aby sa zachoval estetický vzhľad interiéru. Dnes sú však k dispozícii špeciálne brány, ktoré môžu byť umiestnené v krabici na stenu.

Ak používate kombinované radiátory a podlahové vykurovanie, musíte vziať do úvahy prietok chladiva a odpor tohto prietoku. Tak pri radiátore, ako aj pri cievke by mal byť tento odpor približne rovnaký. Obrysy musia byť pripojené k všeobecnému systému paralelne. Plocha, ktorú zaberá cievka, by nemala byť väčšia ako 15 metrov štvorcových, pretože inak by bol odpor voči prietoku chladiaceho média príliš veľký. Ale očividné plus: inštalácia takéhoto systému je pomerne jednoduchá a bude vás stáť celkom lacno.

Oddeľovanie vrstiev

Ak máte veľký dom, znamená to, že veľká plocha bude vykurovaná. Potom bude výhodnejšie a pohodlnejšie, aby obrysy podlahového vykurovania a radiátorov boli navzájom nezávislé. Veda hydrauliky nás o tom učí a pripomína pohodlie manipulácie a ovládania. Takéto riešenie nebude tak lacné, ale na oplátku dostanete vysokú spoľahlivosť systému počas jeho prevádzky.
Nezávislé vykurovacie okruhy sú oveľa jednoduchšie regulovateľné. Hlavičky sa používajú na ich pripojenie - to sú potrubné úseky v systéme, ktoré majú väčší priemer ako hlavné. Toto riešenie pomôže do určitej miery znížiť prietokovú rýchlosť vody, čo uľahčí nastavenie každého jednotlivého okruhu. Môžete nastaviť rýchlosť pomocou trojcestných ventilov, ktoré budú ovládané regulátorom počasia. Ventily môžu byť vložené na každom vstupe okruhu priamo pred obehové čerpadlo.


Viac ako pohodlné samostatné kontúry? Pomocou tohto systému môžete samostatne nastaviť rôzne teploty v rôznych miestnostiach a miestnostiach. A aj keď je v týchto miestnostiach iný typ vykurovania. Oddelené systémy sú tiež rozdelené na podsystémy, čo umožňuje udržiavať rôzne teploty. Čo samozrejme zvyšuje úroveň pohodlia v dome. A napriek tomu - vám umožní ušetriť peniaze, ktoré sú vynaložené na vykurovanie všeobecne. Existujú napríklad také typy priestorov, ktoré nie sú pravidelne využívané - môže to byť hosťovská izba alebo komora - tu môžete znížiť teplotu na minimum. Veľmi často sú takéto vykurovacie systémy zahrnuté v celkovom systéme „Smart Home“, kde pomocou takýchto samostatných obvodov softvér riadi teplotu v celom dome.
Vykurovacie systémy s viacerými okruhmi je možné použiť aj v prípadoch, keď má vykurovací kotol obmedzené možnosti regulácie. Potom sa pomocou trojcestných ventilov jednoducho vyrieši problém „extra“ teploty v samostatnom vykurovacom okruhu. A zatiaľ čo samotný kotol nie je regulovaný a naďalej pracuje s najvyššou účinnosťou.

Loading...